Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ایران جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را برای بازخوانی به کی‌یف تحویل می‌دهد

عکس تزیینی است؛ هواپیمای مسافری بوئینگ ۷۳۷ اوکراین
عکس تزیینی است؛ هواپیمای مسافری بوئینگ ۷۳۷ اوکراین Copyright ویکی‌پدیا
Copyright ویکی‌پدیا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وادیم پریستایکو وزیر امور خارجه اوکراین نیز روز جمعه طی سخنانی که در پارلمان کشورش ایراد شد،‌ اعلام کرده بود که ایران برای ارسال جعبه‌های سیاه هواپیمای حادثه دیده در تهران به کی‌یف اعلام آمادگی کرده است.

آگهی

ایران جعبه‌های سیاه هواپیمای ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین را که به گفته تهران بر اثر شلیک سهوی پدافند موشکی سپاه سرنگون شد برای بازخوانی به کی‌یف می‌‌فرستد.

خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران ایران اعلام این خبر را به نقل از حسن رضایی فر، مدیرکل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری منتشر کرده است.

مسئول رسیدگی به سوانح هوایی در سازمان هواپیمایی ایران در این گفتگو تصریح کرده است که پیشتر نشست‌هایی با کارشناسان اوکراینی در تهران برگزار شده و با توجه به آنکه اطلاعات جعبه‌‌های سیاه در داخل کشور خوانده نمی‌شود بنا به درخواست مقامات اوکراینی جعبه‌ها به کی‌یف منتقل خواهد شد.

آقای رضایی فر در ادامه با طرح احتمال ارسال جعبه‌های سیاه به فرانسه که پیشتر از سوی برخی خبرگزاری‌ها عنوان شده بود،‌ یادآور شده است: «با استفاده از تخصص کشورهای فرانسه، کانادا و آمریکا سعی می‌کنیم FDR -هواپیما- را در شهر کی‌یف بازخوانی کنیم،‌ اگر این کار موفقیت آمیز نباشد جعبه سیاه به کشور فرانسه انتقال داده می شود.»

ایران پیشتر اعلام کرده بود اگر موفق به بازخوانی اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیما نشود آنها را به شرکت بوئینگ به عنوان سازنده هواپیما و یا دولت آمریکا نخواهد داد.

گفتنی است که «وادیم پریستایکو» وزیر امور خارجه اوکراین نیز روز جمعه طی سخنانی که در پارلمان کشورش ایراد شد،‌ اعلام کرده بود که ایران برای ارسال جعبه‌های سیاه هواپیمای حادثه دیده در تهران به کی‌یف اعلام آمادگی کرده است.

آقای پریستایکو تصریح کرده بود: تیم مشترک کارشناسان ایرانی، کانادایی و اوکراینی در محل به جعبه‌های سیاه دسترسی پیدا خواهند کرد و قرار است پس از آن طرف ایرانی آنها را به اوکراین منتقل کند.»

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا که ده‌ها نفر از شهروندان کشورش در این حادثه جان باختند طی روز‌های اخیر بارها بر انجام تحقیقات کامل و مستقل برای روشن شدن تمام ابهام‌های موجود در خصوص چگونگی روی دادن این فاجعه تاکید کرده است. وی روز جمعه نیز اعلام کرده بود که ایران باید جعبه‌های سیاه هواپیما را برای تحقیقات بیشتر به فرانسه ارسال کند.

بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین بامداد چهارشنبه ۱۸ دی (۸ ژانویه) همزمان با حملات موشکی ایران به پایگاه‌های نیروهای نظامی آمریکا در عراق با ۱۷۶ سرنشین از فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران به مقصد کی‌یف برخاست اما دقایقی بعد بر اثر اصابت موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست پنج‌گانه کشورهایی که اتباعشان در هواپیمای اوکراینی کشته شدند

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند