شایعات خطرناک برای مقابله با ویروس کرونا چه هستند؟

شایعات خطرناک برای مقابله با ویروس کرونا چه هستند؟
Copyright canva.com
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درحالی که محققان به‌سرعت در پی یافتن واکسن و درمانی برای بیماری کوید-۱۹ هستند، سیلاب شایعات بی‌اساس، درمان‌های خانگی و دستور العمل‌های خودساخته برای مقابله با کرونا روی اینترنت بیداد می‌کند. این دستور العمل‌های خطرناک که می‌توانند جان شما را به خطر بیاندازند چه هستند؟

آگهی

درحالی که محققان به‌سرعت در پی یافتن واکسن و درمانی برای بیماری کوید-۱۹ هستند، سیلاب شایعات بی‌اساس، درمان‌های خانگی و دستورالعمل‌های خودساخته برای مقابله با کرونا روی اینترنت بیداد می‌کند و بر میزان سردرگمی افراد افزوده است.

اخبار غلط همیشه مضر است اما در زمان همه‌گیر شدن ویروس کرونا، انتشار اطلاعات نادرست می‌تواند پیامدهای ویرانگری داشته باشد و حتی جان افراد را بگیرد.

ایران؛ از خوردن عرق تا استفاده از سِشوار

ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین صدمه را از انتشار ویروس کرونا دیده است. شایعاتی درباره تأثیر مصرف الکل در پیشگیری و حتی دفع ویروس کرونا در این کشور پیچید و مطابق آمارها ۲۱۰ نفر اخیرا بر اثر نوشیدن الکل صنعتی در این کشور فوت کردند.

گذشته از آن انواع شایعات از «استعمال روغن‌های گیاهی»، و الکل تا «گرفتنِ هوای گرم سشوار به‌سوی حلق و بینی» در ایران پیچیده است و متخصصان دربارهٔ نادرستی این توصیه‌ها هشدار داده‌اند.

در دیگر کشورها چه شایعاتی داغ است؟

عکس از ویکی پدیا
نوشیدن «آب حاوی ذرات بسیار ریز نقره» یکی از شایعات نادرست برای درمان کروناستعکس از ویکی پدیا

مقامات بهداشتی دیگر کشورها نیز هشدار داده‌اند که برخلاف شایعات «خاکستر آتشفشانی»، «استفاده از لامپ فرابنفش» یا «آب ژاول» همگی برای پیشگیری یا درمان کوید-۱۹ بی‌تأثیر بوده و حتی می‌توانند بر بدن آثار مخرب داشته باشند.

برخی دیگر هم روی شبکه‌های اجتماعی توصیه می‌کنند که نوشیدن «آب حاوی ذرّات نقره» می‌تواند ویروس کرونا را بکشد. گرچه این محصول پیش از این هم به‌فروش می‌رسید اما حالا در بسیار از نقاط کمیاب شده است.

سازمان ملی بهداشت آمریکا هشدار داده است استفاده از «آب نقره» عوارض جانبی بدی دارد و ممکن است رنگ پوست را ببرد و جذب آنتی‌بیوتیک‌ها را مشکل کند.

مصرف کوکائین و آب ژاول یکی از بدترین توصیه‌های رایج شده برای پیشگیری از ابتلا به کروناست. اما شمار سوالات کاربران دربارهٔ مؤثر بودن چنین راه‌ حلی سبب شد که توییتر وزارت بهداشت فرانسه اخیرا تأکید کند که: «کوکائين در برابر کوید-۱۹ مصونیت ایجاد نمی‌کند.»

تأثیر گزارش‌های پزشکی تأیید نشدهٔ

از سوی دیگر، انتشار اخبار و گزارش‌های تأییدنشدهٔ پزشکی هم سبب می‌شود شماری از بیماران که مستأصل شده‌اند دست به ریسک‌های نالازم بزنند.

برای نمونه اخیرا پژوهشگرانی در یک مجله تخصصی پزشکی عنوان کردند که استفاده از داروهای قلبی ممکن است احتمال ابتلای افراد به نوع حاد بیماری کوید-۱۹ را افزایش بدهد.

نگرانی‌ها بالا گرفت تا جاییکه مقامات پزشکی اروپا و آمریکا وارد کار شدند و به بیماران قلبی توصیه کردند که این گزارش‌ها براساس مؤلفه‌هایی تهیه شده که ضد و نقیضند و این بیماران باید مصرف داروهایشان را ادامه بدهند وگرنه خطر سکته و مرگ در انتظارشان است.

راه‌ حل جادویی ترامپ شهروند بی‌ملاحظه را به کام مرگ فرستاد

یک مرد آمریکایی هم در اثر مصرف بیش از حد کلوروکین درگذشت. این مرد اهل آریزونا، پس از آن که دونالد ترامپ کلوروکین را «موهبت آسمانی» در مقابله با کرونا خواند، مقدار زیادی از فسفات کلوروکین را بلعید، و در اثر جذب آن فوت کرد.

فسفات کلروکین، ماده‌ای صنعتی است و بیشتر برای تمیز کردن آکواریوم از آن استفاده می‌شود. این ماده حاوی کلوروکین است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مظنون تحت تعقیب؛ مردی که به سمت مسافران تراموا عطسه کرد

جرم انگاری کرونایی، پیگرد قانونی برای سرفه عمدی یا شرکت در چالش لیس زدن

نتیجه یک پژوهش علمی: واکسن کووید تأثیری کوتاه مدت بر عادت ماهیانه زنان دارد