Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیش‌بینی ۳ سناریو برای شیوع کرونا در ایران؛ تعداد جانباختگان چگونه کاهش می‌یابد؟

پیش‌بینی ۳ سناریو برای شیوع کرونا در ایران؛ تعداد جانباختگان چگونه کاهش می‌یابد؟
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج سناریوهای مختلف شبیه‌سازی شیوع ویروس کرونا در ایران نشان می‌دهد که در صورت اعمال سیاست‌های نادرست توسط دولت و بی‌توجهی مردم به کاهش سطح ارتباطات و بهداشت فردی، قربانیان بیماری کووید-۱۹ می‌تواند به ۳.۵ میلیون نفر برسد.

آگهی

نتایج سناریوهای مختلف شبیه‌سازی شیوع ویروس کرونا در ایران نشان می‌دهد که در صورت اعمال سیاست‌های نادرست توسط دولت و بی‌توجهی مردم به کاهش سطح ارتباطات و بهداشت فردی، قربانیان بیماری کووید-۱۹ می‌تواند به ۳.۵ میلیون نفر برسد.

دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف با انتشار گزارشی که توسط علینقی مشایخی و همکاری مرضیه آقایی تهیه شده، نتایج سه سناریوی مختلف شبیه‌سازی شیوع ویروس کرونا در ایران را منتشر کرد.

سناریوی «ایده‌آل» چه می‌گوید؟

مطابق سناریوی «ایده‌آل» این شبیه‌سازی، اگر مردم به اجبار حکومت و یا به اختیار و تحت تاثیر رشد نرخ مرگ و میر ناشی از بیماری سطح ارتباطات روزانه خود را تا ۸۰ درصد کاهش دهند و اصول بهداشتی را رعایت کنند، ضریب سرایت ویروس کرونا ۶۵ درصد افت می‌کند.

در این صورت شمار افراد مبتلا به بیماری ویروس کرونا در فاصله یک ماه تا ۴۰ روز پس از آغاز شیوع آن به حداکثر خود یعنی ۱۶۰ هزار نفر خواهد رسید که تنها ۱۲۰ هزار تن از آنها دارای علائم مشهود بیماری کووید-۱۹ خواهند بود. در این حالت پس از ۳ ماه، شمار مبتلایان دارای علائم مشخص بیماری به صفر نزدیک می‌شود و پس از چهار ماه تقریبا ریشه کن خواهد شد. در این سناریو برآورد شده که در مجموع طی ۴ ماه، نزدیک به ۱۲ هزار نفر جان خود را از دست خواهند داد.

سناریو دوم و سوم چه برآوردی دارد؟

اما اگر مطابق سناریوی دوم، مردم با وجود رعایت اصول بهداشت فردی، سطح ارتباطات خود را تنها ۵۰ درصد حالت معمول کاهش دهند، آن گاه با گذشت حدود ۶۰ روز از آغاز ورود ویروس کرونا به ایران، شمار مبتلایان (با یا بدون علائم مشهود بیماری) به اوج خود یعنی ۳۰۰ هزار نفر می‌رسد. در این سناریو طول دوره شیوع بالای ویروس (با وجود کاهش سرعت آن) می‌تواند به ۴ ماه افزایش یابد و شمار بیماران دارای علائم بارز بیماری ۵ ماه پس از ورود ویروس به ایران به سمت صفر حرکت خواهد کرد ولی عمر حضور بیماری در ایران حداقل به یکسال می‌رسد. در قالب این سناریو در مجموع طی نزدیک به یکسال حدود ۱۱۰ هزار نفر جان خود را از دست خواهند داد.

مدل پیش‌بینی ارائه شده توسط آقای مشایخی همچنین نشان می‌دهد که اگر مردم ایران سطح ارتباطات خود را ۵۰ درصد کاهش دهند و در عین حال ۶۰ درصد آنها اصول بهداشتی را رعایت نکنند، در این صورت شیوع بیماری پس از ۱۲۰ روز به اوج خود می‌رسد و در این زمان احتمال دارد شمار مبتلایان به ۴ میلیون نفر برسد که حدود نیمی از آنها دارای علائم مشهود بیماری باشند. همچنین دوره شیوع بالای بیماری با وجود کاهش سرعت گسترش آن، می‌تواند ۶ ماه ادامه پیدا کند. در این صورت بیم آن می‌رود که در مجموع طی بیش از ۸ ماه نزدیک به ۳.۵ میلیون نفر به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست بدهند.

در پایان این گزارش تاکید شده که کشور با یک چالش بزرگ مواجه شده و بدون «مدیریت مقتدر»، «اعمال محدودیت‌های گسترده در ارتباطات و تعاملات مردم» و «رعایت بهداشت»، « لطمه‌های جانی، اقتصادی و اجتماعی فاجعه‌باری» در ایران رخ خواهد داد.

مدل مورد استفاده آقای مشایخی برای شبیه‌سازی شیوع ویروس کرونا در ایران بر پایه این فرضیه بنا شده که تنها ۶۰ درصد از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران مستعد ابتلا به ویروس کرونا هستند.

مدل مورد استفاده آقای مشایخی برای شبیه‌سازی شیوع ویروس کرونا در ایران بر پایه این فرضیه بنا شده که تنها ۶۰ درصد از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران مستعد ابتلا به ویروس کرونا هستند. همچنین در این مدل، احتمال انتقال ویروس در ملاقات بین فرد مبتلا و بیمار ۵ درصد در نظر گرفته شده و تعداد متوسط ملاقات روزانه افراد ۱۵ نفر فرض شده است. در همین حال، احتمال مرگ ناشی از ابتلا به بیماری کووید-۱۹، ۲.۴ درصد و نرخ موارد حاد ابتلا ۲۰ درصد تصور شده است.

علینقی مشایخی موسس و استاد تمام دانشكده مديريت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف است. او دانش‌آموخته دوره‌ دکترای مدیریت دانشگاه اِم‌آی‌تی(MIT) و عضو و رئیس سابق انجمن بین‌المللی دینامیک‌های سیستم است که مقر آن در آمریکا قرار دارد. آقای مشایخی سال‌هاست در زمینه تفکر سیستمی و دینامیک‌های سیستم به تحقیق مشغول است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزمایش واکسن کرونا روی انسان؛ چند قدم تا عرضه به بازار فاصله است؟

سازمان جهانی بهداشت: آمار واقعی ابتلا به کرونا در ایران احتمالا بیشتر است

کشف موجودی با نقوش هیروگلیفی در تپه‌های شنی ایران؛ گونه جدید مارمولک‌های دونده چه ویژگی‌هایی دارند؟