Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تاج رفت؛ پرونده سرمربی تیم ملی و حضور زنان در ورزشگاه‌ بلاتکلیف ماند

تاج رفت؛ پرونده سرمربی تیم ملی و حضور زنان در ورزشگاه‌ بلاتکلیف ماند
Copyright عکس از خبرگزاری مهر(هادی آبیار)
Copyright عکس از خبرگزاری مهر(هادی آبیار)
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با استعفای مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، پرونده سرمربی تیم ملی و حضور زنان در ورزشگاه‌های محل برگزاری مسابقات لیگ فوتبال ایران بلاتکلیف ماند.

آگهی

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران چهار روز پس از رخداد دومین حمله قلبی در چهارشنبه گذشته (۴ دی)، از سمت خود استعفا کرد.

امیرمهدی علوی، سخنگوی فدراسیون فوتبال ظهر یکشنبه خبر استعفای آقای تاج را که از چهار روز پیش در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد، تایید کرد.

بدین ترتیب ریاست آقای تاج بر فدراسیون فوتبال ایران پس از حدود ۳.۵ سال پایان یافت. هر چند در دوران ریاست او، تیم ملی فوتبال ایران با سرمربیگری کارلوس کیروش برای چهارمین بار به جام جهانی صعود کرد ولی تیم ملی فوتبال ایران این روزها فاقد سرمربی است و با قرار گرفتن در جایگاه سوم گروه C در جریان رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۴ شانس بالایی برای صعود ندارد.

همچنین مارک ویلموتس پس از فسخ قرارداد سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران با هدف دریافت مطالبات مالی خود از ایران به فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) شکایت کرده است.

خسارت مدنظر سرمربی بلژیکی که برخی رسانه‌های ایرانی آن را بین ۲ تا ۵ میلیون دلار برآورد کرده اند، بار دیگر به انتقادها از عملکرد فدراسیون فوتبال ایران در نحوه انتخاب سرمربیان تیم ملی و عقد قرارداد با آنها دامن زده بود.

همچنین برخی کارشناسان فوتبال ایران معتقدند، مشکل مالی فدراسیون برای تامین خسارت مورد ادعای آقای ویلموتس و نیز عقد قرارداد با سرمربی جدید تیم ملی شرایط را برای ادامه کار آقای تاج دشوار کرده بود.

در همین حال، فدراسیون جهانی فوتبال اخیرا اعلام کرده بود که به زودی پیگیر تعهد ایران برای فراهم کردن شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌های برگزاری مسابقه‌های لیگ برتر فوتبال ایران خواهد شد.

فیفا پیشتر با تحت فشار قرار دادن فدراسیون فوتبال ایران زمینه حضور تماشاگران زن در بازی‌ ملی ایران و کامبوج را فراهم کرد.

برخی آگاهان مسايل ورزش ایران، چالش‌های بزرگ پیش روی فدراسیون فوتبال ایران را در اتخاذ تصمیم نهایی از سوی آقای تاج بی تاثیر نمی‌دانند چرا که او حدود یکسال با جلب حمایت فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا و نیز طرح ادعای سطح بالای جانبازی ناشی از حضور در جبهه جنگ، تلاش گسترده‌ای کرد تا به قانون منع به کارگیری بازنشستگان تن ندهد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

سخنگوی فدراسیون فوتبال اشاره‌ای به جانشین احتمالی آقای تاج نکرده ولی مطابق ماده ٣٨ اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران، در صورت استعفای رئیس، نایب رئیس اول او عهده دار این سمت خواهد بود. همچنین در صورت غیبت یا خودداری نایب‌رئیس اول،‌ وظایف به نایب‌رئیس بعدی یا سایر اعضای هیأت‌رئیسه فدراسیون محول می‌شود.

اما علی کفاشیان، نایب‌رئیس اول فدراسیون فوتبال به‌دلیل بازنشسته بودن چند ماهی است که از سمت خود استعفا کرده و آقای تاج هنوز جایگزینی برای او را تعیین نکرده است. هر چند از محمود اسلامیان به عنوان سرپرست نایب‌رئیسی اول فدراسیون نام برده می شود ولی این سمت پیش از استعفای آقای تاج رسمیت نیافت.

حیدر بهاروند، نایب‌رئیس دوم فدراسیون فوتبال نیز بازنشسته است و مطابق اعلام خبرگزاری‌های رسمی ایران، لیلا صوفی زاده، نایب رئیس سوم فدراسیون هم از پذیرش جانشینی آقای تاج امتناع کرده است.

در میان اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال نیز عبدالکاظم طالقانی و فریدون اصفهانیان جزو بازنشستگان هستند و تنها محمود شیعی و هدایت ممبینی بازنشسته نیستند و می‌توانند عهده‌دار مسئولیت فدراسیون فوتبال ایران شوند.

البته استعفای آقای تاج در حالی انجام شد که کمتر از ۵ ماه به انتخابات فدراسیون فوتبال ایران که قرار بود در اردیبهشت آینده برگزار شود، باقی مانده است. از این رو احتمال برگزاری مجمع فوق‌العاده فدراسیون فوتبال ایران نیز وجود دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز لیگ برتر فوتبال ایران در سایه حضور محدود زنان در ورزشگاه‌ها

فدراسیون فوتبال ایران برای جلب نظر فیفا وزیر ورزش را از مجمع حذف کرد

تیم ملی عراق ایران را شکست داد