فدراسیون فوتبال ایران برای جلب نظر فیفا وزیر ورزش را از مجمع حذف کرد

دیدار رئیس فیفا با وزیر ورزش ایران
دیدار رئیس فیفا با وزیر ورزش ایران Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فیفا در ایرادات پرشماری که به اساسنامه قبلی گرفت همچنین خواستار مشخص شدن دقیق محل کمک‌های دولتی و نیز قطع دخالت دولت و مقامات ایران در فوتبال ایران شده بود.

آگهی

فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد که پیش‌نویس اساسنامه اصلاح شده طبق نامه فیفا را به فدراسیون بین‌المللی فوتبال ارسال کرده است.

یکی از مهم‌ترین ایراد‌های فیفا به اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران به ماهیت غیر دولتی این نهاد اداره کننده فوتبال و نقش پررنگ وزیر ورزش و جوانان و معاونان وی به عنوان نمایندگان دولت مرتبط می‌شد.

فدراسیون فوتبال ایران روز جمعه اعلام کرد که حذف نام وزیر ورزش و معاونش از اعضای مجمع یکی از مهم‌ترین اصلاحات مورد نظر فیفا بوده که انجام شده است. ساعتی بعد امیر مهدی علوی، سخنگوی فدراسیون از اعلام وصول اساسنامه ارسالی به فیفا خبر داد.

مهدی محمد نبی، دبیرکل فدراسیون فوتبال در گفتگو با رسانه‌‌های داخلی با اعلام این مطلب تصریح کرد که وزیر ورزش و جوانان از ترکیب اعضای مجمع حذف و شرط داشتن سابقه ۱۰ ساله مدیریتی برای نامزد‌های ریاست فدراسیون برداشته شده است.

آقای نبی از ساختار حقوقی فدراسیون، استقلال ارکان قضائی، انتخاباتی و ترکیب اعضای مجمع به عنوان بخش‌های عمده اصلاح شده در اساسنامه یاد کرده است.

با این احتساب به نظر می‌رسد جدا از برطرف شدن ایراد اصلی به ماهیت اعلام شده فدراسیون فوتبال در اساسنامه قبلی که پیش‌تر به عنوان «نهاد عمومی و غیر دولتی» معرفی شده بود،‌ راه‌کار قانونی برای نامزدی چهره‌های شاخص فوتبال ایران نظیر علی دایی و مهدی مهدوی کیا نیز فراهم شده است.

به اعتقاد برخی کارشناسان و تحلیل‌گران در صورت برداشته شدن شرط سابقه مدیریت دولتی و قطع نفوذ وزیر ورزش به عنوان یکی از اعضای دولت در این نهاد، امکان بهره بردن بیشتر از تجربه و توانایی چهره‌های شاخص ورزشی در پیشبرد بهینه امور فوتبال ایران میسر می‌شود.

فیفا در ایرادات پرشماری که به اساسنامه قبلی گرفت خواستار مشخص شدن دقیق محل کمک‌های دولتی و نیز قطع دخالت دولت و مقامات ایران در فوتبال ایران شده بود.

اساسنامه اصلاح شده فدراسیون فوتبال طبق آخرین مهلت قانونی تعیین شده قرار بود تا پایان وقت اداری امروز،‌ جمعه پنجم ژوئن به فیفا ارسال شود.

سخنگوی فدراسیون فوتبال ایران در گفتگو با رسانه‌ها تاکید کرده که اساسنامه اصلاح شده طبق مهلت تعیین شده به فیفا ارسال شده است.

مسئولان فدراسیون فوتبال همچنین خبرها و گمانه‌زنی‌ها در خصوص احتمال تعلیق فوتبال ایران را رد کرده‌اند.

پیش نویس اساسنامه اصلاح شده در صورت تایید فیفا باید مورد تایید مجلس و هیات دولت نیز قرار گیرد تا زمینه برپایی مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال فراهم شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تکذیب عدم صدور مجوز برنامه اینترنتی جادوگر؛ گفتگوی علی کریمی در انتظار مجوز پخش

تاج رفت؛ پرونده سرمربی تیم ملی و حضور زنان در ورزشگاه‌ بلاتکلیف ماند

قهرمانی هادی چوپان در آرنولد کلاسیک ۲۰۲۴؛ «اسطوره کودکی من بودی و الان هر دو برای دنیا قهرمانیم»