دادستان تهران کاووس سید امامی و فعالان بازداشتی محیط زیست را به ارتباط با موساد و سیا متهم کرد

دادستان تهران کاووس سید امامی و فعالان بازداشتی محیط زیست را به ارتباط با موساد و سیا متهم کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جعفری دولت‌آبادی: «اعضای این شبکه در برخی از مناطق استراتژیک کشور تعدادی دوربین در ظاهر برای رصد امور زیست محیطی نصب کرده بودند که در واقع پوششی برای رصد فعالیت های موشکی کشور بوده است»

آگهی

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران کاووس سیدامامی و دیگر فعالان زیست محیطی بازداشت شده را به همکاری اطلاعاتی با سرویس‌های امنیتی اسرائیل و آمریکا متهم کرد. 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) دادستان تهران روز سه‌شنبه درباره گردش کار این پرونده گفت: «در نوزده دی ماه سال جاری حسب گزارش کتبی یکی از "نهادهای امنیتی" که به دادسرای شهید مقدس ارجاع شده است، به موجب دستورات قضایی و با آغاز تحقیقات انجام شده، مشخص گردید متهمان پرونده با هدایت افسران اطلاعاتی سیا و موساد ماموریت های سه گانه‌ای را شامل موضوعات زیست محیطی، نفوذ در جامعه علمی ایران و جمع آوری اطلاعات از اماکن حساس و حیاتی کشور از جمله پایگاه‌های موشکی کشور، دنبال می‌کرده‌اند»

مقام‌های قضایی ایران روز شنبه برای نخستین بار خبر بازداشت شماری از فعالان مسائل زیست محیطی ایران را منتشر کردند. شامگاه همان روز خانواده کاووس سید امامی، فعال محیط زیست، استاد دانشگاه امام صادق و عضو هیات مدیره بنیاد «حیات وحش میراث پارسیان» خبر داد که بنا به اعلام مقام‌های امنیتی، وی پس از چند روز بازداشت در زندان خودکشی کرده است.

 آقای دولت آبادی بازداشت شدگان را به سفر به اسرائیل متهم کرد و افزود: «در تحقیقات انجام شده برخی متهمان به انجام سفرهای متعدد به سرزمین‌های اشغالی از جمله به منظور شرکت در کنفرانس منارید که با حضور افسر اطلاعاتی موساد در رژیم صهیونیستی برگزار شده، اقرار و اذعان نموده اند که هدف کلی پروژه مشترک سازمان سیا و موساد، ایجاد بحران در برخی از حوزه های زیست محیطی ایران بوده و اطلاعات جمع آوری شده از طریق عوامل پنهان به آمریکا انتقال می یافته است.»

شهروندان ایرانی با گذرنامه این کشور امکان سفر به اسرائیل را ندارند. پیشتر مقام‌های قضایی این کشور از تابعیت مضاعف شماری از بازداشت شدگان اخیر خبر داده بودند.

دادستان تهران کاووس سیدامامی را به میزبانی از یک افسر اطلاعاتی آمریکایی متهم کرد. وی بدون ارائه نام کامل یک متهم دیگر همین پرونده افزود: «یکی از متهمان اصلی، با مشخصات اختصاری م.ط دارای تابعیت سه گانه ایرانی، آمریکایی و انگلیسی و عضو و پشتیبان مالی موسسه ایرانی حیات وحش بوده [است].» آقای دولت‌آبادی می‌گوید که موسسه فعال در زمینه محیط زیست که از یک دهه پبش دایر شده «با طراحی آمریکایی ها برای تحقق اهداف مدن ظر سرویس‌های اطلاعاتی سازمان سیا و موساد و جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده در حوزه های دفاعی و موشکی کشور ایجاد شده است.»

وی ادامه داد: «طبق تحقیقات انجام شده اعضای این شبکه در برخی از مناطق استراتژیک کشور تعدادی دوربین در ظاهر برای رصد امور زیست محیطی نصب کرده بودند که در واقع پوششی برای رصد فعالیت های موشکی کشور بوده و تصاویر و اطلاعات ثبت شده را برای بیگانگان ارسال می نموده اند.»

پیام فرزند کاووس سیدامامی درباه پیگیری پرونده پدرش

جسد کاووس سید‌امامی «علی‌رغم درخواست خانواده» کالبدشکافی شده است

یک روز پس از نمایش فیلم آخرین لحظات زندگی آقای سیدامامی در مجلس و واکنش‌های نمایندگان به این ویدیو، دادستان تهران ادعا کرد که جسد این متهم، کالبدشکافی شده است. وی در این باره گفت: «پس از بازداشت کاووس سیدامامی و ارائه اسناد و اطلاعات موجود به وی در فرآیند تحقیقات، از بازجوی خود برای پاسخ به سوالات، فرصتی درخواست نموده بود که مورد پذیرش قرار گرفته اما پس از مراجعه متهم به محل نگهداری خود در بازداشتگاه، با تدارک مقدمات، در سرویس بهداشتی اقدام به خودکشی نمود. به محض اطلاع دادستان، قاضی ویژه امور جنایی به زندان اعزام و ضمن بررسی موضوع، پرونده قضایی تشکیل و مقرر گردید در انجام تحقیقات از کلیه مطلعین موضوع تسریع گردد. همچنین به خانواده متوفی اطلاع رسانی شده و پس از مشاهده جسد توسط همسر و برادر متوفی، علی‌رغم عدم درخواست ایشان برای کالبدشکافی، با تاکید دادستان تهران کالبدشکافی انجام و مقرر گردید جسد جهت تدفین در اختیار خانواده متوفی قرار گیرد.»

روز دوشنبه همچنین علی مطهری، نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی ایران و علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، درباره ویدیوی نمایش داده شده از حضور کاووس سید امامی پیش از «خودکشی» در زندان واکنش نشان دادند. به گفته علی مطهری «می‌توان از این ویدیو اینطور برداشت کرد که ایشان قصد خودکشی دارد... صحنه خودکشی دیده نمی‌شود... از این جهت که گفته می‌شود وی به سرویس بهداشتی رفته و از این مکان طبیعتا فیلمرداری نمی‌شود...» آقای بروجردی هم در این باره گفت: «ظاهرا آقای سیدامامی مواجهه‌ای را با یکی دیگر از افراد بازداشت شده داشته و پس از آن بسیار منقلب شده است... پس از بازگشت به سلول وی چند بار پیراهن رو به دور گردنش می‌پیچد و تخت خود را به نحوی آرایش می‌کند که گویا در خواب است و پس از آن به سرویس بهداشتی می‌رود...»

مراسم خاکسپاری دکترکاووس سیدامامی ظهر سه‌شنبه ۲۴ بهمن در زادگاهش روستای امامه در شمال تهران برگزار شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکایت خانواده کاووس سیدامامی از صدا و سیما

سکوت رسمی تهران و تل‌آویو درباره تهاجم هوایی به ایران؛ رسانه‌های دو طرف چه گفتند؟

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