Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

درخواست شورای امنیت برای برقرای آتش‌بس فوری در لیبی

درخواست شورای امنیت برای برقرای آتش‌بس فوری در لیبی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حمله هوایی یک جنگنده به کمپ پناهجویان در لیبی دستکم ۵۳ تن کشته و بیش از ۱۳۰ نفر هم مجروح شدند.

آگهی

در پی حمله به کمپ پناهجویان در لیبی، شورای امنیت سازمان ملل با محکوم کردن این اقدام، خواستار آتش‌بس فوری در این کشور شد.

در حمله روز چهارشنبه به این اردوگاه دستکم ۵۳ نفر کشته شدند. فتحی باشاغا، وزیر کشور لیبی روز جمعه در حالی امارات عربی متحده را به استفاده از جنگنده «اف-۱۶» برای حمله به مرکز نگهداری پناهجویان متهم کرد که به گفته وی تحقیق در این مورد ادامه دارد. شورای امنیت در همان روز جلسه‌ای در این خصوص تشکیل داد اما بیانیه‌ای صادر نشد.

شورای امنیت با تشکیل جلسه دوباره جمعه شب، ۵ ژوئیه با صدور بیانیه‌ای نسبت به بحرانی شدن اوضاع در لیبی ابراز نگرانی کردند و مسئولیت حفظ امنیت کمپ‌های مهاجرین را از وظایف دولت وفاق ملی دانستند.

در بخش دیگری از بیانیه شورای امنیت از همه کشورها خواسته شده تا در امور داخلی لیبی دخالت نکنند و به ممنوعیت ارسال سلاح به این کشور احترام بگذارند.

بیشتر بخوانید:

شورای امنیت همچنین همه طرف‌های درگیر در بحران لیبی را به بازگشت به روند سیاسی با حمایت سازمان ملل متحد دعوت کرد.

هرچند دلیل اصلی عدم صدور بیانیه روز چهارشنبه در خصوص حمله به کمپ مهاجران در لیبی مخالفت آمریکا عنوان شد، اما گفته می‌شود متن کنونی تفاوت چندانی با پیش نویس بیانیه قبلی ندارد.

پیشتر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحایده راوپا هم با صدور بیانیه‌ای این حمله را محکوم کرده بود و اعلام کرد اتحادیه اروپا از تحقیقاتی که توسط سازمان ملل برای پیگیری این ماجرا انجام می‌شود حمایت می‌کند.

«ارتش ملی لیبی» به رهبری خلیفه حفتر، که از حمایت امارات متحده عربی و مصر برخوردار است از سه ماه پیش تلاش خود را برای تصرف پایتخت آغاز کرد اما تا کنون از رسیدن به این هدف باز مانده است.

هزاران مهاجر و پناهجو، از کشورهای مختلف آفریقایی، در اردوگاه‌های لیبی به سر می‌برند. بنابر اعلام سازمان‌های حقوق بشری، این پناهجویان شرایطی ناگوار و غیر انسانی دارند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق‌های حریم دریایی و امنیتی آنکارا با طرابلس؛ اردوغان به تونس رفت

موشک‌های فرانسه در دست نیروهای خلیفه حفتر؛ طرابلس از پاریس توضیح خواست

گریز از لیبی؛ نگاهی به واقعیت اوضاع پناهجویان در لیبی