پمپئو: ایران دستکم ۹ روز اولین مورد مرگ بر اثر کرونا را انکار کرد

پمپئو: ایران دستکم ۹ روز اولین مورد مرگ بر اثر کرونا را انکار کرد
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علی خامنه‌ای روز یکشنبه دولت آمریکا را به تولید ویروس جدید کرونا متهم کرده بود. رهبر ایران در سخنرانی خود تاکید کرده بود که ایران کمک‌های ایالات متحده برای مقابله با شیوع بیماری «کووید ۱۹» را نخواهد پذیرفت.

آگهی

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه علی خامنه ای، رهبر ایران را متهم کرد که با طرح «ادعاهای ساختگی» در مورد شیوع ویروس جدید کرونا جان ایرانیان، آمریکایی ها و بقیه ساکنان کره زمین را به خطر می اندازد.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین در صفحه توئیتر خود حکومت ایران را متهم کرد که به مدت «دستکم ۹ روز» اولین مورد مرگ به دلیل ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا را در ایران «انکار» کرده است.

توئیت های روز دوشنبه مایک پمپئو در حالی منتشر می شود که علی خامنه ای روز یکشنبه دولت آمریکا را به تولید ویروس جدید کرونا متهم کرده بود. رهبر ایران در سخنرانی خود تاکید کرده بود که ایران کمک های ایالات متحده برای مقابله با شیوع بیماری «کووید ۱۹» را نخواهد پذیرفت. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

علی خامنه ای همچنین این احتمال را مطرح کرد که ممکن است واشنگتن با ارسال کمک دارویی به دنبال «ماندگار کردن» ویروس کرونا در ایران باشد. وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد «تولید ویروس کرونا» از سوی آمریکا گفت: «گفته شده که یک بخش با استفاده از آشنایی با ژنتیک ایرانی به خصوص برای ایران درست شده است.»

وزیر خارجه آمریکا در واکنش به این سخنان، رهبر ایران را به طرح «تئوری های توطئه» متهم کرد. مایک پمپئو ادعا کرده است که شیوع اولیه ویروس جدید کرونا در «دستکم پنج کشور» نتیجه مستقیم «بی اعتنایی» حکومت ایران به سلامت دیگران بوده است. او در همین راستا به طور مشخص به انجام ۵۵ پرواز شرکت هواپیمایی ماهان به چین در دوران شیوع «ویروس ووهان» در این کشور اشاره کرده است.

مایک پمپئو همچنین ادعا کرد که ایران در مورد آمار مبتلایان به بیماری «کووید ۱۹» و قربانیان آن در داخل کشور «دروغ» می گوید. وزیر خارجه آمریکا در پایان رشته توئیت های خود پرسیده است: «علی خامنه ای پیشنهاد [کمک] آمریکا را رد کرده است و ۲۴ ساعته و هر هفت روز هفته مشغول طرح تئوری های توطئه است، این چه کمکی به مردم ایران می کند؟»

تنش لفظی بین مقامات ایران و آمریکا در مورد شیوع ویروس جدید کرونا در حالی بالا گرفته است که هر دو کشور با افزایش تعداد مبتلایان و جان باختگان بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا روبرو هستند.

بنا به اعلام وزارت بهداشت ایران تاکنون ۲۳۰۴۹ نفر در کشور به بیماری «کووید ۱۹» مبتلا شده اند. از این تعداد تاکنون مرگ ۱۸۱۲ نفر تائید شده است. 

از سوی دیگر تعداد مبتلایان در آمریکا ۴۰۸۴۱ نفر اعلام شده است. این در حالی است که از این تعداد تاکنون ۴۸۳ نفر جان خود را از دست داده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرونا در ایران؛ آمار مبتلایان قطعی از ۲۰ هزار نفر گذشت

«مامور وزارت اطلاعات ایران» در آمریکا تحت تعقیب قرار گرفت؛ اف‌بی‌آی به دنبال مجید دستجانی فراهانی

وزیر دفاع آمریکا: شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران توانمندی فراوانی دارند، من بیشترش را دارم