Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

یاتا: کرونا به حمل و نقل هوایی ۱۱۳ میلیارد دلار زیان می زند

یاتا: کرونا به حمل و نقل هوایی ۱۱۳ میلیارد دلار زیان می زند
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی:‌ «وضعیت ناشی از بیماری کووید۱۹ تقریبا بی سابقه است. با لحاظ شرایط دو ماه گذشته، چشم‌انداز این بخش در بیشتر نقاط جهان به شدت تیره و تار است.»

آگهی

انجمن‌ بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (ياتا) روز پنجشنبه ضرر و زیان ناشی از شیوع ویروس کرونا به صنعت حمل و نقل هوایی در سال ۲۰۲۰ میلادی را حدود ۱۱۳ میلیارد دلار برآورد کرد.

الکساندر دو جونیاک، مدیر کل این انجمن در پایان جلسه‌ای در سنگاپور گفت:‌ «وضعیت ناشی از بیماری کووید۱۹ تقریبا بی سابقه است. با لحاظ شرایط دو ماه گذشته، چشم‌انداز این بخش در بیشتر نقاط جهان به شدت تیره و تار است.»

یاتا گفته است که شرکت‌های هوایی با شرایط کنونی حدودا ۶۳ میلیارد دلار از دست می دهند و در صورت گسترش بیشتر ویروس کرونا این رقم تا ۱۱۳ میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد.

در بدترین سناریوی ممکن که در صورت بحرانی‌تر شدن شرایط ممکن است رخ دهد، صنعت حمل و نقل هوایی با کاهش ۱۹ درصدی درآمدهایش مواجه خواهد شد. از نقطه نظر مالی، این رقم معادل رقمی است که این صنعت در آخرین بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ از دست داد.

یاتا در ۲۰ فوریه در تخمینی اولیه، رقمی که صنعت هوایی در بحران ویروس کرونا از دست خواهد داد را ۲۹.۳ میلیارد دلار برآورد کرده بود که بیشتر محدود به بازارهای مرتبط با چین بود اما در شرایط کنونی ویروس کرونا به بیش از ۸۰ کشور سرایت کرده است و میزان زیان شرکت‌های هوایی نیز افزایش خواهد یافت.

این اپیدمی ضربه مهلکی به شرکت هواپیمایی «فلای بی» بریتانیا وارد کرد و این شرکت را به ورشکستگی کشاند.

همچنین شرکت حمل و نقل هوایی ارزان‌ قیمت «ایر شاتل» نروژ نیز روز پنجشنبه برآوردهای خوشبینانه‌اش را برای سال ۲۰۲۰ به دلیل گسترش ویروس کرونا پس گرفت. این شرکت نروژی پس از ۳ سال ضرر امیدوار بود که در سال ۲۰۲۰ به سود برسد.

همچنین شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا آلمان نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که به دلیل کاهش شدید ترافیک هوایی ناشی از اپیدمی ویروس جدید، ۱۵۰ هواپیمایش را به آشیانه می فرستد.

بیش از ۹۵ هزار نفر تاکنون در سراسر چهان به ویروس کرونا مبتلا شده اند و بیش از ۳۲۰۰ نفر نیز جانشان را از دست داده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شیوع ویروس کرونا در ایران؛ ارتش به خیابان آمد

حمل و نقل هوایی در سال ۲۰۲۴ با جابجایی حدود ۵ میلیارد مسافر رکورد خواهد زد

اختلال پروازها در بحبوحه تنش ایران و اسرائیل؛ کارشناسان هوانوردی چه می‌گویند؟