رئیس جمهور اوکراین از پرداخت غرامت به خانواده قربانیان سقوط هواپیما خبر داد

رئیس جمهور اوکراین از پرداخت غرامت به خانواده قربانیان سقوط هواپیما خبر داد
Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت اوکراین اعلام کرد که مبلغ ۲۰۰ هزار گریونا (معادل ۸۳۵۰ دلار) به هر یک از خانواده‌های قربانیان این حادثه پرداخت خواهد کرد.

آگهی

حسن روحانی و ولودیمیر زلنسکی، رؤسای جمهور ایران و اوکراین عصر شنبه برای دومین بار در هفتۀ گذشته با یکدیگر بصورت تلفنی در موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی در آسمان ایران گفتگو کردند.

پس از این گفتگو، آقای زلنسکی در تلویزیون اوکراین اعلام کرد که دو طرف توافق کرده‌اند هرچه سریع‌تر کار تشخیص هویت باقی ماندۀ اجساد قربانیان این حادثه (برای شناسایی هویت اجساد غیرایرانی) همچنین کار مشترک برای رمزگشایی از جعبه‌های سیاه این هواپیما را آغاز کنند.

رئیس جمهوری اوکراین با تاکید بر اینکه حقایق دربارۀ این حادثه را نمی‌توان پنهان کرد، افزود کارشناسان اوکراینی حاضر در ایران همچنان به کار خود ادامه خواهند داد.

آقای زلنسکی ضمن تشکر از جامعۀ بین‌الملل بویژه کانادا، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا به دلیل حمایت‌هایشان از کی‌یف در جریان این حادثه، از شرکای بین‌المللی اوکراین خواست تا زمان تکمیل تحقیقات این حادثه، متحد و مصمم باقی بمانند.

او همچنین از پرداخت غرامت به خانوادۀ قربانیان این حادثه خبر داد.

اندکی پس از سخنرانی آقای زلنسکی، اولکسی هونچاروک نخست‌وزیر اوکراین اعلام کرد که دولت اوکراین مبلغ ۲۰۰ هزار گریونا (معادل ۸۳۵۰ دلار) به هر یک از خانواده‌های قربانیان این حادثه پرداخت خواهد کرد.

به گفتۀ آقای هونچاروک، پرداخت غرامت به خانواده‌های کادر پرواز این هواپیما نیز بر عهدۀ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین است. هنوز شرکت شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین به این خبر واکنشی نشان نداده است.

نخست‌وزیر اوکراین افزود که دیپلماتهای اوکراینی نیز همزمان در حال بررسی چگونگی دریافت غرامت از مقامات ایرانی هستند.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین بامداد چهارشنبه ۸ ژانویه ( ۱۸ دی) با ۱۷۶ سرنشین تنها مدت کوتاهی پس از پرواز از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران، هدف موشک پدافند هوایی ایران قرار گرفت و سقوط کرد.

در پی این حادثه تمام سرنشینان این هواپیما که ۳۲ نفر از آنها اتباع دیگر کشورها بودند، جان باختند.

ایران پس از سه روز سکوت، سرانجام بامداد شنبه مسئولیت وقوع این حادثه را برعهده گرفت و اعلام کرد که سقوط هواپیما در پی خطای انسانی روی داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانلود جعبۀ سیاه هواپیمای سرنگون شدۀ اوکراین برای مدت نامعلومی به تعویق افتاد

حمایت اکثریت کانادایی‌ها از تحریم ایران به‌دلیل شلیک به هواپیمای مسافربری

ترودو از کمک ۲۵ هزار دلاری به خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی خبر داد