واکنش واشنگتن و بغداد به حمله راکتی به سفارت آمریکا در عراق

واکنش واشنگتن و بغداد به حمله راکتی به سفارت آمریکا در عراق
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حمله راکتی به محوطه سفارت آمریکا در بغداد در حالی صورت گرفته که معلوم نیست مسئولیت این عملیات با چه گروهی است.

آگهی

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، حمله راکتی به سفارت آمریکا را محکوم کرد. یکشنبه شب، ۲۶ ژانویه، رسانه‌های محلی در عراق، از شلیک چند راکت به منطقه سبز بغداد که سفارت آمریکا در آنجا قرار دارد خبر دادند.

اخبار دقیقی در خصوص مجروحان این حادثه وجود ندارد اما برخی گزارش‌های تایید نشده از مجروح شدن دست‌کم یک نفر در سفارت آمریکا حکایت دارد.

مبدا و عامل این حمله هنوز مشخص نیست و هیچ گروهی رسما مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است. 

در حالیکه در ساعات ابتدایی برخی از گزارش‌ها حاکی از این بود که گروه شبه‌نظامی «عصائب اهل الحق» این حمله را انجام داده، جواد الطلیباوی سخنگوی این گروه ضمن تکذیب این موضوع اعلام کرد، حمله با کاتیوشا بسیار سطح پایین است و این گروه مدت‌هاست که دیگر از کاتیوشا استفاده نمی‌کنند.

الطلیباوی در توییترش اعلام کرد که هیچ کدام از گروه‌های مقاومت الحشد الشعبی در شلیک راکت به سمت سفارت آمریکا در منطقه دخالت نداشته‌اند و اصولا الحشد الشعبی مدت‌هاست که استفاده از این سلاح را پشت سر گذاشته است.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا یکشنبه شب در پاسخ به خبرنگاران تایید کرد که حمله راکتی به محدوده سفارت آمریکا انجام شده، اما او از پاسخ درباره اینکه این راکت به خود سفارت آمریکا برخورد کرده یا خیر طفره رفت. وزارت خارجه آمریکا همچنین به پرسش‌ها درباره اینکه فردی از اعضای سفارت آمریکا مجروح شده یا خیر، پاسخ نداد.

وزارت خارجه آمریکا مستقیما تهران را مسئول حملات راکتی به سفارت خود رد بغداد ندانست اما بیانیه سخنگوی وزارت خارجه به تهدیدات ایران در منطقه و حملات گذشته شبه‌نظامیان تحت حمایت تهران به منافع آمریکا اشاره داشت.

خبرگزاری فرانسه شب گذشته گزارش داده بود از ۵ راکتی که به سمت سفارت آمریکا شلیک شده سه راکت مستقیما به این مجموعه اصابت کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اصابت سه راکت کاتیوشا به نزدیکی فرودگاه بغداد

حمله به سفارت آمریکا در بغداد؛ واشنگتن نیروهای نظامی بیشتری به خاورمیانه اعزام می‌کند

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند