دادستانی خبر شکنجه و تهدید جنسی نیلوفر بیانی را «اتهام‌افکنی» خواند

دادستانی خبر شکنجه و تهدید جنسی نیلوفر بیانی را «اتهام‌افکنی» خواند
Copyright  شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی

او گفته بود که در این مدت در معرض «شدیدترین شکنجه‌های روحی و روانی، تهدید به شکنجه فیزیکی و تهدیدهای جنسی» قرار داشته است.

قوه قضاییه ایران موضوع شکنجه شدن نیلوفر بیانی، کنشگر محیط زیست زندانی در تهران را رد کرد و این ادعا را «اتهام‌افکنی» و «عملیات رسانه‌ای» خواند.

دادستانی تهران روز پنج‌شنبه یکم اسفند در بیانیه‌ای نوشت: «در پی ادعاهای مطرح شده از سوی یکی از محکومین به جاسوسی به نام خانم نیلوفر بیانی بلافاصله هیئت قضایی از سوی دادستانی تهران مأمور بررسی موضوع شدند که علی‌رغم مراجعه این هیئت به زندان برای شنیدن توضیحات، ادله و استنادات احتمالی نامبرده در خصوص ادعاهای منتشر شده در فضای مجازی، متأسفانه خانم بیانی حاضر به بیان هیچ گونه توضیحی در این باره نشد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

این بیانیه در ادامه می‌افزاید: «لذا انتشار عمومی این ادعاها پس از گذشت حدود دو سال از بازداشت متهمه در آستانه انتخابات و بلافاصله پس از اعلام قطعیت حکم محکومین این پرونده و عملیات رسانه‌ای پر حجم از سوی رسانه‌های معاند خارجی و متاسفانه همراهی برخی افراد داخلی در تکرار این اتهام‌افکنی‌ها و این که خانم بیانی از هر گونه ادای توضیح و استدلال در این زمینه استنکاف می‌نماید، نشان از یک اقدام برنامه‌ریزی‌شده دارد.»

دادستانی تهران با اعلام «آمادگی» برای «رسیدگی» به هر گونه ادعای تخلف ضابطان علیه خانم بیانی یا دیگر افراد، گفته است که در عین حال نباید اجازه داد افکار عمومی جامعه با «نشر اکاذیب و اتهام‌افکنی‌های بی استناد مشوش و متأثر» گردد.

هزار و ۲۰۰ ساعت بازجویی با شکنجه و تهدید جنسی

نیلوفر بیانی، کنشگر محیط زیست که متهم ردیف دوم پرونده زندانیان محیط زیستی در ایران بوده و به «جاسوسی» متهم شده است، پیش از این گفته بود بازجویان سپاه برای گرفتن اعترافات «ساختگی»، او را در مدت «دست کم هزار و ۲۰۰ ساعت بازجویی» شکنجه کرده‌اند.

او در نامه‌هایی به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و صادق آملی لاریجانی، رئیس وقت قوه قضاییه، گفته بود که در این مدت در معرض «شدیدترین شکنجه‌های روحی و روانی، تهدید به شکنجه فیزیکی و تهدیدهای جنسی» قرار داشته است.

انتشار اظهارات تکان‌دهنده این کنشگر زندانی در برخی رسانه‌های فارسی‌زبان، واکنش‌های گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت. کاظم حسینی، وکیل سپیده کاشانی که یکی دیگر از متهمان پرونده کنشگران محیط زیست است، پس از انتشار نامه‌ها وماجرای بخشی از دادگاه نیلوفر بیانی گفت که بازجویان موکلش نیز نظیر چنین رفتارهایی را با او انجام داده‌اند.

نیلوفر بیانی به همراه سپیده (حمیده) کاشانی، مراد طاهباز، هومن جوکار، طاهر قدیریان، امیرحسین خالقی، سام رجبی و عبدالرضا کوهپایه که همگی از کنشگران محیط زیست هستند در ماه‌های بهمن و اسفند ۱۳۹۶ به دست سازمان اطلاعات سپاه بازداشت و به «جاسوسی» متهم شدند.

مطالب مرتبط