Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بازداشت فعالان محیط زیست در ایران؛ هشدار دیده‌بان حقوق بشر نسبت به اعدام متهمان

بازداشت فعالان محیط زیست در ایران؛ هشدار دیده‌بان حقوق بشر نسبت به اعدام متهمان
Copyright آرشیو
Copyright آرشیو
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستان تهران دو روز پیش اعلام کرد که چهار نفر از فعالان بازداشت شده محیط زیست با اتهام «فساد فی الارض» روبرو هستند.

آگهی

سازمان دیده بان حقوق بشر روز جمعه ضمن هشدار نسبت به سرنوشت فعالان ایرانی محیط زیست که در بازداشت به سر می برند خواستار آزادی فوری آنها شد.

بنا به اعلام سازمان دیده بان حقوق بشر این افراد با اتهاماتی روبرو هستند که می تواند منجر به صدور حکم اعدام برای آنها شود.

این سازمان از مقامات ایران خواسته است یا شواهدی مرتبط با اتهامات وارده به بازداشت شدگان ارائه کنند و یا آنها را فورا آزاد کنند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

توئیتر

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران دو روز پیش اعلام کرد که چهار نفر از بازداشت شدگان با اتهام «فساد فی الارض» روبرو هستند. به گفته وی فعالان بازداشت شده به دنبال نزدیک شدن «به مکان های نظامی در پوشش پروژه های محیط زیستی و کسب اطلاعات نظامی» بوده اند.

مایکل پیج، معاون مدیر بخش خاورمیانه سازمان دیده بان حقوق بشر در مورد اتهامات وارده به این افراد گفت: «به نظر می رسد قوه قضائیه ایران بدون توجه به جنبه مضحک اتهامات و همچنین نقض حق متهمان برای برخورداری از وکیل منتخبشان، مصمم به پیگیری اتهاماتی جدی علیه فعالان محیط زیست است.»

وی همچنین نسبت به عدم برگزاری دادگاه «منصفانه» برای متهمان ابراز نگرانی کرد.

طاره قدیریان، هومن جوکار، سام رجبی، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه و مراد طاهباز، هشت فعال محیط زیستی هستند که از نه ماه پیش به همراه کاووس سید امامی بازداشت شدند. اتهام آنان پیش از این جاسوسی و درز اطلاعات سایت‌های نظامی مطرح شده بود.

کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست در زندان جان خود را از دست داد. قوه قضائیه دلیل درگذشت وی را «خودکشی» اعلام کرد. خانواده، همکاران و دوستان وی این ادعا را تکذیب کرده اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادستانی خبر شکنجه و تهدید جنسی نیلوفر بیانی را «اتهام‌افکنی» خواند

شکایت خانواده کاووس سیدامامی از صدا و سیما

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران