Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اولتیماتوم اردوغان به ارتش سوریه: از ادلب عقب‌نشینی نکنید، حمله می‌کنیم

اولتیماتوم اردوغان به ارتش سوریه: از ادلب عقب‌نشینی نکنید، حمله می‌کنیم
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری ترکیه می گوید ترکیه مصمم است ادلب سوریه را به هرقیمتی به مکانی امن برای ترکیه و مردم منطقه تبدیل کند.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز چهارشنبه نیروهای رژیم سوریه در منطقه ادلب را تهدید کرد که اگر به پشت خط نیروهای نظامی ترکیه در این منطقه عقب‌نشینی نکنند، تا آخر ماه جاری میلادی به آنها حمله خواهد کرد.

اردوغان که در جمع گروه پارلمانی حزب خود در آنکارا، پایتخت سخن می گفت، خطاب به رژیم سوریه افزود: «مانند تمام عملیات‌های قبلی، اعلام می کنیم که می توانیم ناگهان یک شبه حمله کنیم. به عبارت دیگر برای انجام عملیات ادلب موضوع فقط زمان است.»

اردوغان با قریب‌الوقوع خواندن عملیات در ادلب گفت که شمارش معکوس آغاز شده است و ما در حال ارسال اخطارهای نهایی خود هستیم.

رئیس جمهوری ترکیه گفت که ترکیه مصمم است ادلب سوریه را به هرقیمتی به مکانی امن برای ترکیه و مردم منطقه تبدیل کند.

در مقابل این تهدیدات، روسیه به ترکیه درباره حمله به نیروهای سوریه در منطقه ادلب هشدار داده است. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین می‌گوید که هر گونه عملیاتی علیه «نیروهای مشروع جمهوری سوریه و نیروهای ارتش سوریه بدترین سناریو» خواهد بود.

AP

مسکو پیش از این اعلام کرده بود که روسیه و ترکیه نتوانستند بر سر طرحی برای کاهش تنش‌ها در شمال غربی سوریه توافق کنند.

نیروهای ارتش سوریه و متحدان‌ آنها حملات علیه آخرین پایگاه بزرگ شورشیان مخالف دمشق در شهر ادلب و حومه حلب را آغاز کرده‌اند که همین باعث ترس از فاجعه انسانی در منطقه شده و بیش از ۹۰۰ هزار نفر را آواره کرده است.

تنش میان ترکیه و سوریه در منطقه ادلب در حالی شدت گرفته است که نیروهای امداد رسان سوری خواستار آتش‌بس در ادلب و ارسال کمک‌های بین‌المللی برای تقریبا یک میلیون نفری هستند که در حال فرار از منطقه شمال غربی سوریه هستند.

اتحادیه سازمان‌های غیردولتی سوری در یک کنفرانس مطبوعاتی در استانبول اعلام کرده‌اند که اردوگاههای پناهجویان سوری بیش از حد شلوغ است و پناهجیوان در هوای زمستانی مجبور به خوابیدن در فضای باز هستند زیرا بیش از ۹۰۰ هزار نفر در حال گریختن از منطقه شمال غربی سوریه اند و سیل مهاجران به سمت ترکیه و در داخل سوریه در حال حرکت‌اند.

این اتحادیه همچنین در بیانیه‌ای گفته است: «ما با یکی از شدیدترین بحران‌های کمک رسانی روبرو هستیم زیرا با جمعیت وسیعی از آوارگان داخلی سوریه مواجه‌ایم که هنوز جایی برای رفتن ندارند. آنها فقط در جستجوی امنیت در حال گریختن از منطقه ادلب هستند.»

مسکو و آنکارا در نبردی ژئوپلیتیکی در شمال سوریه تلاش می کنند از نفوذ همدیگر در این منطقه بکاهند. مسکو ترکیه را متهم به حمایت از گروههای تروریستی می کند و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه پیشتر گفته بود که «گروههای تروریستی نباید جزئی از مذاکرات و توافق‌ها درباره ادلب باشند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شبه‌نظامیان تحت حمایت ترکیه «النيرب» را در شمال سوریه باز‌پس گرفتند

حمله هوایی ترکیه به شمال سوریه؛ هفتاد نفر کشته و مجروح شدند

بشار اسد: با اردوغان دیدار کنم که چه شود؟ با هم نوشیدنی بنوشیم؟