کلاهبرداری‌های شایع مرتبط با شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان

کلاهبرداری‌های شایع مرتبط با شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در ایران نیز مانند همه جای جهان، کلاهبرداری‌های اینترنتی مشابهی در جریان است از جمله فیشینگ یا فروش داروهای گیاهی یا تقلبی به نام درمان قطعی کرونا با این حال کلاهبرداران در ایران با مراجعه به منازل شهروندان نیز تلاش کرده‌اند دست به کلاهبرداری بزنند.

آگهی

گسترش ویروس کرونا در جهان و همچنین افزایش ترس از بیماری ناشی از آن باعث شده است که أنواع مختلف کلاهبرداری مرتبط با این ویروس بر روی اینترنت و همچنین در مراجعه به منازل در سرار جهان افزایش یابد.

کلاهبرداران که می دانند ترس از ویروس کرونا، برخی از شهروندان را علاقمند به درمان‌های معجزه‌آسا می کند، پاسخ‌های مورد علاقه این افراد را بعنوان درمان قطعی بیماری کووید-۱۹ می فروشند یا با جمع‌اوری اطلاعات شخصی و حساب بانکی از آنها کلاهبرداری می کنند. 

چند نمونه از این کلاهبرداری ها که در کشورهای مختلف شایع شده است را در این مطلب مرور می کنیم.

کلاهبرداری به روش فیشینگ

در این روش کلاهبرداران با فرستان ایمیل‌هایی که به نظر می رسد از مراجع رسمی کشورهاست مانند سازمان بیمه، بانک یا وب سایت هایی برای محافظت در برابر ویروس کرونا و یا حتی سازمان جهانی بهداشت، از افراد می خواهند که روی لینک ‌هایی که در این ایمیل‌هاست کلیک کنند و با کلیک روی آنها فرمی باز می شود که از کاربر می خواهد اطلاعات شخصی ، شماره بیمه یا اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کنند و از این طریق به اطلاعات حساس کاربران دست می یابند.

در فرانسه این نوع کلاهبرداری مثلا با وعده پرداخت «پاداش مرتبط با دوران قرنطینه» تلاش کرده اند اطلاعات حساب بانکی افراد را بدست آورند.

سایت های نوظهور فروش ماسک با قیمت‌‌های سرسام‌آور

در شرایطی که تقریبا تمام کشورها با کمبود ماسک مواجه هستند. کلاهبرداران با راه اندازی سایت های جدید تلاش می کنند که ماسک‌های جراحی و یا ماسک‌های «اف‌اف‌پی ۲» را با قیمت های بسیار گران به کاربران بفروشند. تبلیغات این کلاهبرداران گاه از سوی اینفلوئنسرهایی که چندان سابقه خوبی ندارند در اینستاگرام یا اسنپ چت حمایت شده است.

این شرکت‌ها آدرس مشخصی ندارند و شماره تلفن های ارائه داده شده در وب‌سایت‌هایشان نیز پاسخگوی کسی نیستند.

داروهای تقلبی برای درمان کووید-۱۹

یکی از مهمترین کلاهبرداری‌های هفته‌های اخیر فروش داروی درمان کووید-۱۹ بر روی سایت‌های اینترنتی است، در حالی که پژوهشگران حوزه پزشکی گفته اند تاکنون هیچ داروی قطعی‌ایی برای این بیماری کشف نشده است. برخی کلاهبرداران مدعی شده اند که داروهای گیاهی در اختیار دارند که می تواند این بیماری را درمان کند در حالی که هیچ یک از این موارد مورد راست آزمایی قرار نگرفته اند.

فروش مجوز خروج از خانه در فرانسه

با اجرای قرنطینه عمومی در فرانسه، دولت از شهروندان خواسته است که در صورت نیاز به خروج از خانه برای کارهای ضروری چون خرید مایحتاج اولیه یا رفتن به داروخانه و مانند آنها یک مجوز خروج از خانه را از سایت دولت دانلود و پر کرده و با خود همراه داشته باشند. در وضعیتی که برخی شهروندان از مجانی بودن این مجوز اطلاع ندارند، برخی کلاهبرداران اقدام به فروش این مجوز بر روی اینترنت کرده‌اند.

