Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خشم چین از نقش ویروس‌کرونا بر پرچمش؛ روزنامه دانمارکی عذرخواهی نمی‌کند

خشم چین از نقش ویروس‌کرونا بر پرچمش؛ روزنامه دانمارکی عذرخواهی نمی‌کند
Copyright عکس از خبرگزاری فرانسه
Copyright عکس از خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طراح این کاریکاتور از تصویر پرچم چین استفاده کرد و به جای پنج ستارۀ زرد رنگ این پرچم نیز از نماد ویروس مرگبار کرونا استفاده کرد.

آگهی

یک روزنامه دانمارکی روز سه شنبه اعلام کرد که از چین به دلیل انتشار کاریکاتوری که در آن ستاره های زردرنگ پرچم این کشور به شکل ویروس جدید کرونا در آمده بودند عذرخواهی نخواهد کرد.

روزنامۀ یولند پوستن «Jyllands-Posten» روز دوشنبه این کاریکاتور طنزآمیز با موضوع شیوع نوع جدیدی از ویروس کرونا را منتشر کرد که خشم دولت چین را برانگیخت.

نیلز بو بویزن، طراح این کاریکاتور برای کشیدن این طرح، از تصویر پرچم چین استفاده کرد و به جای پنج ستارۀ زرد رنگ این پرچم، از نماد ویروس مرگبار کرونا استفاده کرد.

سفارت چین در دانمارک در همان روز به این کاریکاتور واکنش نشان داد و با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این کاریکاتور «توهین به چین» است و «به احساسات مردم چین آسیب می‌رساند».

در این بیانیه آمده که این کاریکاتور، از «مرزهای اخلاقی آزادی بیان» عبور کرده است و بر همین اساس از این روزنامه و طراح کاریکاتور خواسته شده است تا «خود را به خاطر این اشتباه سرزنش کرده و علنا از مردم چین عذرخواهی کنند.»

اما این روزنامه حاضر به عذرخواهی نشد. جاکوب نیبروئی، سردبیر این روزنامه روز سه‌شنبه اعلام کرد که اگرچه قصد ندارند با آنچه در چین روی داده است تفریح کنند و وضعیت امروز چین را به استهزا بگیرند، اما قصد عذرخواهی هم ندارند.

او گفت: «نمی‌توانیم برای چیزی که فکر نمی‌کنیم اشتباه است، عذرخواهی کنیم. قصد خوار شمردن یا مسخره کردن وضعیت کنونی چین را نداریم و فکر نمی‌کنیم که این کاریکاتور نیز چنین معنایی داشته باشد. به نظر من این تنها نوعی تفاوت دیدگاه در درک موضوعات فرهنگی است.»

این اولین بار نیست که روزنامه دانمارکی یولند پوستن «Jyllands-Posten» کاریکاتوری بحث برانگیز را چاپ می‌کند. پیش از این در سال ۲۰۰۵ میلادی نیز در این روزنامه کاریکاتوری از محمد، پیامبر اسلام منتشر شد که اعتراض مسلمانان را برانگیخت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گسترش جهانی کرونا؛ مرگ دست‌کم ۳۶۱ نفر و سقوط بازارهای مالی چین

شهر بحران زده ووهان؛ انتشار ویدئو از مردی که در خیابان درگذشت

اوکراین: اگر مسکو با «حسن‌ نیت» عمل کند آماده مذاکره با روس‌ها هستیم