روسیه: اینترنت ملی را با موفقیت آزمایش کردیم

روسیه: اینترنت ملی را با موفقیت آزمایش کردیم
Copyright AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های فدراسیون روسیه می‌گویند با توجه به نتایج موفقیت‌آمیز این آزمایش، اینترنت ملی این کشور حتی در صورت بروز جنگ جهانی سایبری هم می‌تواند مستقل از شبکه جهانی کار کند.

آگهی

دولت روسیه شامگاه دوشنبه ۲۳ دسامبر اعلام کرد طرح اینترنت ملی این کشور را با موفقیت آزمایش کرده است.

این آزمایش در چارچوب اجرای قانون جنجالی تضمین دسترسی به اینترنت داخلی روسیه صورت گرفت که در ماه نوامبر ۲۰۱۹ لازم الاجرا شد. منتقدان نگران آن هستند که دولت روسیه از این قانون برای سانسور گردش آزادانه اطلاعات استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع محلی، در جریان اجرای این تست اینترنت ملی در مناطق ویژه، سازوکار واکنش به «تهدیدات امنیتی» کارکرد امن و پایدار اینترنت روسیه آزمایش شد.

الکسی سوکولوف، معاون وزیر ارتباطات روسیه گفت: «نتایج این آزمایش نشان داد که به صورت کلی، مقام‌ها و اپراتورهای ارتباطی آمادگی پاسخ سریع و متناسب را به تهدیدها و خطرهای قابل پیش‌بینی دارند.»

آقای سوکولوف می‌گوید در جریان این رزمایش سایبری سناریوهای متعددی از جمله حمله‌های سایبری خارجی، تلاش برای ردیابی ترافیک داده‌ها و پیامک‌ها و رهگیری مکانی کاربران در روسیه آزمایش شده است.

یکی از اهداف روسیه از استفاده از مکانیزم اینترنت ملی، کاهش میزان گردش اطلاعات (ترافیک داده‌های) داخلی از طریق شبکه جهانی توصیف شده است. به همین منظور قرار است روسکو‌م‌نادزور (Roskomnadzor)، نهاد ناظر بر شبکه‌های ارتباطی و تلکام روسیه، یک ساختار جدید را تا سال ۲۰۲۱ در اپراتورهای تلفن و تلفن همراه اضافه کند. 

این فناوری جدید که جزئیات زیادی درباره آن در دسترس نیست به روسکو‌م‌نادزور اجازه خواهد داد تا در صورت نیاز داده‌های کاربران را عمیقا بررسی کند یا آن را در اختیار سرویس‌های ویژه قرار دهد. این نهاد دولتی با استفاده از ساختار تکنولوژیک جدید همچنین خواهد توانست محتوا، سایت‌ها یا پلتفورم‌های ارتباطی را در صورت لزوم، بدون نیاز به همکاری اپراتورها قطع کند.

دولت روسیه نگرانی استفاده از اینترنت ملی برای سانسور را بی‌دلیل توصیف می‌کند و می‌گوید این طرح صرفا برای اطمینان از ادامه عملکرد درست شبکه فناوری اطلاعات در روسیه به کار می‌آید. 

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هفته گذشته در جریان کنفرانس خبری سالانه خود گفت که اینترنت جهانی و اینترنت ملی تعارضی با هم ندارند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ به روسیه در مورد دخالت در انتخابات آمریکا هشدار داد

گذرگاه ساختگی در مرز روسیه با فنلاند برای فریب مهاجران

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد