آلمان تهدید تعرفه‌ای آمریکا درصورت حمایت اروپا از برجام را تایید کرد

آلمان تهدید تعرفه‌ای آمریکا درصورت حمایت اروپا از برجام را تایید کرد
Copyright  AP
نگارش از یورونیوز فارسی

آنگرت کرامپ کارنبائور، وزیر دفاع آلمان روز پنجشنبه گزارشی مبنی بر اینکه ایالات متحده کشورهای اروپایی را تهدید کرده بود تا در صورت ادامه حمایت از توافق هسته‌ای ایران تعرفه ۲۵ درصدی بر صادرات خودروهای اروپایی اعمال می‌کند تایید کرد.

آنگرت کرامپ کارنبائور، وزیر دفاع آلمان روز پنجشنبه گزارش‌هایی مبنی بر اینکه ایالات متحده، کشورهای اروپایی را تهدید کرده بود تا در صورت ادامه حمایت از توافق هسته‌ای ایران تعرفه ۲۵ درصدی بر صادرات خودروهای اروپایی اعمال می‌کند تایید کرد.

وی در یک نشست خبری همزمان با دیدارش از لندن تایید کرد که این عبارت یا تهدید وجود داشته است.

بریتانیا، فرانسه و آلمان روز سه‌شنبه گذشته از فعال سازی ساز و کار حل اختلاف برجام خبر دادند. این سه کشور ادعا کردند که این تصمیم برای مقابله با کاهش تعهدات ایران به برجام و نجات این توافق گرفته شده است. در صورت ادامه روند کنونی و ناتوانی تهران از اثبات پایبندی به برجام، تحریم‌های بین‌المللی هسته‌ای دوباره و به‌شکل خودکار علیه ایران فعال خواهد شد.

با این حال روز گذشته روزنامه واشنگتن پست آمریکا با انتشار گزارشی گفته بود که چند روز پیش از آنکه کشورهای اروپایی مکانیسم حل و فصل اختلافات را فعال کند، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده به‌صورت محرمانه آن‌ها را به افزایش ۲۵ درصدی تعرفه بر خودروهای وارداتی تهدید کرده بود.

گرچه وزیر دفاع آلمان، امروز درباره زمان تهدید دولت ترامپ جزییاتی را بیان نکرد اما تاکید کرد که برلین از سیاست «فشار حداکثری» واشنگتن علیه تهران حمایت نمی‌کند. وی تصریح کرد که تصمیم اروپا در واکنش به تهدیدهای ترامپ نبوده است بلکه به‌خاطر اقدام‌های ایران بوده است.

چین، ایالات متحده و روسیه نیز از دیگر امضا کنندگان توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بودند اما ترامپ در سال ۲۰۱۸ به‌طور یک جانبه ایالات متحده آمریکا را از این توافق خارج کرد و تحریم‌های سختی را علیه تهران وضع کرد.

ایران نیز یک سال پس از خروج آمریکا از این توافق، به‌طور گام به گام تعهدات هسته‌ای خود را در برجام کاهش داد.

مطالب مرتبط