Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حذف «مرد و زن» از ابزار هوش مصنوعی گوگل برای پرهیز از برچسب زنی جنسیتی

حذف «مرد و زن» از ابزار هوش مصنوعی گوگل برای پرهیز از برچسب زنی جنسیتی
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت گوگل روز پنجشنبه ۲۰ فوریه (۱ اسفند) اعلام کرد از این پس در ابزار هوش مصنوعی خود که در اختیار توسعه‌دهندگان نرم‌افزار قرار می دهد، از کلمات مرد و زن برای برچسب‌گذاری جنسیتی افراد در تصاویر استفاده نخواهد کرد.

آگهی

شرکت گوگل روز پنجشنبه ۲۰ فوریه (۱ اسفند) اعلام کرد از این پس در ابزار هوش مصنوعی خود که در اختیار توسعه‌دهندگان نرم‌افزار قرار می دهد، از کلمات «مرد» و «زن» برای برچسب‌گذاری جنسیتی افراد در تصاویر استفاده نخواهد کرد.

این سرویس مبتنی بر هوش مصنوعی که به نام Cloud Vision API خوانده می‌شود، سرویسی است که توسط گوگل در اختیار توسعه‌دهندگان برنامه‌های کامپیوتری گذاشته شده و به آنان اجازه می‌دهد محتوای تصاویر را شناسایی، تحلیل و نشانه‌گذاری کنند.

این ابزار می‌تواند چهره‌ها، منظره‌ها و حتی محتواهای مخصوص تعیین‌شده از سوی برنامه‌نویس را تشخیص دهد.

در ایمیلی که شرکت گوگل روز پنجشنبه به توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری ارسال کرده است آمده از این پس «برچسب‌های جنسیتی» همچون مرد و زن بر روی تصاویر زده نخواهند شد و به جای آن‌ها برچسب‌های فراجنسیتی همچون «فرد» جایگزین می‌شود.

گوگل در توضیح اقدام خود گفته به این نتیجه رسیده است که تعیین جنسیت افراد تنها به کمک ظاهر آن‌ها در یک عکس امکان‌پذیر نیست. این شرکت همچنین اضافه کرده است که بنابر منشور اخلاقی هوش مصنوعی خود، برچسب‌گذاری جنسیتی روی عکس‌ها می‌تواند باعث تشدید سوگیری غیرمنصفانه شود.

سوگیری در تحلیل اطلاعات حاصل از عملکرد هوش مصنوعی یکی از بزرگترین چالش‌های دنیای فناوری محسوب می‌شود و سال‌هاست محققان در تلاشند راهکارهایی برای کاهش موثر آن بیابند.

گوگل پیشتر یک کارمند خود را به دلیل اظهارات جنسیت زده از کار اخراج کرده بود

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عذرخواهی مسئول ایرانی از حذف تصویر دختران از کتاب ریاضی: اصلاح می‌کنیم

گوگل در رقابت با «زوم» خدمات «گوگل میت» را برای همه مجانی کرد

«تبعیض جنسیتی»؛ شرکت رابرت دنیرو به پرداخت ۱.۲ میلیون دلار به دستیار پیشین او محکوم شد