Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش‌ها به ادعای «خودکشی» کاووس سید امامی در زندان اوین

واکنش‌ها به ادعای «خودکشی» کاووس سید امامی در زندان اوین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته رامین سیدامامی خواننده گروه هایپر نوا و فرزند کاووس سید‌امامی، این استاد جامعه شناسی و فعال محیط زیست در تاریخ چهارم بهمن ۱۳۹۶ بازداشت شد و جمعه ۱۹ بهمن خبر درگذشت وی در زندان اوین را به اطلاع خانواده‌اش رساندند.

آگهی

با انتشار خبر درگذشت کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست در زندان توسط فرزند وی و تائید بازداشت چند متهم در پرونده‌ «جاسوسی در حوزه محیط زیست توسط عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران ، امروز غلامحسین اسماعیلی، رییس کل دادگستری استان تهران نیز بازداشت چندین تن از فعالان محیط زیست را تائید کرد و افزود که این افراد به دلیل «جمع‌آوری اطلاعات» و ارائه آنها به «بیگانگان» دستگیر شده‌اند.

از سوی دیگر محمود صادقی، نماینده مجلس به نقل از رئیس سازمان محیط زیست از بازداشت کاوه مدنی، معاون این سازمان خبر داد.

آقای صادقی در حساب توئیتری خود نوشت که در جریان پیگیری موضوع درگذشت آقای سیدامامی متوجه شده است که معاون مشارکت اجتماعی-فرهنگی سازمان محیط زیست نیز روز گذشته بازداشت شده است.

شایان ذکر است که به گزارش رسانه‌های ایران، روابط عمومی سازمان محیط زیست، خبر بازداشت کاوه مدنی، پژوهشگر محیط زیست و استاد کالج سلطنتی لندن و معاونت بین الملل این سازمان را تکذیب کرده است.

**کاووس سیدامامی که بود؟ **

کاووس سیدامامی متولد سال ۱۳۳۲، فارغ التحصیل دانشگاه اوهایو در رشته امور بین‌الملل و جامعه شناسی، مدرس دانشگاه امام صادق و فعال مدنی، فعالیت‌های محیط‌ زیستی خود را از طریق فعالیت در موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» به‌عنوان مدیر عامل به انجام می‌رساند.

فعالیت این موسسه بر حفظ حیات وحش و زیستگاه‌های طبیعی ایران از طریق اجرای پروژه‌های زیست محیطی و آگاهی رسانی و آموزش است.

وب‌سایت موسسه حیات وحش میراث پارسیان

موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» ارتباط مداومی با سازمان محیط زیست دارد و برای انجام پروژه ها با اجتماعات محلی و سازمان‌های بین المللی نیز همکاری می‌کند.

به گفته فرزند آقای سید‌امامی، پدرش در تاریخ چهارم بهمن ۱۳۹۶ بازداشت شد و جمعه ۱۹ بهمن خبر درگذشت وی در زندان اوین را به اطلاع خانواده‌اش رساندند.

بیشتر بخوانید:

بازتاب خبر درگذشت سیدامامی در زندان اوین

خبر درگذشت این فعال محیط زیست و جامعه شناس روز ۲۱ بهمن توسط رامین سید‌امامی فرزن وی منتشر شد. به گفته فرزند آقای سیدامامی مسئولان زندان دلیل مرگ این استاد دانشگاه را «خودکشی» اعلام کرده‌اند.

رامین سیدامامی، خواننده راک که شهرت هنری او «کینگ رام» است، روز گذشته در حساب اینستاگرام خود نوشت: «خبر مرگ پدرم، کاووس سیدامامی، برایم باور کردنی نیست. کاووس در ۴ بهمن دستگیر شد و ناگهان از دادسرا مادرم، مریم ممبینی را جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ احضار می‌کنند و خبر مرگ همسرش را به او می‌دهند. می‌گویند خودکشی کرده.... هنوز باور نمی‌کنم، نمی‌کنیم.»

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس نیز در حساب توئیتری خود در واکنش به این خبر، از تماس خود با مسئولین در این رابطه و عدم پاسخگویی آنان خبر داد.

آقای صادقی نوشت:‌ «...علت را از مسئولان ذیربط جویا شدم؛ بعضی پاسخ نمی‌دهند بعضی هم گفتند پیگیری کردیم اطلاعی بدست نیاوردیم!»

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران نیز در واکنش به این خبر، نسبت به اتهام وارد شده به کاووس سیدامامی در مورد قرار دادن «اطلاعات طبقه بندی شده» در اختیار دشمنان ابراز تعبجب کرد و نوشت:‌ «هرکس که کمترین آشنایی با مرحوم‌ دکترکاووس سیدامامی استاد فقید جامعه‌شناسی دانشگاه امام صادق(ع) داشته باشد، بیش از شوکه شدن ازخبرفوت ایشان در زندان اوین به‌ واسطه سکته قلبی، از این شوکه می‌شود که او به‌کدام اطلاعات طبقه بندی شده دسترسی می‌داشته که آنها را خواسته باشد درا ختیار دشمن قرار بدهد؟»

مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی و معاون وزیر کشور در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی نیز با مقایسه مرگ کاووس سیدامامی با مرگ زیبا کاظمی در زندان در دوره آقای خاتمی گفت:‌ «پس ازمرگ مشکوک خانم زیباکاظمی در زندان، سعید مرتضوی کوشید موضوع را عادی جلوه دهد. آقای خاتمی زیر بار نرفت و دستور داد وزرای مسئول با تشکیل کمیته ای به مساله رسیدگی و نتیجه را به ملت گزارش دهند. آقای روحانی نیز باید همین کار را بکند، تا واقعیت فوت دکتر سیدامامی برای مردم روشن شود.»

حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی نیز در حساب توئیتری خود نسبت به خبر مرگ مشکوک این استاد دانشگاه در زندان اوین نوشت‌:«نه جامعه شناسان دین خودکشی می کنند نه حامیان حیات وحش.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ضیا نبوی آزاد شد

بازداشت‌ها و فشارهای زودهنگام پسا انتخابات؛ آیا پزشکیان اراده و توان نجات زندانیان سیاسی را دارد؟

حسین شنبه‌زاده، ویراستار و فعال شبکه‌های اجتماعی بازداشت شد