صف‌آرایی پزشکان و وکلای فرانسوی علیه اصلاحات بازنشستگی ماکرون

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
صف‌آرایی پزشکان و وکلای فرانسوی علیه اصلاحات بازنشستگی ماکرون
کپی رایت  عکس از آسوشیتدپرس

صدها تن از پزشکان و وکلای فرانسوی روز دوشنبه در اعتراض به اصلاحات پیشنهادی دولت برای قانون بازنشستگی، در خیابان‌های پاریس تظاهرات کردند.

این تظاهرات که از میدان باستی به سمت میدان اپرا انجام شد، تازه‌ترین مرحله از اعتراض‌های صنفی دو ماه گذشته علیه تلاش‌های امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای اعمال تغییراتی است که او تنها راه جلوگیری از ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی می‌داند.

تاکنون اتحادیه‌های کارگری بخش حمل و نقل، انرژی و حتی اتحادیه‌های صنفی معلمان با دست زدن به اعتصاب و راهپیمایی‌های گسترده تلاش کرده‌اند تا آقای ماکرون را وادار به عقب‌نشینی کنند.

اما رئیس جمهوری فرانسه امیدوار است تا با جلب نظر نمایندگان مجلس، اصلاحات مدنظر خود را در ماه فوریه نهایی کند. به همین منظور ادوارد فلیپ، نخست وزیرهفته آینده دور جدیدی از مذاکرات با اتحادیه‌های کارگری را برگزار خواهد کرد.

مطابق طرح دولت ماکرون، نظام بازنشستگی فرانسه به سیستم امتیازی بدل می‌شود و شرایط آن برای تمامی کارگران بخش دولتی و خصوصی یکسان می‌شود. 

این سیستم امتیازی از سال ۲۰۲۲ برای جوانترین کارگرانی که وارد بازار کار می شوند اعمال می‌شود و به تدریج به کارگران مُسن‌تر تَسری پیدا می ‌کند. البته این سیستم شامل متولدان پیش از سال ۱۹۷۵ نخواهد شد.

مخالفان دولت متعقدند که اطلاحات مدنظر آقای ماکرون در عمل به افزایش سن بازنشستگی و کاهش حقوق و مزایای آن منجر خواهد شد. 

فرانسه در حال حاضر ۴۲ طرح بازنشستگی متفاوت دارد که برای بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی اعمال می‌شود و در هر طرح نیز سن بازنشستگی و مزایای آن متفاوت است. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید