Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

برای اولین بار در جنوبگان دمای بیشتر از ۲۰ درجه ثبت شد

برای اولین بار در جنوبگان دمای بیشتر از ۲۰ درجه ثبت شد
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندانی که موفق به ثبت دمای بیش از ۲۰ درجه سانتیگراد در جنوبگان شده‌اند رکورد جدید را «باورنکردنی و غیرطبیعی» توصیف کرده‌اند.

آگهی

دانشمندان برای اولین بار در قاره جنوبگان دمای بیشتر از ۲۰ درجه سانتیگراد ثبت کردند، ثبت دمایی که به نگرانی‌ها از تغییرات آب و هوایی دامن می زند. 

گروهی از دانشمندان برزیلی روز ۹ فوریه (۲۰ بهمن) در جزیره سیمور در قاره جنوبگان موفق به ثبت دمای ۲۰.۷۵ درجه سانتیگراد شدند. رکورد قبلی دما در قاره جنوبگان در ماه ژانویه سال ۱۹۸۲ میلادی به ثبت رسیده بود. دمایی که در آن زمان در قاره جنوبگان به ثبت رسیده بود ۱۹.۸ درجه سانتیگراد بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هرچند رکورد جدید باید به تائید سازمان جهانی هواشناسی برسد اما ثبت دمای جدید در جنوبگان با روند کلی افزایش دما در این قاره همخوانی دارد. میانگین دمای قاره جنوبگان نسبت به دوران پیش از انقلاب صنعتی تقریبا سه درجه سانتیگراد افزایش یافته است.

دانشمندانی که موفق به ثبت دمای بیش از ۲۰ درجه سانتیگراد در جنوبگان شده اند رکورد جدید را «باورنکردنی و غیرطبیعی» توصیف کرده اند.

جزیره سیمور که یک پایگاه علمی آرژانتین در آن واقع شده یکی از جزایر قاره جنوبگان است.

ثبت دمای بالای ۲۰ درجه سانتیگراد در قاره جنوبگان در حالی صورت می گیرد که دهه ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ در فهرست گرمترین دهه ها در جایگاه دوم قرار دارد. این روند در سال ۲۰۲۰ نیز به نظر می رسد که ادامه یافته است زیرا ماه گذشته گرمترین ماه ژانویه به ثبت رسیده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتیجه بررسی «دی‌ان‌ای» اختاپوس‌ها: صفحه‌های یخ در قطب جنوب احتمالا زودتر از انتظار فرو می‌ریزند

نقطه‌ای از جهان که هنوز از شر ویروس کرونا در امان است

تغییرات آب و هوایی ژانویه ۲۰۱۸ از نگاه ماهواره «کوپرنیکوس»