Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جرم انگاری کرونایی، پیگرد قانونی برای سرفه عمدی یا شرکت در چالش لیس زدن

جرم انگاری کرونایی، پیگرد قانونی برای سرفه عمدی یا شرکت در چالش لیس زدن
Copyright PIXABAY
Copyright PIXABAY
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با گسترش شیوع ویروس جدید کرونا در سراسر جهان، برخی با ادعای ابتلا به این ویروس قدام به آزار و اذیت دیگران می‌کنند و یا به بهانه شوخی و تفریح در چالش‌هایی مانند لیس زدن اشیا شرکت می‌کنند. اما افزایش این موارد باعث شده است مقام‌های قضایی برخی از کشورها هشدارهایی مبنی بر برخورد قضایی در این زمینه بدهند

آگهی

با گسترش شیوع ویروس جدید کرونا در سراسر جهان، برخی با ادعای ابتلا به این ویروس اقدام به آزار و اذیت دیگران می‌کنند و یا به بهانه شوخی و تفریح در چالش‌هایی مانند لیس زدن اشیا شرکت می‌کنند. اما افزایش این موارد باعث شده است مقام‌های قضایی برخی از کشورها هشدارهایی مبنی بر برخورد قضایی در این زمینه بدهند.

مقام‌های قضایی بریتانیا می‌گویند اگر فردی دیگران را با ویروس کرونا مورد تهدید و آزار قرار دهد، با اتهام‌های سخت گیرانه کیفری روبرو خواهد شد. این اقدام پس از آن اتخاذ شده است که شماری از نیروهای پلیس، کارکنان فروشگاه‌ها و افراد آسیب پذیر از سوی افرادی که مدعی ابتلا به ویروس کرونا بودند تهدید و یا به‌ طور عمد مقابل صورت آن‌ها سرفه شده است.

اداره دادستانی سلطنتی بریتانیا اعلام کرد «چنین حملاتی» که می‌تواند کادر درمانی و اورژانس را نیز هدف قرار دهد می تواند تا دو سال زندان به همراه داشته باشد.

در روزهای اخیر اینگونه آزار و اذیت‌ها افزایش یافته است به‌طوریکه در یکی از موارد افسری از سوی نوجوانی که ادعا می‌کرد آلوده به ویروس کرونا است مورد آزار و اذیت قرار گرفت.

این حرکات جرم است و باید متوقف شود. اداره دادستانی سلطنتی پشت کارمندان اورژانس و نیروهای خدماتی ایستاده است و از تحت تعقیب قرار دادن افرادی که آن‌ها را تهدید می‌کنند دریغ نخواهد کرد.
مکس هیل
مدیر دادرسی‌های عمومی بریتانیا

مکس هیل، مدیر دادرسی‌های عمومی بریتانیا گفت: «این حرکات جرم است و باید متوقف شود. اداره دادستانی سلطنتی پشت کارمندان اورژانس و نیروهای خدماتی ایستاده است و از تحت تعقیب قرار دادن افرادی که آن‌ها را تهدید می‌کنند دریغ نخواهد کرد.»

چهارشنبه گذشته مردی ۴۵ ساله سه مورد سرفه عمدی به صورت نیروهای اورژانس را پذیرفت. وی همچنین مقابل صورت افسر پلیس بریتانیا وقتی او را برای اتهام دیگری جلب کرده بود، با ادعای داشتن کرونا سرفه کرد. او هفته دیگر در دادگاه سلطنتی اسنارسبروک محاکمه خواهد شد.

در نمونه دیگر مرد ۴۰ ساله‌ وقتی از سوی یکی از نیروهای پلیس بلکبرن به‌خاطر نقض قوانین ترددی مورد سوال قرار گرفت، با تمارض به ابتلا به ویروس کرونا تهدید کرد که به صورت پلیس تف می‌کند. وی پس از این اقدام زندانی شد. وی با حضور در دادگاه بلکبرن با قبول اتهامش به ۲۶ هفته زندان محکوم شد.

