نورعلی تابنده، قطب دراویش نعمت‌اللهی گنابادی درگذشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نورعلی تابنده، قطب دراویش نعمت‌اللهی گنابادی درگذشت
کپی رایت  سایت مجذوبان نور

نورعلی تابنده قطب دراویش نعمت‌اللهی گنابادی، سه‌شنبه ۳ دی، در بیمارستان مهر تهران در ۹۲ سالگی درگذشت.

وی از ۹ آبان امسال به دلیل «وخامت حال و وضعیت جسمی» در بیمارستان بستری شده بود و خبرگزاری فارس علت درگذشت وی را «بیماری و کهولت سن» عنوان کرده است.

طبق گزارش خبرگزاری‌های ایران، پیکر نورعلی تابنده در حال انتقال به بیدخت گناباد است و طبق وصیتش در همین شهر که محل دفن اقطاب دراویش گنابادی است به خاک سپرده می‌شود.

نورعلی تابنده ملقب به مجذوب علیشاه، متولد ۲۱ مهر ۱۳۰۶ در گناباد بود و در سال ۱۳۲۷ مدرک لیسانس در رشته حقوق را از دانشگاه تهران کسب کرد و برای ادامه تحصیل در این رشته به فرانسه رفت و دکترای حقوق خود را از دانشگاه سوربن پاریس دریافت کرد.

تابنده در دولت موقت مهدی بازرگان معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیر سازمان حج و زیارت و معاون وزارت دادگستری بود. وی همچنین وکالت برخی از چهره‌های سیاسی از جمله جلال‌ الدین طاهری، امام جمعه اصفهان و نیز عباس امیرانتظام را بر عهده داشت.

وی از جمله امضاکنندگان نامه ۹۰ امضایی در سال ۱۳۶۹ به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت بود که به دلیل امضای همین نامه، بازداشت شد و هشت ماه در زندان بود.

قطب قبلی این سلسله، حاج علی تابنده ملقب به محبوب علیشاه، در سال ۱۳۷۵ درگذشت و نورعلی تابنده با وصیت سال ۱۳۷۱ او به این مقام رسید. سلسلۀ نعمت‌اللهی یکی از معروف‌ترین و کهن‌ترین شاخه‌های تصوف در ایران شناخته می‌شود.

دراویش گنابادی در سال ۱۳۹۶ پس از پخش شدن شایعه بازداشت نورعلی تابنده به محل زندگی او در خیابان گلستان در محدوده پاسداران تهران رفتند و تجمع کردند. این تجمع به درگیری میان نیروهای امنیتی و لباس‌ شخصی‌ها با دراویش منجر شد که در پی آن تعداد زیادی از دراویش بازداشت و احکام بلند مدت زندان برای آن‌ها صادر شد. نورعلی تابنده نیز از آن تاریخ در حصر خانگی بود.

سایت مجذوبان نور در آن زمان اعلام کرد که اتهام دراویش گنابادی بازداشت شده «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، تبلیغ عیله نظام، شرکت در تجمعات غیرقانونی و اخلال در نظم و آسایش عمومی» است و این افراد پس از تفهم اتهام به زندان قرچک ورامین منتقل شده‌اند.

محمد ثلاث، یکی از دروایش حاضر در آن تجمعات به اتهام زیر گرفتن چند نفر از اعضای پلیس، محکوم و اعدام شد. محمد راجی، یکی از بازداشتی‌های همان روزها در زندان جان باخت.

طبق گزارش‌های منتشر شده بسیاری از این دراویش در هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند.