کودکانی برای فروش؛ تحقیقات ارمنستان درباره شبکه‌ فرزندخواندگی غیرقانونی

کودکانی برای فروش؛ تحقیقات ارمنستان درباره شبکه‌ فرزندخواندگی غیرقانونی
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وکیل سوزان پاتواکانیان می گوید این شبکه «قدرتمندتر از مافیای مواد مخدر» است و بسیاری از سیاستمداران ارشد، پلیس، زایشگاه‌ها و پرورشگاه‌ها در آن مشارکت دارند.

آگهی

مقامات ارمنستان تحقیقات درباره یک شبکه فرزندخواندگی غیرقانونی را در این کشور آغاز کرده‌اند که احتمالا چندین پزشک، بیمارستان و پرورشگاه در این شبکه فعال بوده‌اند.

در ماه نوامبر سال جاری، سرویس‌های امنیتی ارمنستان اعلام کردند که شبکه‌ای را که بین سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ میلادی ۳۰ کودک را تحت عنوان فرزندخواندگی به ایتالیایی‌ها فروخته بودند، شناسایی کرده‌اند.

سوزان پاتواکانیان یکی از زنانی است که در سن ۱۶ سالگی پزشکان او را مجبور کردند کودکش را واگذار کند. احتمال می رود که کودک سوزان در یک شبکه زیرزمینی فروش کودکان تحت عنوان فرزندخواندگی در ارمنستان فروخته شده باشد.

سوزان امروز ۳۵ سال دارد و می گوید در نوجوانی عاشق مردی شده بود که پنج سال از او بزرگتر بود. سوزان باردار می شود و در بیمارستان پزشکان وی را تهدید می کنند که اگر موافقت نکند که فرزندش را رها کند آنها به پلیس اطلاع می دهند که در زیر سن قانونی باردار شده است.

سوزان با گریه می گوید که نمی خواسته این کار را انجام دهد اما تحت فشار کادر پزشکی سندی را امضا و کودک خود را به آنها می سپرد.

وکیل سوزان می گوید که ۱۹ سال پیش کادر پزشکی و از جمله دکتر آبرامیان، نوزاد سوزان را ربوده‌اند و در شبکه فرزندخواندگی غیرقانونی فروخته‌اند.

رازمیک آبرامیان، پزشک بیمارستان مرکزی زنان و زایمان در پایتخت ارمنستان، دستیارش و مدیر پرورشگاه ایروان در ۱۸ دسامبر دستگیر شدند با این حال به گفته کمیته تحقیق با قرار وثیقه اکنون آزادند. آنها مظنون به سوء استفاده از وظایف خود برای جدا کردن نوزادان از والدینشان بر اساس نقشه از پیش تعیین شده هستند.

وکیل دکتر آبرامیان می گوید که این پزشک بی‌گناه است و موکلش این اتهامات را «پوچ و بی اساس» می داند. این پزشک گفته است که سوزان را به یاد نمی آورد اما بایگانی اسناد بیمارستان نشان می دهد که او ۲۰ سال پیش نوزاد سوزان را به دنیا آورده است.

بازرسان تاکنون تعداد پرونده‌ها و دوره‌ای را که این شبکه فعال بوده، مشخص نکرده‌اند با این حال به‌نظر می رسد که این شبکه ده‌ها سال است که در ارمنستان فعالیت می‌کند.

نخست وزیر ارمنستان که در سال ۲۰۱۸ در پی هفته‌ها اعتراض روی کار آمد گفته است که «چگونه ممکن است چنین سازمانی در ارمنستان وجود داشته باشد؟». وی همچنین گفته است که این شبکه بدون شک «سالهاست» در این کشور فعال است.

مارات کوستانیان، وکیل سوزان پاتواکانیان که از سال ۲۰۱۳ از سوزان دفاع می کند می گوید که این شبکه «قدرتمندتر از مافیای مواد مخدر» است و بسیاری از سیاستمداران ارشد، پلیس، زایشگاه‌ها و پرورشگاه‌ها در آن مشارکت دارند و ارمنستان را «به یک دستگاه جوجه کشی کودک» تبدیل کرده‌اند.

این وکیل می گوید تا جایی که اطلاع دارد کسی تاکنون نتوانسته است فرزندش را پیدا کند.

مقامات دریافته‌اند که فرزندخواندگی توسط خارجی‌ها چهار برابر شهروندان مقیم ارمنستان است.

مقامات ارمنستان که به نظر می‌رسد قصد مبارزه با این شبکه را دارند تمامی پرونده‌های فرزندخواندگی را در کشور تعلیق کرده‌اند تا این تحقیقات مربوط به این پرونده تکمیل شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر مخالفان ارمنستان، نخست وزیر شد

با عقب نشینی حزب حاکم ارمنستان، پاشینیان اعتراض‌ها را متوقف کرد

فن درلاین، بورل و بلینکن با پاشینیان دیدار کردند؛ حمایت «همه‌جانبه» اتحادیه اروپا از ارمنستان