Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عفو بین‌الملل آخرین آمار کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر ایران را اعلام کرد

عفو بین‌الملل آخرین آمار کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر ایران را اعلام کرد
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عفو بین‌الملل با استناد به چند منبع مستقل می‌گوید نیروهای امنیتی ایران همچنان بازداشت‌ها را ادامه می‌دهند. به گزارش این سازمان نوجوانان ۱۵ ساله در کنار بزرگسالان بازداشت شده‌اند و در زندان فشافویه استان تهران نگهداری می‌شوند.

آگهی

سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید که دست‌کم ۳۰۴ نفر بین تاریخ ۲۴ تا ۲۷ آبان در جریان اعتراض‌های ایران کشته شده‌اند. همزمان این سازمان از سرکوب و بازداشت گسترده معترضان و کنشگران ابراز نگرانی کرده است.

عفو بین‌الملل دو هفته پیش در تاریخ ۲ دسامبر (۱۱ آذر) شمار کشته شده‌ها را دست‌کم ۲۰۸ نفر ذکر کرده بود. این در حالی است که سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی، پیش از این شمار کشته شده‌های اعتراض‌های اخیر را دست‌کم ۳۶۶ نفر اعلام کرده بود.

در گزارش اخیر این سازمان حقوق بشری آمده است: «مقام‌های ایران در پی اعتراض‌های سراسری نیمه نوامبر (اواخر آبان) اقدام به سرکوب بی‌رحمانه کرده است و هزاران معترض در کنار روزنامه‌نگاران، مدافعان حقوق بشر و دانشجویان را بازداشت شده‌اند تا جلوی سخنان این افراد درباره سرکوب بی‌رحمانه را بگیرند.»

این سازمان گزارش خود را با استناد به مصاحبه‌هایی که با ده‌ها نفر از مردم داخل ایران انجام داده تنظیم کرده است که نشان می‌دهد چگونه مقام‌های ایران همزمان با تظاهرات و پس از آن معترضان را در زندان‌های انفرادی نگه داشته و آن‌ها را در معرض شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها قرار داده‌اند.

طبق اظهارات تکان دهنده شاهدان عینی مقام‌های ایران تقریبا بلافاصله پس از اینکه صدها نفر از افرادی را که در اعتراض‌های سراسری حضور داشتند قتل عام کردند، سپس در مقیاسی وسیع و هماهنگ دست به سرکوب برای ایجاد ترس زدند تا از بلند شدن صداها درباره آنچه اتفاق افتاده جلوگیری کنند
فیلیپ لوتر
مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین‌الملل

طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل با «استناد به اطلاعات موثق» بین ۱۵ تا ۱۸ نوامبر (۲۴ تا ۲۷ آبان) دست‌کم ۳۰۴ نفر کشته و هزاران نفر زخمی‌ شده‌اند. این سازمان تاکید می‌کند که مقام‌های ایران از اعلام شمار کشته شده‌ها خودداری می‌کنند.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین‌الملل در این باره گفت: «طبق اظهارات تکان دهنده شاهدان عینی مقام‌های ایران تقریبا بلافاصله پس از اینکه صدها نفر از افرادی را که در اعتراض‌های سراسری حضور داشتند قتل عام کردند، سپس در مقیاسی وسیع و هماهنگ دست به سرکوب برای ایجاد ترس زدند تا از بلند شدن صداها درباره آنچه اتفاق افتاده جلوگیری کنند.»

عفو بین‌الملل با استناد به ویدئوهای تائید شده و با پشتوانه شهادت شاهدان در گزارش خود تاکید کرده است که نیروهای امنیتی ایران به روی معترضان غیر مسلحی آتش گشودند که هیچ خطر آنی برای آن‌ها نداشتند. طبق گزارش این سازمان اکثر افراد کشته شده، بر اثر اصابت گلوله به سر، قلب، گردن و سایر اندام‌های حیاتی جان خود را از دست داده‌اند که این نشان می‌دهد نیروهای امنیتی به قصد کشتن به سمت معترضان تیراندازی کرده‌اند.

دست‌کم ۱۲ کودک در بین کشته شده‌ها

در گزارش عفو بین الملل به اطلاعات سازمان ملل مبنی بر کشته شدن دست‌کم ۱۲ کودک در جریان این ناآرامی‌ها اشاره شده است. عفو بین‌الملل در ادامه به کشته شدن محمد داستان‌خواه ۱۵ ساله اشاره می‌کند که در شیراز هنگام بازگشت از مدرسه به سمت خانه از ناحیه قلب مورد اصابت گلوله قرار گرفت و جانش را از دست داد و علیرضا نوری ۱۷ ساله که در شهریار کشته شد.

