Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

محاکمه فرانسوا فیون نخست‌وزیر سابق فرانسه و همسرش آغاز شد

محاکمه فرانسوا فیون نخست‌وزیر سابق فرانسه و همسرش آغاز شد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسوا فیون، نخست‌وزیر سابق فرانسه، روز دوشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند) به دلیل نقش‌ در ایجاد شغل «ساختگی» برای همسرش در جلسه دادگاه حضور یافت.

آگهی

فرانسوا فیون، نخست‌وزیر سابق فرانسه، روز دوشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند) به دلیل ایجاد شغل «ساختگی» برای همسرش در جلسه دادگاه حضور یافت.

این سیاستمدار فرانسوی متهم است که با معرفی همسرش به عنوان یکی از دستیاران خود در زمان نمایندگی، شغلی «ساختگی» برای او ایجاد کرده و دست به «اختلاس اموال عمومی» زده است. 

پنه لوپ فیون در مجموع با قراردادهایی که بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲، ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ و ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ میلادی به عنوان دستیار همسرش امضاء کرده بود بیش از یک میلیون یورو دستمزد دریافت کرده است.

آقای فیون و همسرش پنه لوپ فیون که در دادگاه ظاهر شده بودند از اظهارنظر خودداری کردند و تنها گفتند تمامی اتهامات را رد می‌کنند. آقای فیون در صورت اثبات اتهامات می‌تواند تا به ده سال زندان محکوم شود.   

مقامات قضایی گفته‌اند با توجه به اینکه هم‌اکنون وکلا در فرانسه در اعتصاب به سر می‌برند، جلسه دادگاه تا روز چهارشنبه به تعویق می‌افتد.

افشای اسنادی که نشان می داد پنه لوپ فیون در زمان عضویت همسرش در مجلس ملی در عمل به عنوان دستیار او مشغول به کار نبوده است، رسوایی جنجال برانگیزی را برای فرانسوا فیون در سال ۲۰۱۷ رقم زد. 

از نخست وزیر پیشین فرانسه که در آن زمان نامزد حزب راستگرای جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری به حساب می آمد، به عنوان بخت اصلی راهیابی به کاخ الیزه نام برده می شد.

نخست وزیر اسبق فرانسه پیشتر اعلام کرده بود که اسناد «بی گناهی» خود و همسرش را در جریان محاکمه ارائه خواهد کرد. وکلای مدافع فرانسوا فیون گفته اند که همسر او از سال ۱۹۸۱ وظیفه برنامه ریزی دیدارهای روزانه، نگارش پاسخ به نامه‌های دریافتی و تهیه یادداشت برای شوهرش را برعهده داشته است.

این در حالی است که پنه لوپ فیون در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۰۷ گفته بود که «هرگز» برای همسرش کار نکرده است.

فرانسوا فیون بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ میلادی و در زمان ریاست جمهوری نیکولا سارکوزی نخست‌وزیر فرانسه بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگذشت برنار تپی با اتهام کلاهبرداری؛ فراز و فرود سوسیالیستی که نماد نئولیبرالیسم شد

دادستانان برای نخست وزیر پیشین فرانسه ۲ سال حبس درخواست کردند

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند