Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تعطیلی بسیاری از مراکز آموزشی و ورزشی ایران در پی آلودگی شدید هوا

تعطیلی بسیاری از مراکز آموزشی و ورزشی ایران در پی آلودگی شدید هوا
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مهمترین عامل آلودگی شدید هوا بنا بر گزارش سال ۲۰۱۸ میلادی بانک جهانی، آلودگی ناشی از رفت و آمد وسایل نقلیۀ سنگین، موتورسیکلت‌ها، پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌های حرارتی است.

آگهی

در پی افزایش غلظت آلودگی هوای تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران و رسیدن آن به سطح هشدار، مدارس در بسیاری از شهرها از جمله پایتخت در روزهای یکشنبه و دوشنبه تعطیل شدند.

در تهران ابری خاکستری برای چند روز شهر را پوشانده است و کوههای البرز را که در مجاورت پایتخت هستند، از نظرها پنهان کرده است.

یک روز پیش از این، ابرهای آلوده حتی در دره‌هایی در بیست کیلومتری شمال تهران نیز دیده شده‌اند.

مدارس تهران در ماه گذشته نیز به دلیل افزایش آلودگی‌های هوا برای چند روز تعطیل بودند.

بنا بر گزارش‌ها، غلظت ذرات ریز هوا در پایتخت طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر یکشنبه به ۱۴۵ میکروگرم در متر مکعب رسیده و در برخی مناطق پایتخت از ۱۶۵ میکروگرم در متر مکعب نیز فراتر رفته بود. این در حالی است که بنا بر معیارهای سازمان جهانی بهداشت، غلظت بیش از ۲۴ میکروگرم در متر مکعب ذرات ریز معلق در هوا برای مدتی بیش از ۲۴ ساعت خطرناک است.

مقامات پایتخت در تلاش برای کاهش آلودگی‌های هوا، محدودیتهای ترافیکی از جمله طرح زوج و فرد از درب منزل را در تهران اعمال کرده‌اند و در کل استان تهران نیز رفت و آمد کامیون‌ها ممنوع شده است.

علاوه بر این فعالیت همۀ معادن شن و ماسه و همۀ فعالیت‌های ورزشی نیز در روز دوشنبه ممنوع است.

مهمترین دلایل آلودگی هوا

تهران یکی از شهرهای آلوده جهان محسوب می‌شود و هرسال بین ماههای آذر تا بهمن میزان این آلودگی به بالاترین سطح می‌رسد. یکی از دلایل آن، پدیده‌ای به نام «وارونگی حرارتی» است؛ یعنی وضعیتی که هوای سرد موجود در ارتفاعات، مانع از خروج هوای گرم و آلوده می‌شود.

در سراسر ایران نیز مهمترین عامل آلودگی شدید هوا بنا بر گزارش سال ۲۰۱۸ میلادی بانک جهانی، آلودگی ناشی از رفت و آمد وسایل نقلیۀ سنگین، موتورسیکلت‌ها، پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌های حرارتی است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های داخلی، این آلودگی سالانه منجر به مرگ دستکم ۳۰ هزار نفر در ایران می‌شود.

تعطیلی مراکز آموزشی در شهرهای مختلف ایران

در حال حاضر هوای ۱۱ شهر پرجمعیت، صنعتی و کلان‌شهر ایران ناسالم است.

ایرنا به نقل از شهرام سپهرنیا، رئیس گروه پایش آلودگی هوا و صدا محیط سازمان حفاظت محیط زیست می‌نویسد: «هوای شهرهای همدان با شاخص ۱۰۴، بندر عباس ۱۰۷، مشهد ۱۰۸، قزوین ۱۱۲، تبریز ۱۱۳، یزد ۱۱۴، اهواز ۱۲۵، کرج ۱۴۰، تهران ۱۴۴، اصفهان ۱۵۰در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس و پلدختر با شاخص ۱۵۹ ناسالم برای تمام گروه‌ها است.»

سازمان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز اعلام کرد که کیفیت هوای مشهد در آستانه هشدار قرار گرفته است. مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی نیز اعلام کرد که هرگونه فعالیت ورزشی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت استان به ویژه تبریز ممنوع است.

بر این اساس، مقامات بسیاری از شهرها و استان‌ها (از جمله تهران، قم، اراک، ساوه، اصفهان و ۱۱ شهر دیگر این استان) مراکز آموزشی را برای روزهای یکشنبه و دوشنبه تعطیل اعلام کردند.

افزایش قابل توجه مراجعه به مراکز اورژانس

مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۴۱ نفر به مراکز اورژانس مراجعه کرده‌اند. بنا بر گزارش ایسنا، استان تهران با ۱۰۵۱ مراجعه در صدر آمار قرار دارد و پس از آن بیشترین مراجعه در استان‌های اصفهان و البرز بوده است.

از این تعداد ۵۷۰ نفر به دلیل بیماری‌های تنفسی و ۹۷۱ نفر به دلیل بیماری‌های قلبی به این مراکز مراجعه کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۲۱ شهر آلوده جهان در کدام کشور قرار دارند؟

اتوبوس‌های شهری رایگان؛ ابتکار دانکرک فرانسه برای مقابله با آلودگی هوا

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است