عکس توییتری لباس هالووین به جای لباس فضانوردی ایران؛ جهرمی عذرخواهی کرد

عکس توییتری لباس هالووین به جای لباس فضانوردی ایران؛ جهرمی عذرخواهی کرد
Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«همان شب هم توضیح دادم که مساله چه بود اما باید بدون لکنت عذرخواهی کرد که انتخاب آن لباس، اشتباه رسانه‌ای بود. این کار اصل موضوع تصمیم ایران برای اعزام فضانورد را تحت الشعاع قرار داد و خبر را پوشاند. باید از دوستانی که در حوزه فضایی و اعزام فضانورد تلاش می‌کنند پوزش خواست.»

آگهی

محمدجواد آذری جهرمی، ارتباطات و فناوری اطلاعات به دلیل انتشار یک تصویر جعلی در توییتر و معرفی آن به عنوان لباس فضانوردان ایرانی عذرخواهی کرد.

آقای آذری جهرمی در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: «هفته گذشته کار تبلیغی اشتباهی صورت گرفت و افکار عمومی نیز به آن واکنش نشان داد.»

اشاره وزیر ارتباطات ایران به تصویر یک لباس جشن هالووین است که تقلیدی از لباس فضانوردی بود و او هفته گذشته آن را به جای لباس فضانوردان ایرانی در یک پست توییتری همرسان کرده بود.

آقای آذری جهرمی گفت: «همان شب هم توضیح دادم که مساله چه بود اما باید بدون لکنت عذرخواهی کرد که انتخاب آن لباس، اشتباه رسانه‌ای بود. این کار اصل موضوع تصمیم ایران برای اعزام فضانورد را تحت الشعاع قرار داد و خبر را پوشاند. باید از دوستانی که در حوزه فضایی و اعزام فضانورد تلاش می‌کنند پوزش خواست.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

انتشار این تصویر که یک لباس فضانوردی قلابی با پرچم ایران روی یک بازو و جیب روی بازوی دیگرش بود، دستمایه طنز و شوخی کاربران اینترنت در ایران شده بود.

وزیر ارتباطات ایران در واکنش به این رویداد همچنین گفت: «آدم باید یک جاهایی علاوه بر صداقت، شجاعت بیان هم داشته باشد و مسائل را خیلی شفاف توضیح دهد. هدف از انتشار آن لباس اعلام خبر سفارش ۵ کپسول زیستی برای پیشبرد برنامه فضانوردی بود که در رسانه‌ای کردن آن، اشتباه تبلیغاتی از سوی تیم ما پیش آمد.»

محمد آذری جهرمی، پست جنجال‌برانگیز توییتری خود را حذف کرده است.

آن ۱۲ ثانیه «لعنتی»

واکنش آذری جهرمی به این رویداد سه روز پس از شکست پروژه پرتاب ماهواره ظفر مطرح شده است.

وزیر ارتباطات ایران با رد احتمال «حمله اینترنتی گسترده هکرها برای خرابکاری» در ارسال ماهواره ظفر گفت: «ماهواره ظفر اگر ۱۲ ثانیه بیشتر دوام می‌آورد و سرعت خود را از دست نمی‌داد قطعا به موفقیت ۱۰۰ درصدی در مدار قرار می‌گرفت.»

آقای آذری جهرمی در ادامه توضیح خود افزود: «علت کم آوردن سرعت می‌تواند به کیفیت سوخت، وزن ماهواره و توان موتور مربوط باشد. خوشبختانه اشکال فنی قبلی که در ماهواره پیام وجود داشت، با تغییراتی که صورت گرفت در ماهواره ظفر به طور کامل برطرف شد و از نظر ما ظفر موفقیت ۹۵ درصدی داشت.»

ماهواره‌بر سیمرغ که روز یکشنبه گذشته از مکانی در استان سمنان به سوی فضا پرتاب شده بود، به سرعت مورد نیاز برای قرار دادن ماهواره ظفر در مدار زمین نرسید و سقوط کرد.

آذری جهرمی با این وعده که پرتاب این ماهواره‌بر در آینده انجام می‌شود گفت:‌ان‌شاءالله این ۱۲ ثانیه لعنتی دفعه بعد برطرف می‌شود.

آمریکا پرتاب این ماهواره را در پیوند با برنامه موشکی ایران دانسته، اما ایران این اتهام را رد کرده است.

این دومین بار است که تلاش ایران برای پرتاب ماهواره شکست می‌خورد. پرتاب ماهواره پیام امیرکبیر در ۲۴ دی ماه و پرتاب ماهواره دوستی چند روز پس از آن موفق نبود. در شهریور ماه گذشته نیز یک ماهواره دیگر ایرانی پیش از پرتاب روی زمین منفجر شد و یک سال پیش نیز مسئولان ایرانی گزارش دادند که بر اثر آتش‌سوزی در پایگاه پرتاب موشک امام خمینی در استان سمنان دست کم سه پژوهشگر علوم فضایی کشته شدند.

جهرمی اندکی پس از انتشار خبر پرتاب ناموفق ظفر از تلویزیون دولتی ایران، این موضوع را در توییتر تأیید و آن را با چند نمونه از شکست‌های پرتاب موشک در ایالات متحده مقایسه کرد. وی همچنین تأکید کرده بود که که برنامه فضایی ایران توقف‌ناپذیر خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکست سیمرغ ایران؛ ماهواره ظفر در مدار قرار نگرفت

قالیباف و یارانش بازنده‌های اصلی در نتایج اولیه انتخابات مجلس؛ انتخابات تهران به دور دوم می‌رسد؟

در پی «سهل‌انگاری» در اعزام فرزانه فصیحی به اسکاتلند مسئول بین‌الملل فدراسیون دو و میدانی برکنار شد