جامعه بین‌الملل باید از طریق شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دست به یک اقدام فوری بزند و در جلسه‌ای فوق‌العاده دستور تحقیق درباره کشتار غیرقانونی معترضان، موج وحشتناک بازداشت‌ها، مفقود شدن افراد و شکنجه بازداشت شدگان با هدف اطمینان از پاسخگویی صادر کند
فیلیپ لوتر
مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین‌الملل

فیلیپ لوتر تاکید کرد که مقام‌های ایران به‌جای ادامه کارزار ظالمانه سرکوب، باید فورا و بدون قید و شرط تمام افرادی را که به‌طور خودسرانه بازداشت کرده‌اند آزاد کنند.

وی افزود: «جامعه بین‌الملل باید از طریق شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دست به یک اقدام فوری بزند و در جلسه‌ای فوق‌العاده دستور تحقیق درباره کشتار غیرقانونی معترضان، موج وحشتناک بازداشت‌ها، مفقود شدن افراد و شکنجه بازداشت شدگان با هدف اطمینان از پاسخگویی صادر کند.»

طبق این گزارش در تاریخ ۱۷ نوامبر یعنی روز سوم اعتراض‌ها رسانه‌های دولتی ایران از بازداشت بیش از هزار معترض خبر داده بودند. این سازمان به صحبت‌های حسین نقوی حسینی یکی از نمایندگان مجلس که به بازداشت ۷ هزار نفر خبر داده بود اشاره کرد و گفت که مقام‌های ایران در این زمینه هنوز آمار رسمی ارائه نکرده‌اند.

عفو بین‌الملل: نوجوانان ۱۵ ساله در کنار بزرگسالان بازداشت شده‌اند

عفو بین‌الملل با استناد به چند منبع مستقل می‌گوید نیروهای امنیتی ایران همچنان بازداشت‌ها را ادامه می‌دهند. به گزارش این سازمان نوجوانان ۱۵ ساله در کنار بزرگسالان بازداشت شده‌اند و در زندان فشافویه استان تهران نگهداری می‌شوند. این سازمان می‌گوید سایر مکان‌هایی که زندانیان در آن نگهداری شده‌اند پادگان‌های نظامی و مدارس بوده است.

این سازمان همچنین به ازدحام شدید در زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها ایران اشاره کرده است و از سوی دیگر با استناد به صحبت‌های دست‌کم دو نفر که در اعتراض‌ها شرکت داشتند می‌گوید که برخی از معترضان از ترس جان خود پنهان شده‌اند.

یکی از این افراد به عفو بین‌الملل گفته است: «من از زمان اعتراض‌ها و وقتی نیروهای امنیتی از من در تظاهرات فیلمبرداری کردند پنهان شده‌ام. آن‌ها قبل از فرار من را با باتوم کتک زدند که اکنون با مصدومیت جدی پا روبرو هستم. امنیت ندارم چراکه آن‌ها برای دستگیری من به خانه‌ام رفته‌اند. وضعیت فعلی من با در زندان بودن فرقی ندارد.»

عفو بین‌الملل همچنین با اشاره به اینکه بازداشتی‌ها در معرض شکنجه هستند و گفته است که برخی از زندانی‌ها با زخم و بریدگی در سر و صورت زندان را ترک کرده‌ و آزاد شده‌اند.

فیلیپ لوتر در اینباره گفت: «مقام‌ها وظیفه دارند از همه بازداشتی‌ها در مقابل شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها محافظت کنند».

افزایش بهای بنزین که بامداد جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ به‌طور ناگهانی در ایران اجرایی شد، در شهرهای مختلف اعتراض‌های خیابانی را در پی داشت. یک روز پس از آغاز اعتراض‌ها، حکومت ایران دسترسی به اینترنت جهانی را قطع کرد و پس از پنج روز به تدریج سطح دسترسی را بالا برد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین آمار از حوادث آبان؛ وزیر کشور تلویحا از کشته‌ شدن ۲۲۵ نفر خبر داد

بازداشت خانواده پویا بختیاری در آستانه چهلمین روز اعتراضات آبان‌ماه

پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای سرکوب خشونت‌بار معترضان در ایران را محکوم کرد