توافق‌های حریم دریایی و امنیتی آنکارا با طرابلس؛ اردوغان به تونس رفت

توافق‌های حریم دریایی و امنیتی آنکارا با طرابلس؛ اردوغان به تونس رفت
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترکیه که از حامیان دولت لیبی در برابر نیروهای وفادار به خلیفه حفتر، حاکم شرق این کشور است ماه گذشته با دولت فائز سراج، نخست وزیر لیبی در مورد حریم دریایی در دریای مدیترانه به توافق دست رسید.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه در سفری غیرمنتظره وارد تونس شد تا با مقامات این کشور در مورد برقراری آتش بس در لیبی گفتگو کند.

ترکیه که از حامیان دولت لیبی در برابر نیروهای وفادار به خلیفه حفتر، حاکم شرق این کشور است ماه گذشته با دولت فائز سراج، نخست وزیر لیبی در مورد حریم دریایی در دریای مدیترانه به توافق دست یافت.

یونان و قبرس در اعتراض به این توافق اعلام کرده‌اند که آن را «بی اعتبار» و «ناقض» مقررات بین المللی می‌دانند. آتن ضمن اخراج سفیر لیبی علیه این توافق به سازمان ملل متحد شکایت کرده است.

سران اتحادیه اروپا نیز در اجلاس روز ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) خود از موضع یونان و قبرس حمایت کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با قیس سعید، رئیس جمهوری تونس تاکید کرد که آنکارا در صورت درخواست دولت لیبی با اعزام نیروی نظامی به این کشور موافقت خواهد کرد.

«ارتش ملی لیبی» که تحت کنترل خلیفه حفتر قرار دارد از ماه آوریل (فروردین/اردیبهشت) سال جاری عملیات نظامی خود علیه دولت لیبی را با هدف تصرف طرابلس، پایتخت این کشور آغاز کرده است.

آنکارا و طرابلس علاوه بر حریم دریایی بر سر همکاری نظامی نیز با یکدیگر به توافق دست یافته‌اند. بنا بر این توافق امنیتی دوجانبه، ترکیه ضمن ارسال تجهیزات نظامی به لیبی به نظامیان این کشور آموزش نظامی خواهد داد. امری که خشم «ارتش ملی لیبی» را برانگیخته است.

نیروهای وفادار به خلیفه حفتر در همین راستا روز یکشنبه از توقیف یک کشتی ترکیه به همراه کارکنان آن خبر دادند. این در حالی است که سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه روز سه شنبه از احتمال حضور نظامی کشورش در لیبی سخن گفت.

توافق‌های ماه گذشته ترکیه با دولت فائز سراج تحرکات دیپلماتیک در منطقه را افزایش داده است. وزیر خارجه یونان طی روزهای اخیر ضمن سفر به مصر و شرقی لیبی با خلیفه حفتر و مقامات مصر در مورد پیامدهای توافق حریم دریایی آنکارا با طرابلس گفتگو کرد.

مصر توافق لیبی با آنکارا بر سر حریم دریایی را «غیرقانونی و غیر الزام آور» توصیف کرده است. اسرائیل نیز اعلام کرده است که این توافق می‌تواند «صلح و ثبات در منطقه» را به خطر بیاندازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل:‌ اردن، امارات و ترکیه تحریم تسلیحاتی لیبی را نقض کرده‌اند

درخواست شورای امنیت برای برقرای آتش‌بس فوری در لیبی

دو و نیم تن سنگ اورانیوم‌ گمشده لیبی پیدا شد