گزارشگران سازمان ملل: عربستان تلفن رئیس شرکت آمازون را هک کرده است

گزارشگران سازمان ملل: عربستان تلفن رئیس شرکت آمازون را هک کرده است
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تحلیل‌های موجود در این گزارش نشان می‌دهد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در سال ۲۰۱۸ یک بار از طریق پیام‌رسان واتس‌اپ، پیغامی برای جف بزوس فرستاده و پس از آن اطلاعات تلفن همراه او هک شده است.

آگهی

ماجرای هک کردن تلفن جف بزوس، رئیس شرکت آمازون به دست دولت عربستان سعودی با خبر انتشار گزارشی در این زمینه ابعاد تازه‌ای یافت.

دو مقام رسمی سازمان ملل متحد به نام «انیس کالمار»، گزارشگر ویژه اعدام‌های فراقضایی و «دیوید کی»، گزارشگر ویژه آزادی بیان در سازمان ملل متحد قرار است روز چهارشنبه ۲۲ ژانویه (۲ بهمن) گزارش خود در مورد نقش دولت سعودی در هک تلفن همراه رئیس آمازون را منتشر کنند.

گزارشگران سازمان ملل برای ادعای خود به یک گزارش امنیتی استناد کرده‌اند که به سفارش مسئولان دفتر میلیاردر آمریکایی، جف بزوس تهیه شده است. به نوشته روزنامه انگلیسی گاردین، تحلیل‌های موجود در این گزارش نشان می‌دهد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در سال ۲۰۱۸ یک بار از طریق پیام‌رسان واتس‌اپ، پیغامی برای جف بزوس فرستاده و پس از آن اطلاعات تلفن همراه او هک شده است.

پیغامی که ولیعهد عربستان فرستاده بود در واقع یک ویدیو حاوی بدافزاری برای نفوذ به دستگاه تلفن رئیس آمازون بود. گزارش امنیتی نشان می‌دهد که حدود یک ماه بعد از این رویداد، اطلاعات بسیاری از تلفن همراه آقای بزوس دزدیده شده است.

گزارشگران سازمان ملل می‌گویند این داده‌ها لزوم انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه را توجیه می‌کند.

دولت عربستان پیش از انتشار گزارش سازمان ملل به این خبر واکنش نشان داده و آن را تکذیب کرده است. سفارت عربسان در واشنگتن در یک پیام توییتری نوشت: «اخباری که اخیرا در رسانه‌ها منتشر شده مبنی بر این که دست دولت پادشاهی (عربستان) پشت ماجرای هک تلفن جف بزوس بوده، واهی است. ما تقاضا داریم که در مورد این اتهام‌ها تحقیق به عمل آید تا واقعیت آشکار شود.»

جف بزوس در ماه آوریل ۲۰۱۹ تأیید کرده بود که عربستان سعودی به هدف دستیابی به اطلاعات شخصی او تلفن همراهش را هک کرده است. گی دی‌بکر، فردی که جف بزوس او را مأمور کرده تا در مورد سرقت اطلاعات موبایلش تحقیق کند، گفته است که دلیل این اقدام سعودی‌ها پوشش گسترده ماجرای قتل خاشقجی در روزنامه واشنگتن پست است که آقای بزوس مالک آن است. گی دی بکر می‌گوید در این که روزنامه واشنگتن پست «یکی از دشمنان اصلی» محمد بن سلمان است، تردیدی ندارد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد دولت سعودی که با واشنگتن پست همکاری می‌کرد، در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۹۷ در درون ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید. جامعه جهانی انگشت اتهام قتل او را به سمت محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نشانه رفت، اما عربستان همواره این اتهام را رد کرده است. روزنامه واشنگتن پست نخستین رسانه‌ای بود که خبر این قتل را منتشر کرد و پس از آن نیز اخبار در پیوند با این رویداد را به صورت گسترده پوشش داد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرونا، دشمن اقتصاد و در کمال شگفتی بهترین دوستِ جف بزوس مالک آمازون

بن سلمان به شبکه پی‌بی‌اس: مسئولیت کشته شدن خاشقجی را می پذیرم

مدیرعامل آمازون: ترامپ و بن‌سلمان در افشاگری علیه من نقش داشتند