Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نخستین آمار از حوادث آبان؛ وزیر کشور تلویحا از کشته‌ شدن ۲۲۵ نفر خبر داد

تجمع ماموران امنیتی مقابل دانشگاه امیر کبیر در تهران
تجمع ماموران امنیتی مقابل دانشگاه امیر کبیر در تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این برای نخستین بار است که یک مقام رسمی ایران از شمار تقریبی کشته شدگان ناآرامی‌های آبان ماه سخن می‌گوید؛ حال آنکه هنوز هیچ فرد یا نهادی به عنوان مسئول اصلی این کشتار بی سابقه معرفی نشده است.

آگهی

اعتراض‌های آبان ماه ۹۸ در شهر‌های مختلف ایران که جرقه آن با اعلام افزایش سه برابری قیمت بنزین زده شد طبق گفته تلویحی یک مقام دولتی دست کم ۲۲۵ کشته برجای گذاشته است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، شامگاه شنبه/ ۱۰ خرداد در جریان یک گفتگوی تلویزیونی به شکلی تقریبی از شمار کشته‌شدگان حوادث آبان‌ماه سخن گفت و تصریح کرد: «حوادث غمباری رخ داد و حدود ۴۰ یا ۴۵ نفر یعنی حدود ۲۰ درصد کشته‌شدگان، افرادی بودند که با سلاح‌هایی کشته شدند که سلاح سازمانی نبود و آنها شهید شدند.»

این برای نخستین بار است که یک مقام رسمی ایران از شمار تقریبی کشته شدگان ناآرامی‌های آبان ماه سخن می‌گوید؛ حال آنکه هنوز هیچ فرد یا نهادی به عنوان مسئول اصلی این کشتار بی سابقه معرفی نشده است.

آقای رحمانی فضلی در بخشی دیگر از سخنان خود ضمن اشاره به این موضوع که شمار دقیق قربانیان حوادث آبان‌ ماه به زودی اعلام می‌شود علت تاخیر در اعلام آمار را روشن شدن دقیق جزئیات مرتبط به کشته شدن هر یک از قربانیان از جمله دلایل، مکان و ساعت مرگ آنها عنوان کرد و گفت برخی از قربانیان «کاملاً بی‌گناه بودند و با سلاح‌ها و روش هایی کشته شدند که اصلا نیروهای نظامی و امنیتی ما ندارند.»

نخستین جرقه‌های حوادث آبان ماه با اعلام یکباره افزایش سه برابری قیمت بنزین زده شد. اعتراض‌ها به تصمیم برای افزایش قیمت بنزین که در اوج فشارهای ناشی از تحریم های بین المللی و نابسامانی‌های اقتصادی اتخاذ شده بود اقشار ضعیف و کم درآمد را به شدت نگران و عصبانی کرد به نحوی که تجعمات اعتراضی خود جوش و بعضا از کنترل خارج شده ابتدا تهران و شهرهای بزرگ و سپس بیش از یکصد شهر ایران را فرا گرفت.

اعتراض‌ها به نحوی بی سابقه با سرکوب ماموران امنیتی در سراسر کشور همراه شد به نحوی که بسیاری از معترضان با شلیک مستقیم گلوله ‌های واقعی از ناحیه سر از پا درآمدند.

سرکوب شدید معترضان حوادث آبان‌ ماه بر اساس گزارشی که سازمان حقوق بشری عفو بین المللی با استناد به گزارش‌های دریافت شده از سوی شاهدان، منابع آگاه و خانواده‌های قربانیان تهیه کرده به قیمت جان حدود ۳۰۴ نفر از جمله ۱۰ زن و ۲۳ کودک تمام شده است.

دستگاه‌های دولتی و نهاد‌های امنیتی در ایران تاکنون ضمن امتناع از اعلام دقیق شمار قربانیان حوادث آبان ماه، آمار ارائه شده از سوی نهاد‌های حقوق بشری و گروه‌های اپوزیسیون را «دروغ محض» و «ادعاهای بی اساس» توصیف کرده‌اند.

حال با تصریح این نکته از سوی وزیر کشور ایران که بیست درصد قربانیان، به گفته وی ۴۰ یا ۴۵ نفر، توسط «شورشیان» به قتل رسیده‌اند دولت ایران به نوعی کشته شدن ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر را در جریان نا‌آرامی‌ها مورد تایید قرار داده است.

وزیر کشور ایران مدعی شده که تیراندازی پس از حمله مسلحانه به مراکز حساس صورت گرفته و ماموران امنیتی به طور مستقیم با مردم درگیر نشده‌اند. آقای رحمانی فضلی در این خصوص تصریح می‌کند: «وقتی به مراکز حیاتی حمله می‌کنند، و مسلحانه تیراندازی می‌کنند، باید دفاع کنند و در این دفاع ناخواسته هم اتفاقاتی پیش می‌آید.»

به گفته وزیر کشور ایران افزایش بهای بنزین تنها یک بهانه بوده و هدف از طراحان اعتراض‌ها و ناآرامی‌های آباه ماه برهم زدن نظم و کشاندن کشور به یک جنگ داخلی بوده است.

دیگر مقامات بلند پایه ایران نیز از ناآرامی‌های آبان ماه به عنوان دسیسه دشمن خارجی نام برده و منشا آن را به ایالات متحده، اسرائیل و عربستان سعودی نسبت داده بودند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شش ماه پس از اعتراض‌های آبان؛ عفو بین‌الملل خواستار تحقیق درباره کشتن معترضان در ایران شد

عفو بین‌الملل آخرین آمار کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر ایران را اعلام کرد

بازدید ۳۰ میلیونی؛ شروین حاجی‌پور با «آشغال» هم رکورد زد