تاثیر شیوع کرونا بر جهان ورزش؛ برگزاری المپیک توکیو چالش‌برانگیز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تاثیر شیوع کرونا بر جهان ورزش؛ برگزاری المپیک توکیو چالش‌برانگیز شد
کپی رایت  عکس از آسوشیتدپرس

کمیته برگزاری مسابقات المپیک ژاپن که قرار است ۱۷۰ روز دیگر در توکیو آغاز شود، روز پنج‌شنبه نسبت به تبعات شیوع ویروس کرونا بر سلامت ورزشکاران و تماشاگران حاضر در این مسابقات و کیفیت برگزاری آنها ابراز نگرانی کرد.

توشیرو موتو، رئیس کمیته برگزاری المپیک توکیو ابراز امیدواری کرد که ویروس کرونا هر چه زودتر ریشه کن شود؛ زیرا به زعم او شیوع بیشتر آن می‌تواند به مثابه آب سردی بر پیکر کل بازی‌های المپیک باشد.

با وجود شکل‌گیری برخی کارزارهای مردمی علیه برگزاری مسابقات المپیک، مقامات ارشد دولت ژاپن از جمله شینزو آبه، نخست‌وزیر این کشور اعلام کرده‌اند که باید با کار و تلاش عمومی بیشتر، زمینه برگزاری مناسب این مسابقات را از روز ۲۴ ژوئن فراهم کنند.

پیش از شیوع ویروس کرونا، دولت ژاپن با تعیین هدف جاه‌طلبانۀ جذب ۴۰ میلیون گردشگر خارجی در سال ۲۰۲۰ میلادی، پیش‌بینی کرده بود که طی روزهای برگزاری مسابقه‌های المپیک روزانه پذیرای ۹۲۰ هزار گردشگر خارجی باشد. 

این کشور در سال گذشته میلادی نیز ۹.۶ میلوین گردشگر چینی جذب کرده بود.

در همین حال سابورو کاوابوچی، شهردار دهکده المپیک توکیو که قرار است محل اسکان حدود ۱۱ هزار ورزشکار باشد، اطمینان داده است که تمام تلاش و امکانات ژاپن برای محافظت از سلامتی ورزشکاران به کار گرفته خواهد شد.

کمیته بین‌المللی المپیک نیز با هدف آرامش‌بخشی به جامعه بین‌المللی ورزش و مردم ژاپن اعلام کرده است که با همکاری متخصصان سازمان جهانی بهداشت، وضعیت شیوع ویروس کرونا را در ژاپن و محل برگزاری رقابت‌های المپیک، تحت نظارت و کنترل قرار داده و توکیو نیز با اعمال حداکثر همکاری، برگزاری مسابقاتی آرام و کم ریسک را تضمین کرده است.

برخی کشورهای عضو کمیته بین‌المللی المپیک اخیرا پیشنهاد داده بودند که برای حضور ورزشکاران چینی در مسابقات بین‌المللی، محدودیت‌هایی اعمال شود؛ درخواستی که هنوز با موافقت فدراسیون‌های جهانی مواجه نشده است. 

با این وجود تاکنون برگزاری تعدادی از رویدادهای ورزشی از جمله مسابقات بین‌المللی گلف، دو و میدانی سرپوشیده جهانی و برخی مسابقات لیگ حرفه‌ای فوتبال چین به تعویق افتاده است.

شیوع ویروس کرونا تاکنون جان ۵۶۳ چینی را گرفته و بیش از ۲۷ هزار نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده است. ژاپن با ۳۳ نفر بالاترین شمار مبتلایان این ویروس را در خارج چین دارد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید