Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«انفجار» روی سکوی پرتاب ماهواره؛ وزیر ارتباطات: وزارت دفاع باید توضیح دهد

«انفجار» روی سکوی پرتاب ماهواره؛ وزیر ارتباطات: وزارت دفاع باید توضیح دهد
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد جواد آذری جهرمی، ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران درباره تصاویر «انفجار» در سکوی پرتاب ماهواره در پایگاه فضایی سمنان، گفت: «ما اطلاع دقیقی ازآنچه در سمنان اتفاق افتاده نداریم و بهتر است در این زمینه دوستان ما در وزارت دفاع توضیح دهند.»

آگهی

محمد جواد آذری جهرمی، ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران درباره تصاویر «انفجار» در سکوی پرتاب ماهواره در پایگاه فضایی سمنان، گفت: «ما اطلاع دقیقی ازآنچه در سمنان اتفاق افتاده نداریم و بهتر است در این زمینه دوستان ما در وزارت دفاع توضیح دهند.»

وی در عین حال افزود: «اما آنچه به ما مربوط است ماهواره ناهید اینجاست و در رابطه با آزمایش در مدار قرار دادن این ماهواره هیچ اتفاقی نیفتاده است.»

شرکت آمریکایی پلنت لبز (Planet Labs Inc ) که یک شرکت خصوصی است و از زمین تصویربرداری می‌کند، پنجشنبه شب، تصاویر ماهواره‌ای را از انفجار موشک بر روی سکوی پرتاب در یک مرکز فضایی در ایران منتشر کرد؛ سکویی که قرار بوده از آن یک ماهواره به فضا پرتاب شود. گرچه چند ساعت پس از انتشار این خبر، وزیر ارتباطات ایران گفت که حال ماهواره ناهید ۱ خوب است اما تاکنون به‌طور رسمی هیچ مقام ایرانی درباره انفجار روی سکوی پرتاب اظهار نظر نکرده است.

تنها در روز حادثه خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ایرانی که نامش را ذکر نکرده است، انفجار در سکوی پرتاپ موشک در پایگاه فضایی امام خمینی در جنوب سمنان را تایید کرده و گفته بود: «این موضوع به‌دلیل مسائل فنی بوده و انفجار رخ داده است اما دانشمندان جوان ما در تلاش برای برطرف کردن مشکل هستند.»

با این حال، شب گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا با انتشار یک پیام توییتری گفت که کشورش هیچ نقشی در انفجار سایت موشکی ایران در سمنان نداشته است. آقای ترامپ این سانحه را فاجعه بار توصیف کرده و نوشته است: «با بهترین آرزوها برای ایران در پیدا کردن دلیل آنچه در سایت یک روی داد، آرزوی موفقیت دارم.»

بیشتر بخوانید:

ماهواره ناهید آماده است. آزمایش‌های نهایی روی آن انجام شده است. هر زمان وزارت دفاع به ما اعلام کند که آمادگی تحویل گرفتن ماهواره را دارد ما تحویلش می‌دهیم.
محمد جواد آذری جهرمی
وزیر ارتباطات ایران

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که امروز شنبه، ۹ شهریور با برخی از خبرنگاران به پژوهشگاه فضایی ایران رفته بود، در پاسخ به سؤالی درباره توییت شب قبل دونالد ترامپ گفت: «در رابطه با اظهارنظر آمریکایی ها درباره پایگاه سمنان فکر می کنم مناسب تر باشد که وزیر دفاع که حوزه مسئولیت ایشان است اظهارنظر کنند.»

آذری جهرمی در عین حال افزود: «ماهواره ناهید آماده است. آزمایش‌های نهایی روی آن انجام شده است. هر زمان وزارت دفاع به ما اعلام کند که آمادگی تحویل گرفتن ماهواره را دارد، تحویلش می‌دهیم.»

وی تصریح کرد که وزارت دفاع دو سه هفته برای آزمایش‌های نهایی خود زمان نیاز دارند و پس از آن ماهواره در مدار قرار می‌گیرد.

آذری جهرمی همچنین صبح امروز تصویری از خودش و ماهواره ناهید ۱ در اینستاگرام و توئیتر منتشر کرد و نوشت: «من و ناهید ۱ همین الان، صبح بخیر دونالد ترامپ.»

ایران در ژانویه گذشته اقدام به پرتاب ماهواره‌ای با نام «پیام امیرکبیر» کرد که این ماهواره در مدار قرار نگرفت. این موضوع در آن زمان واکنش برخی از کشورها از جمله فرانسه را در پی داشت. پاریس ضمن محکوم کردن تلاش ایران برای قرار دادن یک ماهواره در مدار زمین، از تهران خواسته بود تمامی آزمایش‌های موشک‌های بالستیک خود را متوقف کند. ایران پرتاب های ماهواره ای و آزمایش‌های موشکی خود را نقض قطعنامه های سازمان ملل متحد نمی‌داند.

یک ماه پس از این پرتاب ناموفق، بار دیگر رسانه‌ها و نهادهای آمریکایی اعلام کردند که ایران احتمالا دومین ماهواره خود را هم پرتاب کرده است. تصاویر ماهواره‌ای شرکت دیجیتال گلوب در آن زمان، سکوی پرتاب را به همراه موشک در مرکز فضایی امام خمینی را نشان می‌داد اما در تصاویر روز بعد از آن یعنی ششم فوریه موشکی در این سکوی پرتاب وجود نداشت و آثار سوختگی پس از پرتاب بر سکو دیده می‌شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«سقوط پهپاد»، «آزمایش سامانه آفندی» و «موشک با کلاهک بارشی»؛ روایت‌های متناقض از حادثه گرگان

تصاویر ماهواره‌ای از پرتاب احتمالی ماهواره دوم توسط ایران

ماهواره ایرانی پیام کجا سقوط کرد؟