پمپئو: رژیم ایران بار دیگر به خشونت و قطع اینترنت متوسل شده است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پمپئو: رژیم ایران بار دیگر به خشونت و قطع اینترنت متوسل شده است
کپی رایت  عکس از آسوشیتدپرس

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه مقامات ایران را به استفاده از «خشونت» و سانسور برای جلوگیری از برگزاری مراسم چهلم کشته شدگان تظاهرات آبان ماه متهم کرد.

وزیر خارجه آمریکا با درج شناسه توئیتری علی خامنه ای، رهبر ایران در صفحه توئیترش نوشت: «مردم ایران حق دارند برای ۱۵۰۰ قربانی که در جریان اعتراضات ایران توسط خامنه ای سلاخی شدند، عزاداری کنند. رژیم [ایران] از شهروندان خودش هراس دارد و بار دیگر به خشونت و قطع اینترنت متوسل شده است.»

فضای تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران روز پنجشنبه امنیتی گزارش شده بود. بسیاری از معترضان در فراخوان هایی خواستار برگزاری مراسم چهلم کشته شدگان اعتراض های آبان ماه شده بودند.

مایک پمپئو در حالی در توئیت روز جمعه خود شمار کشته شدگان اعتراض های آبان ماه ایران را ۱۵۰۰ نفر ذکر کرده است که واشنگتن تاکنون این آمار را بیش از هزار نفر اعلام می کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سازمان عفو بین الملل در آخرین گزارش خود اعلام کرده است که دستکم ۳۰۴ نفر بین روزهای ۲۴ تا ۲۷ آبان در جریان اعتراض ها در شهرهای مختلف ایران کشته شدند.

این در حالی است که مقامات ایران ضمن رد آمار سازمان عفو بین الملل تاکنون از اعلام تعداد کشته شدگان در جریان اعتراض های آبان ماه خودداری کرده اند.

از سوی دیگر بنا به گفته گروهی از کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد احتمالا هزاران نفر همچنان در پی موج دستگیری ها پس از ناآرامی های آبان ماه در ایران در زندان به سر می برند.

خبرگزاری ایلنا روز چهارشنبه به نقل از یک «مقام آگاه» محدودیت دسترسی به ترافیک بین الملل خطوط تلفن های همراه در برخی استان های ایران را تائید کرده بود.