Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

حمایت شرکت کنندگان «کنفرانس برلین» از آتش‌بس لیبی و تحریم تسلیحاتی این کشور

حمایت شرکت کنندگان «کنفرانس برلین» از آتش‌بس لیبی و تحریم تسلیحاتی این کشور
Copyright Kay Nietfeld/DPA via AP
Copyright Kay Nietfeld/DPA via AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفتۀ آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، قرار است کمیته‌ای ویژه متشکل از ۵ نفر از نظامیان هر طرف این درگیری، بر این آتش‌بس نظارت داشته باشند.

آگهی

شرکت کنندگان در نشست بررسی تحولات لیبی که روز یکشنبه به میزبانی برلین پایتخت آلمان برگزار شد، بر تقویت تحریم تسلیحاتی لیبی همچنین پشتیبانی از آتش‌بس شکننده در این کشور تاکید کردند.

با این وجود دستورالعمل این نشست تحت‌الشعاع اخبار مربوط به محاصرۀ میدان‌های مهم نفتی این کشور توسط نیروهای وفادار به خلیفه حفتر قرار گرفت.

خلیفه حفتر که به همراه نظامیان وفادارش موسوم به «ارتش ملی لیبی» و به پشتوانۀ مصر، روسیه و امارات عربی متحده بر شرق لیبی حکومت می‌کند نیز در این نشست یک روزه شرکت کرده بود.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان مقابل خبرنگاران اعلام کرد که این نشست با حضور پشتیبانان اصلی هر دو جناح درگیر در لیبی برگزار شده است.
به گفتۀ او شرکت کنندگان درنهایت توافق کرده‌اند تا آتش‌بسی که از یک هفته گذشته در طرابلس برقرار شده است، به آتش‌بسی دائمی تبدیل شود و به این ترتیب امکان آغاز مسیری سیاسی برای حل و فصل اختلافات فراهم گردد.

به گفتۀ او قرار است کمیته‌ای ویژه متشکل از ۵ نفر از نظامیان هر طرف این درگیری، بر این آتش‌بس نظارت داشته باشند.

قدرتهای خارجی شرکت کننده در این نشست همچنین متعهد شده‌اند تا به تحریم‌های تسلیحاتی لیبی که از سوی سازمان ملل متحد اعمال شده، پایبند باشند و انتقال سلاح به لیبی را نیز متوقف کنند.

با این وجود خانم مرکل تاکید کرد که در جریان این نشست فائز السراج و خلیفه حفتر با یکدیگر دیداری نداشته‌اند.

Kay Nietfeld/DPA via AP

در حاشیۀ این نشست همچنین رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه با همتای روس خود ولادیمیر پوتین دیدار کرد.

پس از این دیدار اردوغان از خلیفه حفتر، مرد قدرتمند شرق لیبی خواست تا با پایان دادن به «رفتار خصمانه» خود، راه را برای حل بحران این کشور هموار کند.

آقای اردوغان که از حامیان دولت طرابلس تحت رهبری فائز السراج است، گفت: «برای دستیابی به یک راه حل سیاسی و به اجرا درآوردن دیگر مراحل آتش‌بس در لیبی، لازم است که رفتار خصمانه حفتر متوقف شود.»

ترکیه بخشی از نیروهای نظامی خود را برای کمک به دولت فائز السراج که مورد تایید جامعه بین‌المللی است، به لیبی اعزام کرده است. 

اردوغان یادآور شد: «آتش‌بس و بازگشت به مرحله آشتی میان جناح‌های مختلف در لیبی باید در کنفرانس برلین تضمین شود تا این کشور بتواند مسیر دستیابی به صلح را به خوبی طی کند.»

دولت وحدت ملی به رهبری فائز السراج درگیر مناقشه‌ای خونین با نیروهای تحت امر خلیفه حفتر است که حمایت روسیه را به همراه دارد و بر سه چهارم خاک لیبی مسلط شده است.

رئیس جمهوری ترکیه ماموریت سربازان کشورش در لیبی را آموزش نیروهای امنیتی لیبی عنوان کرد و گفت که کشورش بدین ترتیب در مبارزه آنها با تروریسم و قاچاق انسان مشارکت خواهد کرد.

مبارزه با تروریسم دقیقا همان ادعایی است که خلیفه حفتر آوریل سال گذشته هنگام صدور فرمان لشگرکشی نیروهایش به سوی طرابلس مطرح کرده بود. نبردهای خونین میان دو جناح رقیب همچنان در اطراف پایتخت لیبی ادامه دارد و تاکنون بیش از ۲ هزار کشته برجای گذشته است.

پوتین: اروپا نگران مناقشه لیبی است

ولادیمیر پوتین نیز در جریان دیدار با اردوغان، از آتش‌بس موقتی که به ابتکار مشترک مسکو و آنکارا از دوازدهم ژانویه تاکنون میان طرف‌های مناقشه در جریان است، ابراز خرسندی کرد و گفت: «به رغم روی دادن درگیری‌های جزئی، طرفین به درخواست ما پاسخ مثبت داده‌اند و نبردهای عمده و بزرگ متوقف شده است.»

با این وجود رئیس جمهوری روسیه با توجه به آنکه مرد قدرتمند شرق لیبی هنوز حاضر به امضای توافق آتش‌بس نشده افزود: «موفقیت کامل بدست نیامده اما ما امیدمان را برای ادامه گفتگوها از دست نمی‌دهیم.»

ولادیمیر پوتین تصریح کرد: «مناقشه لیبی بدون شک اروپا را نگران کرده؛ زیرا از راه بندر لیبی است که موجی از پناهجویان گریخته از خاورمیانه و آفریقا به سوی اروپا سرازیر می‌شوند.»

آگهی

خلیفه حفتر پیش از این به رغم شرکت در نشست مسکو طرح آتش‌بس پیشنهادی ولادیمیر پوتین را امضا نکرد تا ابهام‌های موجود در خصوص راه حل صلح آمیز بحران لیبی به کنفرانس برلین منتقل شود.

فائز السراج، رئیس دولت مورد تایید جامعه بین‌الملل در طرابلس و خلیفه حفتر که کنترل مناطق شرقی این کشور را در دست دارد، هر دو به برلین دعوت شده‌ بودند تا با حضور مقامات بلند پایه‌ای از کشورهای آمریکا، بریتانیا، روسیه، فرانسه، چین، ایتالیا، ترکیه، مصر، امارات عربی متحده،‌ الجزایر و کنگو در جریان این کنفرانس بین‌المللی اختلافات موجود را حل و فصل کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: بمباران بیمارستان‌ یا کشتن کودکان توجیهی ندارد؛ شولتس: حماس مسئول بحران انسانی در غزه است

رئیس جمهوری ترکیه وارد برلین شد؛ اردوغان در بحبوحه جنگ حماس و اسرائیل در آلمان به دنبال چیست؟

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد