آمریکایی‌ها ۱۲۰۰ دلار کمک هزینه دریافت می‌کنند؛ محرک مالی ایالات متحده بورس‌های جهان را تکان داد

آمریکایی‌ها ۱۲۰۰ دلار کمک هزینه دریافت می‌کنند؛ محرک مالی ایالات متحده بورس‌های جهان را تکان داد
Copyright  AP
نگارش از یورونیوز فارسی

رهبران سنا و نمایندگان دولت ترامپ بامداد چهارشنبه در خصوص جزئیات بسته محرک مالی ۲ تریلیون دلاری که با هدف نجات اقتصاد آمریکا از تبعات رکود ناشی از شیوه ویروس کرونا تهیه شده بود، به توافق رسیدند تا زمینه برای تصویب نهایی آن در مجلس نمایندگان و سنا فراهم شود؛ رخدادی که رونق بازارهای سهام را حفظ کرد.

رهبران سنا و نمایندگان دولت ترامپ بامداد چهارشنبه در خصوص جزئیات بسته محرک مالی ۲ تریلیون دلاری که با هدف نجات اقتصاد آمریکا از تبعات رکود ناشی از شیوه ویروس کرونا تهیه شده بود، به توافق رسیدند تا زمینه برای تصویب نهایی آن در مجلس نمایندگان و سنا فراهم شود.

این توافق پس از پنج روز مذاکرات فشرده میان دو طرف حاصل شد و پس از آن، سناتور میچ مکانل، رئیس مجلس سنای آمریکا ضمن «تاریخی» و بی‌سابقه خواندن طرح محرک مالی ۲ تریلیون دلاری ابراز امیدواری کرد که این طرح روز چهارشنبه به تصویب نهایی برسد و پس از آن برای امضای نهایی برای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ارسال شود.

در قالب این بسته محرک مالی، به اکثر آمریکایی‌های بزرگسال کمک هزینه ۱۲۰۰ دلاری اهدا می‌شود و ۳۶۷ میلیارد دلار وام نیز برای کمک به مشاغل و کسب و کارهای کوچک در نظر گرفته شده است. همچنین صندوقی با اعتبار ۵۰۰ میلیارد دلار برای کمک فوری به صنایع، شهرها و ایالت‌ها بحران زده تاسیس خواهد شد.

بر اساس این بسته محرک مالی، ۱۳۰ میلیارد دلار به بیمارستان‌ها و بخش خدمات بهداشتی و درمانی آمریکا کمک خواهد شد و با هدف افزایش پوشش بیمه بیکاری، ۱۵۰ میلیارد دلار در اختیار دولت قرار خواهد گرفت.

در واکنش به قطعی شدن تصویب طرح محرک مالی آمریکا، بازارهای سهام در آسیا معاملات روز چهارشنبه خود را با رشد قیمت‌ها و شاخص‌ها آغاز کردند. در این میان شاخص بورس ژاپن(نیکی)، ۸ درصد افزایش یافت و بورس هنگ کنگ نیز شاهد رشد ۳.۸ درصدی شاخص بود. شاخص بورس شانگهای نیز روز چهارشنبه ۲.۷ درصد بالا رفت.

در اروپا نیز شاخص بورس لندن ۰.۴ درصد و شاخص بورس پاریس هم ۰.۵ افزایش یافت.

انتشار شواهد اولیه از حصول توافق میان نمایندگان سنا و دولت، بازار سهام آمریکا را نیز که شاخص‌های آن به پایین‌ترین سطح در ۳ سال گذشته رسیده بود با رونق معاملات در بعدازظهر سه‌شنبه مواجه کرد؛ به طوری که شاخص صنعتی داوجونز ۱۱.۴ افزایش یافت و بیشترین جهش روزانه خود را از ۱۹۳۳ تاکنون ثبت کرد. این شاخص روز چهارشنبه نیز ۲.۶ درصد دیگر افزایش یافت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا