Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

یاس جهان از آینده طلای سیاه؛ غول‌های نفتی برای نرخ ۱۰ دلار آماده می‌شوند

یاس جهان از آینده طلای سیاه؛ غول‌های نفتی برای نرخ ۱۰ دلار آماده می‌شوند
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با سقوط قیمت‌های جهانی، موج اول کاهش هزینه‌های غول‌های نفتی جهان آغاز شده و بنابر پیش‌بینی‌ها موج دوم آن نیز تا رسیدن به بهای هر بشکه نفت به ۱۰ دلار ادامه خواهد داشت.

آگهی

همزمان با سقوط قیمت‌های جهانی، موج اول کاهش هزینه‌های غول‌های نفتی جهان آغاز شده و بنابر پیش‌بینی‌ها موج دوم آن نیز تا رسیدن به بهای هر بشکه نفت به ۱۰ دلار ادامه خواهد داشت.

غول‌های نفتی جهان با افزایش گرایش قیمت جهانی نفت به محدوده ۲۰ دلاری، دست به کار کاهش هزینه‌های خود شدند. شرکت نفتی «رویال داچ شل» اعلام کرد که اجرای برنامه کاهش ۲۰ درصدی یا حدود ۵ میلیارد دلاری هزینه‌های خود را آغاز کرده است. همچنین غول نفتی فرانسوی توتال و شرکت نروژی اکوینور هم از اتخاذ استراتژی کوتاه مدت مشابهی خبر دادند.

مقام‌های ارشد دو شرکت بزرگ نفتی آمریکا، اکسون موبیل و شورون نیز گفته‌اند که بودجه خود را کاهش خواهند داد. این در حالی است که برآورد خوش‌بینانه بانک سرمایه‌گذاری «گلدمن سکس» نشان می دهد که شرکت شورون برای تامین هزینه‌های اجرایی خود در سال ۲۰۲۰ و حصول به پیش بینی سود هر سهم خود نیاز به قیمت ۵۰ دلاری نفت دارد.

اکسون موبیل نیز اعلام کرده که تولید خود را کاهش داده و قراردادهای۱۸۰۰ پیمانکار را معلق کرده است. این شرکت بزرگ نفتی آمریکا دلیل این اقدام خود را کاهش تقاضای نفت و پُر شدن شرفیت مخازن ذخایره سازی عنوان کرده است.

همچنین شرکت‌های استخراج کننده نفت شیل در حال تغییر استراتژی تولید خود از صنایع پایین دستی به صنایع بالادستی و تمرکز بیشتر بر تولید محصولات پتروشیمی دارای ارزش افزوده بالا هستند؛ چرا که با افت قیمت نفت، تقاضای خرید محصولات پتروشیمی افزایش خواهد یافت.

با این حال، بانک سرمایه‌گذاری گلدمن سکس پیش‌بینی کرده که اقدامات حاضر تنها مرحله اول واکنش غول‌های نفتی به قیمت نفت است و این اقدام‌ها به زودی و با سقوط بیشتر قیمت نفت، در قالب مرحله دوم افزایش خواهد یافت.

پیش‌بینی این بانک سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد که تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۲۰ حدود ۱.۴ میلیون بشکه در روز کاهش می‌یابد و هزینه‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌های نفتی نیز در این همین مدت ۶۵ درصد افت می‌کند. با این وجود گلدمن سکس تاکید دارد که ادامه سقوط قیمت هر بشکه نفت «وست تگزاس اینترمدیت» به زیر ۳۰ دلار، فعالیت‌های نفتی در آمریکا کاهش قابل توجهی خواهد داشت و همین امر غول‌های نفتی را ناگزیر از اجرای مرحله دوم کاهش هزینه‌ها خواهد کرد.

همزمان موسسه تحقیقات انرژی جی‌بی‌سی نیز برآورد کرده که کاهش تولید نفت در آمریکا و سایر نقاط جهان به سرعت اتفاق نخواهد افتاد و این سطح تولید تا پُر شدن کامل ذخایر نفتی با شیب کمی افت می‌کند ولی پس از آن سقوط قیمت پایه نفت برنت به ۱۰ دلار کاملا ممکن است؛ رقمی که در سال ۱۹۸۶ و ۱۹۹۸ هم ثبت شده بود.

بنابراین غول‌های نفتی جهان با وجود آغاز مرحله نخست کاهش هزینه‌ها، همچنان نگران چشم‌انداز مایوس کننده بازار نفت هستند. مطابق پیش‌بینی‌ها این بازار می‌تواند تحت تاثیر رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا با سقوط ۱۰ میلیون بشکه‌ای تقاضای روزانه نفت مواجه شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتیجه یک پژوهش علمی: واکسن کووید تأثیری کوتاه مدت بر عادت ماهیانه زنان دارد

انسان‌ها چگونه بدون واکسن زنده‌ ماندند؟

کاهش رونق بخش‌های تولید و خدمات در منطقه یورو؛ صدای پای رکود شنیده شد