موارد دیگری نیز از جمله آزار افراد مسن از سوی نوجوانان با ادعای مبتلا بودن به ویروس کرونا نیز در بریتانیا گزارش شده است.

چالش لیس زدن و اتهام تهدید تروریستی

اما علاوه بر این نوع آزار و اذیت، برخی نیز در کشورهای مختلف با لیس زدن اشیا، میله مترو، حتی محل نشستن روی توالت و ضبط ویدئو از خود و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی مدعی می‌شوند که از ویروس کرونا نمی‌ترسند و اقدام‌های سخت‌گیرانه در این زمینه را لازم نمی‌دانند.

این موضوع حتی در شبکه‌های اجتماعی به یک چالش با هشتگ مخصوص به‌خود تبدیل شد.

در یکی از این نمونه‌ها مرد ۲۶ ساله‌ای در فروشگاه زنجیره‌ای والمارت ایالت میزوری (میسوری) آمریکا، زبان خود را به لوازم بخش آرایشی یکی از قفسه‌های این فروشگاه می‌کشد. وی در توئیتی با انتشار این ویدئو نوشت: «مراقب باشید دست خود را به دهانتان نزنید.»

وی پس از انتشار این ویدئو با اتهام «تهدید تروریسی درجه دو» بازداشت شد. طبق قوانین این ایالت، اگر اتهام وی ثابت شود، دادگاه می‌تواند برای او حداکثر حکم ۴ سال زندان و ۵ هزار دلار جریمه نقدی تعیین کند. مقام‌های ایالت میزوری اعلام کردند پس از انتشار این ویدئو، گزارش‌های بیشماری در این زمینه دریافت کرده‌اند حتی افرادی از هلند، ایرلند و بریتانیا نیز این مورد را به پلیس آمریکا گزارش کردند.

مقام‌های این ایالت تاکید کردند که گزارش‌ها و شکایت‌ها در این زمینه را بسیار جدی می‌گیرند.

در نمونه دیگر که در آمریکا نیز سر و صدا کرد، نوجوانی محل نشستن روی توالت را لیس زد و از خود در این وضعیت ویدئو منتشر کرد تا در چالش ویروس کرونا شرکت کند. اما بعدها برخی از رسانه‌های آمریکایی مدعی شدند که وی به ویروس کرونا مبتلا شده و در بیمارستان بستری است. حساب توئیتر وی به‌خاطر انتشار ویدئوی این چالش به حالت تعلیق درآمده است.

همزمان با این چالش و واکنش‌های بسیاری که در پی داشت، جفری روزن، معاون دادستانی کل آمریکا هفته پیش تاکید کرد افرادی که به‌طورعمد اقدام به انتشار ویروس کرونا می‌کنند یا به‌عنوان تهدید از آن بهره می‌گیرند می‌توانند با اتهام تروریستی روبرو شوند.

وی این اقدام‌ها را در معرض بیماری‌های عفونی قرار دادن افراد دیگر به شکل هدفمند توصیف کرد که به عقیده وی با جرایم تروریستی مرتبط است.

نمونه‌های دیگری از این اقدام در کشورهای دیگر مانند فرانسه، آلمان و ... نیز گزارش شده است. در اوایل شیوع ویروس جدید کرونا در ایران نیز چند نفر اقدام به لیس زدن ضریح حرم حضرت معصومه در قم و علی ابن موسی الرضا، امام هشتم شیعیان در مشهد کردند. این افراد مخالف بسته شدن اماکن مذهبی به دلیل شیوع ویروس کرونا بودند و ادعا می‌کردند که ویروس در این مکان‌ها که از دید آن‌ها مقدس است شیوع پیدا نمی‌کند. مقام‌های ایران پس از انتشار گسترده ویدئوی اعلام کرد که عاملان این اقدام را بازداشت کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درباره مشخصات جان‌باختگان در کانون‌های کرونا در اروپا چه می‌دانیم؟

شایعات خطرناک برای مقابله با ویروس کرونا چه هستند؟

استرالیا پس از حماس و حزب الله، شبه‌نظامیان حوثی را نیز در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد