Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش عفو بین‌الملل به طرح «اینترنت ملی» در ایران: اطلاعات همیشه به بیرون درز می‌کند

واکنش عفو بین‌الملل به طرح «اینترنت ملی» در ایران: اطلاعات همیشه به بیرون درز می‌کند
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیر سازمان عفو بین الملل در بلژیک درباره دلیل تاخیر در ارائه آمارها و گزارش‌ها درباره حوادث ایران به یورونیوز گفت: دلیل تاخیر در واکنش به حوادث ایران و اطلاع رسانی در این مورد عدم دسترسی به اینترنت بود.

آگهی

مدیر سازمان عفو بین‌الملل در بلژیک به یورونیوز فارسی می گوید آماری که این سازمان از تعداد کشته شدگان اعتراض های آبان ماه ایران ارائه کرده است کمتر از تعداد واقعی کشته شدگان است.

فیلیپ هانسمن، مدیر سازمان عفو بین الملل در بلژیک در گفتگو با یورونیوز به تشریح نحوه استخراج آمار کشته شدگان اعتراض ها در ایران پرداخت.

او در پاسخ به پرسشی درباره دلیل تاخیر در ارائه آمارها و گزارش‌ها درباره حوادث ایران گفت: «دلیل تاخیر در واکنش به حوادث ایران و اطلاع رسانی در این مورد عدم دسترسی به اینترنت بود. خبرنگاران برای حصول اطمینان از صحت اطلاعات دریافتی از ایران و تماس با منابع خود با مشکل روبرو بودند. بخشی از این مشکل هم به میزان اعتبار اطلاعاتی است که گروه های اپوزیسیون خارج از کشور ارائه می کنند. اطمینان به آماری که این گروه ها ارائه می کنند چندان ساده نیست.»

وی تاکید کرد آماری که عفو بین الملل ارائه می کند اغلب کمتر از تعداد واقعی کشته شدگان و زخمی ها است. سازمان عفو بین الملل در آخرین گزارش خود که روز دوم دسامبر (۱۱ آذر) منتشر شد اعلام کرد که دستکم ۲۰۸ نفر در اعتراض های اخیر ایران کشته شده اند.

مدیر سازمان عفو بین الملل در بلژیک در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد که سازمان عفو بین الملل سابقه‌ای طولانی در همکاری با گروه‌های اپوزیسیون خارج از ایران دارد. امری که به گفته فیلیپ هانسمن به عفو بین الملل کمک کرده است تا دریابد به چه گروه‌هایی می توان اعتماد کند.

او گفت: «ما تماس‌هایی هم با داخل داشتیم. تلفن در آن روزها همچنان کار می‌کرد. راه‌هایی برای جمع آوری اطلاعات از داخل ایران وجود داشت. افرادی نیز توانسته بودند از سد تعطیلی اینترنت عبور کنند و به برخی سرورها وصل بشوند. آنها نیز اطلاعات را منتقل می‌کردند. همه این عوامل باعث شد که ما بتوانیم اولین آمار کشته شدگان را منتشر کنیم. آماری که از کشته شدن بیش از ۱۰۰ نفر حکایت داشت. این آمار گستردگی اعتراضات را نشان می‌داد. ما در اولین بیانیه خودمان اعلام کردیم که ۱۹ شهر ایران ناآرام بوده است. این نشان می داد که با تظاهراتی محدود در یکی از محله های تهران روبرو نیستیم بلکه اعتراض ها بسیار گسترده تر از این است.»

کنترل اینترنت چندان به وجهه خارجی ربط ندارد بلکه با توانایی مخالفان برای سازماندهی در داخل در ارتباط است. سازماندهی تظاهرات به شکل بسیار سریع از طریق واتس اپ و اپلیکیشن های مشابه انجام می شود. در نتیجه به نظرم وقتی دولت ایران می گوید که به دنبال اینترنت ملی است در واقع قصد دارد مجرای ارتباط در داخل را کنترل کند.
فیلیپ هانسمن
مدیر عفو بین الملل در بلژیک
عکس از رویترز

وی افزود: «در آن مقطع برای ما دشوار بود تا بتوانیم دریابیم که آیا این تظاهرات مشابه اعتراض های ۲۰۰۹ یا ۲۰۱۷ بوده است یا خیر. ما از ترکیبی از ابزارهای مختلف در جمع آوری اطلاعات استفاده کردیم. در برخی موارد نیز برای بررسی صحت اطلاعات حتی از ابزارهای ماهواره ای استفاده کردیم.»

مدیر سازمان عفو بین الملل در بلژیک در مورد واکنش دیرهنگام کشورهای اروپایی به اعتراض ها در ایران گفت: «به نظرم آنها نیز با همان مشکلی روبرو بودند که ما با آن مواجه بودیم. آنها نیز نمی دانستند به چه کسی و به کدام آمار می‌توان اعتماد کرد. با این حال فکر می‌کنم که دولت‌ها منابع اطلاعاتی خودشان را دارند و مدتی بود که به خوبی از آنچه می‌گذشت مطلع بودند. شرایط فعلی البته خاص است زیرا شاهد تنش بین ایران و آمریکا هستیم. در عراق و لبنان و سوریه یعنی کشورهایی که ایران در آن نفوذ دارد نیز با تنش روبرو هستیم و با در نظر گرفتن همه این عوامل شاید بتوان گفت که دولت‌های اروپایی برای افزایش فشار بر ایران راهبردی را دنبال کنند. من نمی دانم که این راهبرد چه نتیجه‌ای می تواند داشته باشد اما شاید دلیل عدم انتشار اطلاعات در مورد اعتراضات را باید در این راهبرد جستجو کرد.»

وی افزود: «یک سوالی که مطرح شده این بود که وقتی دسترسی به اینترنت بار دیگر ممکن شد چه اتفاقی خواهد افتاد. زیرا بستن اینترنت باعث نمی شود که مردم از تلفن‌های همراه خود استفاده نکنند و از اتفاقاتی که می افتد فیلمبرداری نکنند. ما [بعدا] شاهد تصاویری وحشتناک بودیم.»

او در ادامه تاکید کرد که اروپا در مقایسه با آمریکا نقش «خاصی» در رابطه با ایران ایفا می‌کند. به گفته فیلیپ هانسمن اروپا یک راه ارتباطی با دولت ایران است و دو طرف همچنان مبادلاتی با یکدیگر دارند. وی گفت: «شاید اتحادیه اروپا خواسته است بسیار محتاطانه رفتار کند تا تماس با ایران را حفظ کند.»

بیشتر بخوانید:

مدیر سازمان عفو بین الملل در بلژیک انتقادها از اتحادیه اروپا به‌دلیل عدم اعمال فشار بر ایران در زمینه حقوق بشر را «قابل درک» توصیف کرد.

فیلیپ هانسمن در مورد عدم دسترسی به اینترنت و طرح «اینترنت ملی» در ایران گفت: «اینترنت ملی هرگز وجود ندارد. این یک قاعده کلی است. ما شاهد این مساله در چین هستیم که تقریبا یک اینترنت ملی دارد. چینی ها به فیسبوک دسترسی ندارند بلکه فیسبوک خودشان را دارند که تحت کنترل دولت قرار دارد. در نتیجه نکته اول این است که اینترنت ملی وجود ندارد. نکته دوم این است که اطلاعات همیشه به بیرون درز خواهد کرد.»

مدیر سازمان عفو بین الملل در بلژیک با این حال گفت: «کنترل اینترنت چندان به وجهه خارجی ربط ندارد بلکه با توانایی مخالفان برای سازماندهی در داخل در ارتباط است. سازماندهی تظاهرات به شکل بسیار سریع از طریق واتس اپ و اپلیکیشن های مشابه انجام می شود. در نتیجه به نظرم وقتی دولت ایران می گوید که به دنبال اینترنت ملی است در واقع قصد دارد مجرای ارتباط در داخل را کنترل کند. دولت ایران می داند که وجهه خارجی اش خوب نیست و هر چند تلاش خواهد کرد آن را بهبود ببخشد اما آنچه برای دولت اهمیت دارد نظارت بر ارتباط های داخلی و جلوگیری از سازماندهی مخالفان در داخل است.»

فیلیپ هانسمن تاکید کرد که تصاویر ویدئویی از اعتراض ها در ایران در هر صورت به خارج از کشور درز خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وی‌پی‌ان قانونی در ایران؛ سناریوهای پیش روی ارتباط با جهان چیست؟

دلیل اختلال دو ساعته اینترنت در ایران چه بود؟

گزارش سالانه عفو بین‌الملل: ۷۵ درصد اعدام‌های سال گذشته جهان در ایران انجام شد