Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

۲۱ شهر آلوده جهان در کدام کشور قرار دارند؟

۲۱ شهر آلوده جهان در کدام کشور قرار دارند؟
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان بین‌المللی کیفیت هوا (AirVisual) فهرست آلوده‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۱۹ را منتشر کرده است.

آگهی

سازمان بین‌المللی کیفیت هوا (AirVisual) فهرست آلوده‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۱۹ را منتشر کرده است.

در این فهرست هند با ۲۱ شهر در ۱۰۰ شهر آلوده جهان مقام نخست را در میان کشورهای با بیشترین میزان آلودگی به خود اختصاص داده است. از ده شهر نخست آلوده دنیا، ۶ شهر در هند قرار دارند.

در جدول اعلام شده، شهر قاضی‌آباد در ایالت اتار پرادش هند در صدر آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار گرفته است.

در مجموع کشورهای واقع در منطقه جنوب، جنوب شرق آسیا و خاورمیانه کشورهایی بوده‌اند که از نظر آلاینده‌های هوا در وضعیت بدتری قرار داشته‌اند. ایران نیز در رده ۲۷ این جدول جای گرفته است.

پکن که سا‌ل‌ها در شمار آلوده‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شد اکنون با اتخاذ تدابیر محیط زیستی برای اولین بار از جمع ۲۰۰ شهر نخست فهرست خارج شده است. با این حال از یکصد شهر آلوده جهان، ۴۸ شهر همچنان از کشور چین هستند.

سه شهر گوجرانواله، فیصل‌آباد و رائی‌وند پاکستان در میان ده‌ شهر اول آلوده جهان قرار دارند. متوسط ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرو متر در این کشور ۶۵.۸ برآورد شده است که این میزان ۶ برابر میزانی است که آژانس محافظت از محیط زیست ایالات متحده آن را مجاز دانسته است.

میزان استاندارد آلاینده‌ها براساس سازمان جهانی بهداشت ۱۰ واحد در میلیارد است. در حال حاضر قوانین اتحادیه اروپا حداکثر حد مجاز غلظت ذرات معلق در هوا را ۲۵ واحد معین کرده است. با این حال این عدد در برخی از کشورها از جمله استرالیا حداکثر ۷ واحد تعریف شده است.

ذرات میکروسکوپی کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر برای بدن مضر محسوب می‌شوند چرا که می‌توانند به شش‌ها و رگ‌های قلبی نفوذ کنند. این ذرات حاوی آلاینده‌هایی همچون سولفات، نیترات‌ها و کربن سیاه هستند و قرار گرفتن در معرض آن‌ها می‌تواند باعث ابتلا به ناراحتی‌های قلبی و بروز اختلال در سیستم ایمنی بدن شود.

بنابر آمار سازمان بهداشت جهانی، سالانه دستکم ۷ میلیون نفر در اثر بیماری‌های قلبی عروقی، عفونت در دستگاه تنفسی و سرطان ناشی از آلودگی هوا دچار مرگ زودرس می‌شوند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تعطیلی بسیاری از مراکز آموزشی و ورزشی ایران در پی آلودگی شدید هوا

شاخص آلودگی هوا در دهلی نو به حدود دو برابر شاخص «بسیار خطرناک» رسید

تدابیر جدید مقامات هندی برای مبارزه با آلودگی هوا در پایتخت این کشور