کلاهبرداری با راه اندازی سایت‌های کمک مردمی

با دشوار شدن شرایط زندگی عمومی مردم و بویژه شرایط کارکنان بیمارستانی، برخی از ارگان و سازمانهای مردمی وب سایت‌هایی برای کمک مالی به بیمارستان‌ها راه‌اندازی کرده اند که بعنوان مثلا در کشوری مثل فرانسه اقدامی قانونی است. با این حال کلاهبرداران هم در این میان با راه اندازی وب سایت‌ها یا صفحاتی در سایت‌هایی که اجازه جمع آوری کمک مالی می دهند تلاش می کنند به نام بیماستان‌ها یا سازمان‌های مردم نهاد کمک های مردمی را به جیب خودشان سرازیر کنند.

چند روش کلاهبرداری مرتبط با کرونا در ایران

در ایران نیز مانند همه جای جهان، کلاهبرداری‌های اینترنتی مشابهی در جریان است از جمله فیشینگ یا فروش داروهای گیاهی یا تقلبی به نام درمان قطعی کرونا. همچنین فروش ماسک با قیمت‌های بسیار گران بر روی اینترنت در ایران هم مشاهده شده است.

با این حال کلاهبرداران علاوه بر روش‌های رایج از روش‌های متفاوتی نیز برای کلاهبردارای استفاده کرده‌اند:‌ 

مراجعه به منازل مردم برای تست کرونا

در هفته‌های گذشته کاربران شبکه های اجتماعی گزارش‌های منتشر کردند که در چندین شهر افرادی به عنوان تست کرونا به منازل مردم مراجعه کرده‌آند و با دریافت پول گفته اند که کارشان گرفتن تست کرونا از مردم است. در پی این گزارش‌ها وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که هرگونه مراجعه به منازل مردم برای تست کرونا کلاهبرداری است.

مراجعه به منازل برای ضدعفونی کردن

روش دیگر کلاهبرداری و دزدی از منازل مردم با این بهانه در این ایران صورت گرفته است که افرادی خود را مسئول ضد عفونی منازل شهروندان برای مقابله با شیوع ویروس کرونا معرفی کرده اند. مقامات ایرانی اعلام کرده‌اند که هیچ برنامه‌ای برای مراجعه به منزل افراد برای ضد عفونی کردن ندارند و این موارد مصداق کلاهبرداری است.

کلاهبرداری از طریق طرح حمایت معیشتی کسب و کارهای آسیب دیده

برخی از کلاهبرداران در ایران با راه اندازی وب سایت‌های مدعی شده اند که در صورتی که در این سایت‌ها ثبت نام کنید و اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کنید، دولت به حساب شما مبلغی را برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از کرونا واریز می کند

رئیس پلیس فتا أصفهان از شهروندان خواسته است که مراقب این کلاهبرداری باشند.

فروش واکسن کرونا به مبلغ ۸۰۰ هزار تومان

ادعای داشتن دارویی که بیماری ناشی از ویروس کرونا را درمان می کند در ایران هم در شبکه‌های اجتماعی قابل مشاهده است.

پیشتر پلیس فتا استان آذربایجان شرقی از بازداشت کلاهبریادی خبر داده بود که دارویی تقلبی به نام واکسن کرونا را به قیمت ۸۰۰ هزار تومان می فروخته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سپاه پاسداران ضدعفونی محیطی را با عنوان «رزمایش دفاع بیولوژیک» انجام می‌دهد

۱۰ کشور قوی و ضعیف از نظر امنیت سایبری؛ ایران در کدام گروه جای می‌گیرد؟

اطلاعات شخصی ۷۳ میلیون مشتری شرکت مخابراتی «ای‌تی‌ اند تی» در آمریکا به اینترنت درز کرد