واشنگتن پست: پیش از فعال شدن مکانیسم حل اختلاف ترامپ اروپا را تهدید کرده بود

واشنگتن پست: پیش از فعال شدن مکانیسم حل اختلاف ترامپ اروپا را تهدید کرده بود
Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام آگاه به واشنگتن پست گفت که «اروپا برای این‌که ضعیف جلوه نکند تهدید ترامپ را عمومی نکرده است.»

آگهی

نشریه واشنگتن پست آمریکا با انتشار گزارشی مدعی شد که چند روز پیش از آنکه کشورهای اروپایی مکانیسم حل و فصل اختلافات را فعال کند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آنها را به افزایش تعرفه خودروها تهدید کرده بود.

به ادعای این نشریه، دولت ترامپ به صورت محرمانه به سه کشور اروپایی اخطار داده بود که در صورتی که مکانیسم را فعال نکنند ۲۵ درصد بر تعرفه خودروهای وارداتی از اروپا می‌افزاید.

با این وجود مقامات اروپایی به واشنگتن پست گفته بودند که فعال کردن مکانیسم حل اختلاف از چند هفته پیش در برنامه بوده و آنها قصد اجرای آن را داشته‌اند.

در مقابل یک مقام آگاه به واشنگتن پست گفت که «اروپا برای این‌که ضعیف جلوه نکند تهدید ترامپ را عمومی نکرده است.»

این نشریه به نقل از منابع اروپایی می‌افزاید که دولت آمریکا مستقیما از طریق فرستاده ویژه پایتخت‌های اروپایی را از تهدید خود آگاه کرده بود.  

واشنگتن پست در گزارش خود نوشت که تلاش‌های ایالات متحده با تهدید تعرفه‌ای برای فشار وارد کردن به سیاست خارجی اروپا، طبق گفته یک مقام اروپایی برابر با «اخاذی» است که سطح جدیدی از «شیوه‌های خشن آمریکا با قدیمی‌ترین متحدانش» را نشان می‌دهد.

طبق این گزارش، دونالد ترامپ پیش‌تر از تهدید تعرفه ۲۵ درصد روی خودروها برای به‌دست آوردن شرایط مطلوب‌تر در روابط تجاری آمریکا با اروپایی‌ها استفاده کرده بود

تهدید تعرفه‌‌ای یک روش شبیه به مافیا است و روابط بین متحدان معمولا نباید اینگونه باشد
جرمی شاپیرو
مدیر تحقیق در شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا

جرمی شاپیرو، مدیر تحقیق در شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در اینباره گفت: «تهدید تعرفه‌‌ای یک روش شبیه به مافیا است و روابط بین متحدان معمولا نباید اینگونه باشد.»

واشنگتن پست در گزارش خود نوشته است که وقتی از یک مقام ارشد آمریکایی درباره هشدار تعرفه‌ای سوال شد، با اشاره به توافق هسته‌ای ایران گفت: «ما این موضوع را خیلی آشکار و شفاف کردیم که برجام یک توافق وحشتناک است.»

بریتانیا، فرانسه و آلمان روز سه‌شنبه از فعال سازی ساز و کار حل اختلاف برجام خبر دادند. این سه کشور ادعا کردند که این تصمیم برای مقابله با کاهش تعهدات ایران به برجام و نجات این توافق گرفته شده است.

آمریکا ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ از برجام خارج شد و در مرحله نخست تحریم‌های پیشین این کشور علیه ایران بازگشت و در مراحل بعد تحریم‌های جدید نیز اعمال شدند. واشنگتن بارها از اعضای اروپایی برجام نیز خواسته بود که از این توافق خارج شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمیسر تجارت اروپا: بحثی درباره تعرفه های گمرکی روی خودروهای اروپایی با آمریکا نداشتیم

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟

اسلواکی توافق مهاجرتی اتحادیه اروپا را اجرایی نمی‌کند