Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شکایت خانواده کاووس سیدامامی از صدا و سیما

شکایت خانواده کاووس سیدامامی از صدا و سیما
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خانواده کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست که جان خود را از زندان اوین از دست داد، از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و تهیه کننده برنامه خبری ۲۰:۳۰ و همچنین عوامل برنامه «مستند منطقه ممنوعه» شکات کرده‌اند.

آگهی

خانواده کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست که جان خود را از زندان اوین از دست داد، از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و تهیه کننده برنامه خبری ۲۰:۳۰ شکایت کردند.

به گزارش رسانه‌های ایران به نقل از وکیل مدافع اولیای دم آقای سیدامامی، مهران و رامین، پسران این فعال محیط زیست از برنامه «منطقه ممنوعه» نیز به دادسرای فرهنگ و رسانه شکایت کرده‌اند. این برنامه از نوع مستندهای با محتوای امنیتی است که در پی مطرح شدن پرونده‌ای در فضای اطلاعاتی کشور از تلویزیون ایران پخش می‌شود.

پیام درافشان در گفت‌ و گو با خبرگزاری ایرنا گفت: «موکلانم تحت عناوین اتهامی نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، افترا، توهین و اقدام علیه امنیت ملی، شکایت خود را علیه افراد مزبور مطرح کردند که این شکایت برای رسیدگی به شعبه نهم دادسرای فرهنگ و رسانه ارجاع شده است.»

وکیل خانواده سیدامامی با استناد به اصل ۲۲ قانون اساسی مبنی بر مصونیت حیثیت افراد از تعرض و همچنین اصل ۳۹ مبنی بر ممنوعیت هتک حرمت کسانی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی و یا تبعید شده اند، گقت: «در بند ۷ همین فرمان حتی تعرض به آبروی ضد انقلاب ممنوع شده است. بند ۸ قانون احترام به آزادی های مشروع و حفظ حقوق شهروندی مصوب ۱۵ اردیبهشت سال ۸۳ مقرر داشته است از افشای مضمون نامه ها و نوشته ها و عکس های فامیلی و فیلم های خانوادگی و ضبط بی مورد آنها خودداری شود. همچنین صدر ماده واحده آن مقرر داشته است متخلفان از این قانون برابر قوانین موضوعه مجازات می شوند.»

وی ضمن تاکید بر اینکه کاووس سیدامامی به اتهام جاسوسی بازداشت و حتی پیش از صدور کیفرخواست در زندان جان خود را از دست داد، افزود که بر اساس گزارش وزارت اطلاعات هیچ دلیلی مبنی بر «وجود اتهام جاسوسی برای فعالان محیط زیست» وجود ندارد.

چنید پیش رامین سیدامامی با نام هنری «کینگ‌رام» در صفحه اینستاگرام خود نوشت که مادرشان یک روز پس از بازداشت و بازجویی، با حضور ضابطین و ماموران امنیتی در زمان بازی ایران و پرتغال در منزلش روبرو شد که برای جمع‌آوری مدارک آمده بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

//URGENT// Our house in Tehran has been raided by over 20 authorities as Iran plays Portugal in the World Cup. They’ve brought 6 huge boxes and have taken them into basement (to potentially plant something). They are still there as of now and have closed off our alley. Our lawyer (Mr Keykhosravi) is also present at the house, but he hasn’t been allowed to go inside. Please spread the word. ???فوری??? در‌حال حاظر خانه ما در تهران مورد هجوم ۲۰ تن از ضابطین ماموران امنیتی قرار گرفته که بازی ایران پرتغال در جریان است. مأموران با خود ۶ جعبه بزرگ آورده‌اند و آن را به زیرزمین خانه ما برده‌اند بدون اینکه به کسی اجازه دهند شاهد فعالیت‌هایشان باشد. آیا پس از نزدیک پنج ماه از مرگ پدرم هنوز مدارک‌شان کافی نیست؟ قصد دارند مدرکی در آنجا بکارند؟ ضابطین در حال حاضر در محل‌اند و کوچه را اشغال کرده‌اند. وکیل‌مدافع ما، آقای کیخسروی، در پایین منزل ما حاضر شد اما اجازه ورود نیافت. لطفاً این خبر را پخش‌کنید. پس از اینکه دیروز مادرمان، مریم، بیش از چهار ساعت در مکانی مجهول‌الهویه مورد بازجویی قرار گرفت، امروز هم در خانه‌اش زندانی شد تا معلوم نیست چه جمع‌آوری کنند. پیشتر چندین بار برای تهیه مدارک آمده بودند. او امشب پس از بازجویی‌ها در مقابل دوربین ضابطین، بار دیگر به بیمارستان رفت تا زخم‌های پیاپی در این چندین ماه را مرهمی بگذارد.

A post shared by King Raam (@kingraam) on

آقای درافشان در ادامه به قسمت‌هایی از مستند «منطقه ممنوعه» اشاره کرد و به خبرگزاری ایرنا گفت که این برنامه قبل از اثبات جرم و برخلاف موازین قانونی در دقیقه ۲:۳۰ عنوان کرده است که « سیدامامی با تشکیل موسسه میراث پارسیان با تیم سفارش شده از طرف سرویس های جاسوسی غرب بر روی بحران های محیط زیستی ایران به ویژه مساله آب، چگونگی قحطی و خشکسالی، تحقیقات گسترده ای انجام می‌داد و با پوشش این فعالیت ها اقدام به شبکه سازی و جذب نیرو می کرد.»

وکیل مدافع آقای سیدامامی ضمن تاکید بر اثبات نشدن اتهام جاسوسی وی افزود که در دقیقه ۳:۴۰ این برنامه گفته شد که این استاد دانشگاه «از سایت‌های موشکی نظامی و امنیتی تصویر برداشته و فاصله پرتاب تا فرود موشک را اندازه گیری می‌کردند». پیام درافشان اضافه کرد که در دقیقه ۴:۱۲ این برنامه گفته شده است که «جایگاه سیدامامی در نزد سرویس های بیگانه تا جایی بود که افسر عالی رتبه سازمان اطلاعات آمریکا برای ورود به کشور از او اجازه می خواهد و سیدامامی به او هشدار امنیتی می‌دهد تا فعلا از این سفر منصرف شود.»

کاووس سیدامامی استاد دانشگاه امام صادق و فعال محیط زیست اوایل بهمن ماه سال ۹۶ بازداشت و نوزدهم بهمن در زندان اوین درگذشت. نهادهای امنیتی ایران، قوه قضائیه و مسئولان زندان دلیل مرگ وی را خودکشی اعلام کردند.

پیام درافشان می‌گوید که در برنامه مستندی که صدا و سیما پخش کرد گفته شد «این خودکشی، پالس و پیام امنیتی برای مخاطب مورد نظر سیدامامی مخابره کرد.»

هفته‌های پس از درگذشت آقای سیدامامی، نمایندگان مجلس برای دیدن آنچه ویدئوی خودکشی این فعال محیط زیست عنوان می‌شد، با مسئولان زندان و قوه قضائیه جلسه مشترکی برگزار کردند. اما پس از پایان این جلسه حتی این نمایندگان نیز نظرات ضد و نقیضی ابراز کردند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا یوزپلنگ ایرانی با وجود حمایت‌های مالی سازمان‌های بین‌المللی همچنان سرنوشتی مبهم دارد؟

دادستان تهران کاووس سید امامی و فعالان بازداشتی محیط زیست را به ارتباط با موساد و سیا متهم کرد

وکلای توماج صالحی از نقض حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر دادند