ارتش یمن در جدال با حوثی‌ها کنترل شهرهای هم‌مرز عربستان را پس گرفت

ارتش یمن در جدال با حوثی‌ها کنترل شهرهای هم‌مرز عربستان را پس گرفت
Copyright AP Photo/Hani Mohammed
Copyright AP Photo/Hani Mohammed
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کنترل حوثی‌ها بر مناطقی در نزدیکی مرز عربستان، نگرانی‌هایی را برای پادشاهی سعودی بوجود آورده بود و به همین دلیل، ائتلاف اعراب به رهبری عربستان سعودی در جریان نبرد برای آزادسازی این مناطق دست‌کم ۱۸ حمله هوایی در منطقه «خوب والشاف» انجام داد.

آگهی

ارتش یمن روز دوشنبه اعلام کرد که توانسته است چند شهر شمالیِ این کشور در نزدیکی مرز عربستان را از شبه‌نظامیان حوثی پس بگیرد.

ارتش این کشور که از حمایت نیروی هوایی سعودی نیز برخوردار است در پیامی توییتری اعلام کرد که شماری از شهرهای مرزی را در منطقه «خب والشعف» در نزدیکی خاک عربستان از کنترل نیروهای حوثی خارج کرده است.

بازپس گیری این شهرها در پی نبردی خونین ممکن شد که مدت دو روز طول کشید و دست‌کم ۳۵ کشته و دهها زخمی از هر دو طرف درگیری برجای گذاشت.

این مناطق تنها برای مدت کوتاهی در کنترل نیروهای حوثی بودند. این گروه شبه‌نظامیِ تحت حمایت ایران توانسته بود شهر «حزم» مرکز استان نفت‌خیز «جوف» در شمال این کشور را نیز به تصرف خود درآورد.

حزم یک شهر استراتژیک برای حوثی‌ها بود و امکان دسترسی آنها را به شهر «مأرب» مرکز استانی به همین نام که یک دژ محکم ضدحوثی در شمال این کشور محسوب می‌شد را فراهم می‌کرد.

کنترل حوثی‌ها بر مناطقی در نزدیکی مرز عربستان، نگرانی‌هایی را برای پادشاهی سعودی بوجود آورده بود و به همین دلیل، ائتلاف اعراب به رهبری عربستان سعودی در جریان نبرد برای آزادسازی این مناطق دست‌کم ۱۸ حمله هوایی در منطقه «خب والشعف» انجام داد.

با تشدید درگیری‌ها در مناطق شمالی، مارتین گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن ضمن هشدار دربارۀ خطر وقوع یک فاجعۀ انسانی جدید، خواستار توقف درگیری‌ها شد.

او در آخر هفته گذشته در جریان بازدید از شهر «مأرب» گفت: «آنچه از اواسط ژانویه در شمال یمن شاهد آن هستیم یعنی ماجراجویی‌های نظامی و تلاش برای تصرف سرزمین‌های بیشتر، ما را از صلح دور می‌کند.»

شهر «مأرب» نوعی پناهگاه برای صدها هزار یمنی آواره است که از ابتدای جنگ پنج ساله از حملات طرف‌های درگیری گریخته بودند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت تخمین می‌زند که از ابتدای ماه ژانویه سال جدید میلادی تا ۷ مارس، حدود ۳۹۳۶۰ نفر مجبور به ترک خانه‌های خود در شمال یمن و تن دادن به آوارگی شده باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حوثی‌ها: با موشک و پهپاد به هدفی مهم در ریاض حمله کردیم

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است

حوثی‌ها برای «دومین بار» نفتکش حامل نفت روسیه را «به اشتباه» هدف قرار دادند