موج کناره‌گیری در آستانه «سه‌شنبه بزرگ»؛ کلبوچار و بودجج از بایدن حمایت می‌کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
موج کناره‌گیری در آستانه «سه‌شنبه بزرگ»؛ کلبوچار و بودجج از بایدن حمایت می‌کنند
Copyright  عکس از آسوشیتدپرس

امی کلبوچار، یکی از نامزدهای حاضر در عرصه رقابت برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری ضمن کناره گیری از ادامه رقابت ها از جو بایدن حمایت کرد.

او در حالی از عرصه رقابت ها خارج می شود که پیت بودجج، شهردار سابق ساوت بند نیز روز یکشنبه از ادامه کارزار خود برای راهیابی به کاخ سفید انصراف داده بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع خود گزارش داده است که پیت بودجج قصد دارد دوشنبه شب با شرکت در گردهمایی جو بایدن در شهر دالاس در ایالت تگزاس از معاون سابق باراک اوباما حمایت کند. این در حالی است که امی کلبوشار نیز قرار است در این گردهمایی شرکت کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ایالت تگزاس یکی از ۱۴ ایالتی است که رای گیری برای تعیین نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری روز سه شنبه در آن برگزار می شود. از برگزاری همزمان رای گیری در این ایالت ها در ادبیات سیاسی آمریکا به عنوان «سه شنبه بزرگ» (Super Tuesday) یاد می شود.

انصراف امی کلبوچار و پیت بودجج از ادامه رقابت ها پس از آن صورت می گیرد که جو بایدن توانست در انتخابات مقدماتی ایالت کارولینای جنوبی پیروز شود. این پیروزی امید جو بایدن برای کسب نامزدی حزب دموکرات و رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر (آبان) را احیا کرد.

از سوی دیگر هری رید، رهبر سابق دموکرات ها در مجلس سنای ایالات متحده نیز روز دوشنبه از نامزدی جو بایدن حمایت کرد.

حمایت هری رید از جو بایدن و انصراف امی کلبوچار و پیت بودجج از ادامه رقابت ها می تواند نشانه تلاش چهره های بانفوذ و میانه روی حزب دموکرات برای جلوگیری از پیروزی برنی سندرز، نامزد پیشتاز در انتخابات مقدماتی این حزب باشد. به این ترتیب به نظر می رسد که سه شنبه شب همه نگاه ها به رقابت جو بایدن و برنی سندرز دوخته خواهد شد. هر چند مایکل بلومبرگ، میلیاردر نیویورکی و الیزابت وارن، سناتور ایالت ماساچوست نیز همچنان در عرصه رقابت ها حضور دارند.

برنی سندرز تاکنون در ایالت های نیوهمپشایر و نوادا به پیروزی دست یافته است. او در ایالت آیووا با اختلاف اندکی پس از پیت بودجج در جایگاه دوم قرار گرفت.