آلمان و روسیه: با وجود تحریم‌های آمریکا «نورداستریم ۲» تکمیل خواهد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
آلمان و روسیه: با وجود تحریم‌های آمریکا «نورداستریم ۲» تکمیل خواهد شد
کپی رایت  Stefan Sauer/dpa via AP

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که تحریم‌های اعمال شده از سوی ایالات متحده آمریکا علیه پروژۀ انتقال گاز روسیه به آلمان موسوم به «نورداستریم ۲» مانع تکمیل آن نمی‌شود.

این واکنش پس از آن منتشر شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه مصوبۀ کنگره برای تحریم خط لوله «نورداستریم ۲» را امضا کرد و به این ترتیب اجرای آن آغاز شد. بر اساس این مصوبه، شرکتهایی که در تکمیل این پروژه مشارکت داشته باشند، تحریم خواهند شد.

سخنگوی کرملین همچنین افزود اگرچه اکنون بسیار زود است تا دربارۀ اقدام متقابل روسیه سخن گفت اما این تحریم‌ها بی‌پاسخ نخواهند ماند.

روسیه درنظر دارد به کمک پروژۀ «نورداستریم ۲» و از مسیر بستر دریای بالتیک، ظرفیت صادرات گاز خود به اروپا را دو برابر کند اما در مقابل، ایالات متحده آمریکا که به دنبال فروش بیشتر گاز طبیعی خود به کشورهای اروپایی است می‌گوید که این پروژه، اروپا را بیش از حد به تجهیزات روسیه وابسته خواهد کرد.

انتشار خبر اجرای این تحریم‌ها باعث شد که شرکت سوئیسی‌-هلندی «آل‌سیز» همکاری‌هایش را در اجرای «نورداستریم ۲» به حالت تعلیق درآورد.

واکنش آلمان

تحریم‌های جدید ایالات متحده، واکنش مقامات آلمان را نیز در پی داشت. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان این تحریم‌ها را محکوم کرد اما گفت که دولتش این رفتار دونالد ترامپ را تلافی نخواهد کرد.

پیتر بایر، عضو محافظه‌کار دولت آلمان نیز تایید کرد که گرچه تحریم شرکتهای فعال در پروژۀ «نورداستریم ۲» تکمیل این پروژه را چند ماه به عقب می‌اندازد و هزینه‌های آن را افزایش می‌دهد اما درنهایت این پروژه در نیمه دوم سال آینده کامل خواهد شد.

شرکت گازپروم روسیه که پشتیبان اصلی پروژه «نورداستریم ۲» است، در حال حاضر بیش از دوسوم نیازهای گازی اروپا را تامین می‌کند.