اشرف غنی: برغم توافق آمریکا و طالبان زندانیان این گروه را آزاد نمی‌کنیم

اشرف غنی: برغم توافق آمریکا و طالبان زندانیان این گروه را آزاد نمی‌کنیم
Copyright  Associated Pressd   -   Rahmat Gul
نگارش از یورونیوز فارسی

«دولت افغانستان هیچ تعهدی ندارد که ۵ هزار زندانی طالبان را آزاد کند.»

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان درخواست آزادی ۵ هزار زندانی طالبان به عنوان شرط مذاکرهٔ این گروه با دولت خود را رد کرد.

در حالی که تنها یک روز از امضای توافق میان ایالات متحده و طالبان در دوحه می‌گذرد، رئیس جمهوری افغانستان روز یکشنبه گفت‌: «دولت افغانستان هیچ تعهدی ندارد که ۵ هزار زندانی طالبان را آزاد کند.»

در توافق میان طالبان و ایالات متحده آمده است که دو طرف برای اعتمادسازی موظف‌اند زندانیان سیاسی و نظامی یکدیگر را آزاد کنند.

طبق این توافق‌نامه بناست تا روز ۱۰ مارس دولت افغانستان در ازای آزادی ۱۰۰۰ تن از کارکنان و نظامیان خود از دست طالبان، ۵۰۰۰ زندانی این گروه را آزاد کند.

آقای غنی در زمینهٔ تبادل زندانیان با گروه طالبان گفت:‌ «تصمیم دربارهٔ این امر در حوزهٔ اختیارات ایالات متحده نیست. آنها فقط تسهیل‌کننده (مذاکرات) هستند.»

این در حالی است که ذبیح‌الله مجاهد، نمایندهٔ طالبان پس از امضای توافق روز شنبه، اعلام کرد که «توافق طالبان با ایالات متحده تاریخی است.»

از سوی دیگر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هرگونه انتقاد به توافق اخیر را رد کرد و گفت به‌زودی با سران طالبان شخصا دیدار خواهد کرد.

مشاوران رئیس جمهوری افغانستان می‌گویند تصمیم رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر دیدار با طالبان چالشی برای دولت این کشور ایجاد می‌کند، به‌ویژه زمانی که تا آغاز خروج نیروهای آمریکایی از این کشور وقت زیادی نمانده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط