رکود اقتصادی کرونا به سوئیس رسید؛ توزیع ۲۰ میلیارد فرانک کمک بدون بهره

رکود اقتصادی کرونا به سوئیس رسید؛ توزیع ۲۰ میلیارد فرانک کمک بدون بهره
Copyright  عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی

دولت و بانک ملی سوئیس (SNB) از روز پنج‌شنبه تزریق نقدینگی به اقتصاد این کشور را با هدف غلبه بر تبعات شیوع ویروس کرونا آغاز کردند.

دولت و بانک مرکزی سوئیس از روز پنج‌شنبه تزریق نقدینگی به اقتصاد این کشور را با هدف غلبه بر تبعات شیوع ویروس کرونا آغاز کردند.

توماس جردن، رئیس بانک مرکزی سوئیس در یک کنفرانس خبری در برن، پایتخت، گفت: «جامعه ما و اقتصاد سوئیس با چالش‌های عظیمی رو به رو شده است.» همزمان، این بانک نیز با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که به منظور غلبه بر بحران اقتصادی، برای تامین اعتبار مورد نیاز شرکت‌ها و نقدینگی بانک‌ها تلاش خواهد کرد.

دولت سوئیس نیز روز چهارشنبه طرح کمک اضطراری ۲۰ میلیارد فرانکی(۱۹ میلیارد یورویی) را تصویب کرد که براساس آن شرکت‌ها می‌توانند ازروز پنج‌شنبه(۲۶ مارس) و تا سقف ۵۰۰ هزار فرانک سوئیس از وام بدون بهره بانکی بهره‌مند شوند.

درخواست‌های وام‌های بیش از ۵۰۰ هزار فرانک نیز با مساعدت ۸۵ درصدی دولت و نرخ بهره ۰.۵ درصدی تامین خواهد شد. همچنین شرکت‌هایی که از «کاهش قابل توجه درآمد» رنج می‌برند، می‌توانند معادل ۱۰ درصد فروش سالانه و تا سقف ۲۰ میلیون فرانک تامین اعتبار کنند.

نقدینگی این تسهیلات از طریق بانک مرکزی سوئیس و با ضمانت دولت در اختیار بانک‌ها قرار خواهد گرفت و نرخ بهره بازپرداخت آن نیز منفی ۰.۷۵ درصد خواهد بود.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سوئیس روز چهارشنبه از ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن فراتر رفت تا شیوع این ویروس به ۱۲۱۷ تن به ازاء هر میلیون نفر برسد. ابتلا به بیماری کویید-۱۹ در این کشور تاکنون ۱۴۹ قربانی گرفته است.

دولت سوئیس مرزهای خود با تمام کشورهای همسایه را بسته و پذیرش پروازهای انجام شده از مبدا کشورهای عضو پیمان شنگن به استثنای لیختن‌اشتاین را نیز متوقف کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا