نتیجه یک تحقیق: قرص ضدبارداری غده هیپوتالاموس را کوچک می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نتیجه یک تحقیق: قرص ضدبارداری غده هیپوتالاموس را کوچک می‌کند
Copyright  عکس از آرشیو

نتیجه یک تحقیق جدید نشان می دهد که استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری بر روی بخش مهمی از مغز زنان تاثیر می گذارد.

در پژوهش گروهی از محققان که به وسیله جامعه رادیولوژی آمریکای شمالی انجام شده اندازه غده هیپوتالاموس ۵۰ زن سنجیده شده است. دانشمندان همچنین مغز این زنان را که ۲۱ نفر از آنها از قرص ضدبارداری استفاده می‌کردند با تصویرسازی تشدید مغناطیسی (MRI) بررسی کردند.

پژوهشگران دریافتند که غده هیپوتالاموس مغز آن دسته از زنان که از قرص‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کردند به طور چشمگیری کوچکتر از زنان دیگر است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

غده هیپوتالاموس بخش مهمی از مغز است که وظیفه تنظیم سطح هورمون‌ها را برعهده دارد. این غده همچنین نقشی اساسی در کنترل چرخه خواب، ضربان قلب، وزن بدن و میزان اشتها ایفا می‌کند.

مایکل لیپتون، تهیه کننده گزارش نهایی این تحقیق می‌گوید: «ما دریافتیم که تفاوت شگرفی بین اندازه ساختار مغز زنانی که قرص ضدباروری استفاده می کنند و زنانی که از آن استفاده نمی‌کنند وجود دارد.»

در گزارش این گروه از محققان تاکید شده است که این تغییرات ساختاری در مغز تاثیری بر توانایی ادراکی زنان نمی‌گذارد.

مایکل لیپتون همچنین گفت که تحقیقات مقدماتی دانشمندان از ارتباط بین استفاده از قرص ضدبارداری و علائم افسردگی حکایت دارد.

یک پژوهش دیگر که در ماه فوریه (بهمن) سال ۲۰۱۹ منتشر شده بود نیز تاثیر احتمالی استفاده از قرص‌های پیشگیری از بارداری را بر مغز زنان بررسی کرده بود. نتیجه این تحقیق نشان می داد که استفاده از قرص‌های ضدبارداری تا حدودی بر توانایی زنان در درک احساسات از روی چهره افراد تاثیر می گذارد.