Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

درس‌های مبارزه با کرونا در ووهان؛ مردم جهان چه مدتی باید در قرنطینه دوام بیاورند؟

درس‌های مبارزه با کرونا در ووهان؛ مردم جهان چه مدتی باید در قرنطینه دوام بیاورند؟
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت چین قصد دارد پس از ۱۰۸ روز قرنطینه شهر ووهان را لغو و محدودیت‌های عمومی در استان هوبئی را از ۸ آوریل آینده کاهش دهد، حال این سوال مطرح است که آیا مردم سایر نقاط جهان نیز باید به همین میزان در قرنطینه بمانند؟

آگهی

دولت چین قصد دارد پس از ۱۰۸ روز قرنطینه شهر ووهان(خاستگاه ویروس کرونا) را لغو و محدودیت‌های عمومی در استان هوبئی را از ۸ آوریل آینده کاهش دهد، با توجه به این که بسیاری از کشورهای درگیر شیوع ویروس کرونا نیز همچون چین محدودیت‌های عمومی وسیعی وضع کرده‌اند، این سوال مطرح است که آیا مردم سایر نقاط جهان نیز باید به همین میزان در قرنطینه بمانند؟

نتایج تحقیقات منتشر شده در نشریه سلامت عمومی لانسِت نشان می‌دهد که بازگشایی مدارس و کسب و کار در ماه آوریل می‌تواند موجب ایجاد موج دوم شیوع ویروس کرونا شود؛ موجی که تا ماه اکتبر نقطه اوج دوم خود را تجربه می‌کند ولی برای بازسازی توان نظام بهداشت و درمان زمان کافی فراهم خواهد کرد. اما اگر قوانین قرنطینه در شهر ووهان در مارس(ماه جاری) لغو شود، این احتمال وجود دارد که موج دوم فراگیری بیماری مووید-۱۹ در اواخر ماه اوت به اوج خود برسد.

بنابراین شدت و زمان احتمالی وقوع موج دوم سرایت گسترده ویروس کرونا اصلی‌ترین عاملی است که برنامه زمانبندی دولت‌ها را برای لغو قوانین سخت‌گیرانه عمومی، تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. البته کیشا پرم، محقق ارشد مدرسه بهداشت لندن، معتقد است که الگوی شیوع بیماری کووید-۱۹ لزوما در سایر نقاط جهان تکرار نخواهد شد و عوامل متعددی آن را تغییر خواهد داد.

اما داده‌های حاصل از تجربه قرنطینه ووهان نشان می‌دهد که اقدامات انجام شده برای کاهش ارتباطات اجتماعی نه تنها می‌تواند شیب صعود منحنی ابتلا به ویروس کرونا را به صفر برساند بلکه موج‌های بعدی شیوع این ویروس را نیز به تاخیر می‌اندازد.

البته خانم پریم با اشاره به تبعات اجتماعی و اقتصادی قرنطینه تاکید می‌کند که اگر کشوری فاقد اقتصادی پیشروست، به طور قطع توان حمایت لازم از نظام بهداشت و درمان خود را در دوره قرنطینه نخواهد داشت.

بر همین اساس، تیم کلبورن، استادیار دانشگاه یوسی‌ال در بریتانیا تاکید دارد که مطابق یافته‌های موجود، هر دولت و کشوری باید راه قرنطینه کارآمد خود را پیدا کرده و اعمال کند والا فعلا روش دیگری برای مقابله با شیوع این ویروس وجود ندارد.

مقامات چینی اعلام کرده‌اند كه از ۸ آوریل آینده قرنطینه شهر ووهان را لغو و به تدریج محدودیت‌های عمومی وضع شده در سرتاسر استان هوبئی را كاهش خواهند داد. قرنطینه شهر ووهان به عنوان خاستگاه ویروس کرونا از ۲۳ ژانویه گذشته آغاز شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آنچه قرنطینه شدگان کرونا باید از رنج‌کشیدگان تحت محاصره بیاموزند

چه اصولی را رعایت کنیم تا در هنگام خرید به ویروس کرونا آلوده نشویم‌؟

نتیجه یک پژوهش علمی: واکسن کووید تأثیری کوتاه مدت بر عادت ماهیانه زنان دارد