استیضاح ترامپ؛ فشارها برای شهادت جان بولتون بیشتر می‌شود

 استیضاح ترامپ؛ فشارها برای شهادت جان بولتون بیشتر می‌شود
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میت رامنی، سناتور جمهوری‌خواه ایالت یوتا می‌گوید، مشتاق است حرف‌های بولتون را در جلسه استیضاح رئيس جمهوری آمریکا بشنود.

آگهی

درخواست‌ها و فشارها برای احضار جان بولتون به عنوان شاهد در جلسه استیضاح دونالد ترامپ افزایش یافته است.

بعد از انتشار بخش‌هایی از دست‌نوشته‌های جان بولتون درباره دونالد ترامپ و پرونده اوکراین، حالا فشارها برای احضار مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید به جلسه استیضاح بیشتر شده است.

ادعاهای بولتون در کتاب جدید، ثابت می‌کند که رئيس جمهوری آمریکا از قدرت خود در سیاست خارجی سوء استفاده کرده تا به رقیب داخلی خود در انتخابات ضربه بزند.

آقای بولتون در کتاب تازه خود که هنوز منتشر نشده و بخش‌هایی از آن که به دست روزنامه نیویورک تایمز رسیده تایید می‌کند که دونالد ترامپ در اوت ۲۰۱۹ ادامه کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری مصوب کنگره آمریکا به اوکراین را به همکاری دولت کی‌یف در زمینه تحقیقات فساد احتمالی پسر جو بایدن مشروط کرده بود.

پیش از این به رغم درخواست‌ها از سوی دموکرات‌ها برای حضور جان بولتون در جلسه استیضاح با مخالفت جمهوری‌خواهان روبه‌رو شده بود، اما حالا و بعد از انتشار بخش‌هایی از کتاب مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید، برخی از جمهوری‌خواهان هم موافق دعوت او به جلسه استیضاح رئيس جمهوری آمریکا هستند.

میت رامنی، منتقد دیرینه دونالد ترامپ یکی از آنهاست. آقای رامنی که سناتور ایالت یوتا است، روابط خاص و عجیبی با دونالد ترامپ داشته است. پیش از قطعی شدن نامزدی دونالد ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، او به شدت به ترامپ تاخته بود و در مقابل ترامپ هم از خجالت میت رامنی در آمده بود. اما با وجود آن روابط تنش‌آلود، ترامپ بعد از انتخاب به عنوان رئيس جمهوری رامنی را به عنوان یکی از گزینه‌های صندلی وزارت خارجه در دولت خود معرفی کرد و دو طرف با یکدیگر جلسات و ملاقاتی هم داشتند، اما در ادامه ترامپ رکس تیلرسون را به عنوان وزیر خارجه دولت خود معرفی کرد و بار دیگر رابطه دو طرف به سردی و تلخی گرایید.

حالا آقای رامنی می‌گوید بعد از شنیدن اظهارات جان بولتون، خواهان شنیدن اظهارات او در جلسه استیضاح کاخ سفید است و ابراز امیدواری کرد دیگر جمهوری خواهان مجلس سنا هم موافق این مسئله باشند.

اعضای مجلس سنا ۲۲ ژانویه ۲۰۲۰ میلادی پس از ۱۳ ساعت بحث و گفتگو، قواعد مربوط به پرونده استیضاح دونالد ترامپ را تصویب کردند و از آن زمان، ۱۰۰ سناتور آمریکایی در حال بررسی و شنیدن نظرات مخالفان و مدافعان استیضاح رئيس جمهوری آمریکا هستند.

موافقان برکناری آقای ترامپ کار دشواری در پیش دارند، چرا که آنها برای این امر به دو سوم آرای سناتورها یعنی ۶۷ رای احتیاج دارند. این در حالی است که سهم دموکرات‌ها از مجلس سنا تنها ۴۷ صندلی است و جمهوری‌خواهان ۵۳ کرسی را به خود اختصاص داده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جشن شکست استیضاح در کاخ سفید؛ حمله ترامپ به پلوسی و رامنی

استیضاح ترامپ؛ درخواست‌ها برای شهادت جان بولتون و پسر بایدن رد شد

دیدار وزیر خارجه بریتانیا با ترامپ؛ چگونه جنگ اوکراین کامرون را به ساحل فلوریدا کشاند؟